Otomobil

Kışın Aracınızdan Maksimum Verim Almanın Yolları

Kışın Aracınızdan Maksimum Verim Almanın Yolları| Kışın Aracınızdan Maksimum Verim Almanın Yolları, Kış ayları araba sürmenin koşullar nedeniyle daha zor olduğu dönemlerdir. Dolayısıyla milyonlarca araç sahibi aracından nasıl daha fazla verim alabileceğini öğrenmek istiyor. Aslında bir süreden beri çokça kişinin bu yönde arama yaptığını fark ettim. Durum bu olunca bende bir yazı ele almak ve en güncel bilgileri paylaşmak istedim. Şimdi hep birlikte verimli bir otomobil kullanmanın sırlarını keşfetmeye ne dersiniz?

Kış ayları araç kullanırken azami özenin gösterilmesi gereken dönemler oluyor. Tecrübeli bir şoför olmanız yetmez. Aynı zamanda gereken tedbirleri de almak kaçınılmaz. Yol ve sürüş uyumunu gerçekleştiren, güvenliği sağlayan ve hayat kurtaran tedbirler eksiksiz yerine getirilmelidir. Alınan tüm bu şart olan tedbirler, ilerleyen zamanlarda bütçesel anlamda külfet getirecek masraflarında önüne geçmeyi başarıyor. Performansı arttırmak için ilk olarak antifriz kullanmak öneriliyor. Soğuk günlerde, özellikle sabah saatlerinde aracı çalıştırmak zor olabilir. Arabanızın radyatör suyunu antifriz eklemek bu olumsuzluğun giderilmesi demektir. Çünkü antifriz o derece ve altında suyun donmasının önüne geçiyor. Oldukça zahmetsiz bir tedbir olan bu ürünle yakıt tasarrufu bakımından da ciddi bir avantaj elde ediliyor.

Araç Performansı Nasıl Arttırılır? 

Kış aylarında lastik kullanımı da maksimum verim almakla doğru orantılıdır. Son çıkan KHK ile kış lastiği takmanın zorunla hale getirildiği de biliyor. Her türlü zorlu yol karışında sürüş kalitesini arttıran bu lastikler, kaza oranlarını da yüksek yüzdeyle düşürüyor. Arabayı kavramak da direkt tesiri bulunan lastikler, tutuş bakımından da güven veriyor. Lastik yüzeyi üzerinde bulunan diş derinlikleri, özellikle bozuk ya da buzlu yollarda dengede kalmaya katkı sunuyor. Diş derinliğiyle birlikte hava basınç değeri de daha garantili kullanım konforunu sunuyor. Kontrollerinin düzenli olarak yapılıp yola öyle çıkmayı ilke edinmenizi önerebilirim. Çetin geçen kış günlerinde sağanak kar ya da yağmurla karşılaşılabiliyor. Sis ve pus ile birleşen hava durumlarında yolu net görmek için cam silecekleri kullanılmalıdır. Aracınızdan eksik etmemeniz gereken şey cam silecek suyudur. Camların doğru şekilde temizlenmesi verim almanın avantajlarını çok daha yukarılara çıkartacaktır.

Arabaların çalışmasını sağlayan ve adeta olmazsa olmazı olan gereçlerinden birisi de aküdür. Özellikle yola çıkmadan önce akünün şarj durumunun kontrol edilmesi şarttır. Yolda kalmamak ve istemediğiniz kötü sürprizlerle karşılaşmamak adına bu tedbirleri almalısınız. Otomobil fren ve debriyaj sisteminin bakımını yaptırmak da zaruridir. Yine kalorifer ve klima gibi özelliklerinin de rutin bakımlarının aksatmadan yapılması gerekiyor. Eğer tüm bunları düzenli olarak yaptırıyor iseniz kış şartlarında havalar ne olursa olsun araç kullanmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Tabi trafik kurallarına kusursuz bir şekilde uymayı da ihmal etmemelisiniz.

Araçta Maksimum Tork Nedir?

Tork ile beygir gücü aslında benzerlik gösteren farklılıklardır. Arabanın sürat kavramını belirleyen unsura tork deniyor. Yani motordan tekerleklere giden itme ve dönme gücü olarak da ifade edilebilir. Günümüzde tork seviyesi yüksek olan araçlarda sollama esnasında hızlanma zamanı daha az süre alacaktır. Yani verimlilik ve performans endeksine bakıldığında sürücüyü daha mutlu edecektir. Yeni nesil arabaların tümünde tork değerlerinin en iyi şartlarda entegre edildiği de biliniyor. Bir yeni araç alırken bu kriterlere bakabilirsiniz. Maksimum seviyeyle birim mesafede ivmelenme artılarını görebilirsiniz. Tekerlek çapı küçüldüğünde bu özelliğin giderek arttığı da akıllarda yer almalıdır. Az olan torkuya sahip bir araçta otomobil dengesini muhafaza etmek vites küçültüp hız değiştirmekle olacaktır.

Evet, sizlere kışın araç kullanmak ve verimlilik kazanmak adına tüm bilgileri olabildiğince paylaştım. Umuyorum arabanızı zorlu koşullarda daha iyi kullanabilmenin bazı ip uçlarını elde etmişsinizdir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı