Finans

Kredi Kartı Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Kredi Kartı Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?| Kredi kartı, son dönemlerde bankaların en çok reklamını yaptıkları hizmetlerinden bir tanesidir. Dünyanın dijitalleşmesi ile birlikte nakit alışverişinin yerini büyük oranda kredi ve banka kartları almış durumdadır. Kredi kartları ise, bireylere henüz sahip olmadıkları bir parayı harcama hakkını vermesinden ötürü banka kartlarından ayrılmaktadır. Kredi kartları, bireylere harcamalarını erteleme fakat alışveriş gereksinimlerini ertelememe hakkı tanıdığından dolayı pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Aydan aya taksitlendirilmiş ödemelerini yaparak kişiler, diledikleri ürünlere daha hızlı bir şekilde kavuşmakta fakat ürünlerin ücretlerini uzun süreler boyunca ödememektedirler.

Elbette kredi kartlarının avantajları olduğu gibi bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Kredi kartı kullanıcının özellikle son yıllar içerisinde içine düştüğü durumlar kredi kartlarının dezavantajlarını göstermek adına rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle nitelikli bir bütçe planlaması yapılmadan alınan kredi kartları, limitleri dolana kadar kullanılmakta ve ödeme günü geldiğinde bireyler ödemelerini yapamamaktadır. Bundan dolayı pek çok haciz işlemi ya da el koyma işlemi gerekleşebilmektedir. Ayrıca kredi kartlarının bundan başka dezavantajları da bulunmaktadır. Yazımızın devamında kredi kartlarının hem dezavantajlarına hem de avantajlarına eşit bir şekilde deyinmeye çalışacağız.

Kredi Kartı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Kredi kartları, özellikle son derece dijitalleşmiş modern dünya içerisinde en pratik ödeme yöntemlerinden bir tanesidir. Kredi kartlarının dijital yapısından dolayı her alanda ödemelerinizi yapabilirsiniz. Bu alanlara, nakit ödeme yapamayacağınız online alışverişleriniz de dahildir. İnternet üzerinden yapacağınız alışverişlerinizde, yatırımlarınızda ve diğer tüm işlemlerinizde gerek ödeme yöntemi gerek ise ödemeye dair teminat yöntemi olarak kredi kartlarını kullanabilirsiniz.

Kredi kartları, genişleyen şehir hayatında işlerinizi evinizden çıkmadan halledebilmenizi de sağlayabilmektedir. Örneğin kredi kartlarınız yardımı ile evinizin, iş yerinizin ya da istediğiniz diğer başka bir yerin faturalarını ödeyebilir, dilerseniz bu faturalar için otomatik ödeme talimatı bile verebilirsiniz. Kredi kartları aracılığı ile aynı zamanda online olarak yapmak istediğiniz rezervasyon işlemlerinizde kendi ödemeniz konusunda kurumlara teminat sağlayabilirsiniz. Kurumlar sizin rezervasyon işlemlerinizi herhangi bir ücret alımı yapmadan fakat sadece kredi kartı bilgilerinizi alarak yapmanıza izin vermektedir. Kredi kartları aynı zamanda çok sayıda bonus seçenekleri ve kampanya avantajları ile kullanıcılarına çeşitli imkanlar sağlayabilmektedir. Bu da harcarken kazandıran bir sistemin oluşmasını sağlamaktadır.

Kredi kartlarını kullanmamak geldiğimiz dönemde neredeyse imkansız hale gelmiştir. Özellikle bizzat kurumlarına gitmeyip dijital ortamdan halledebileceğiniz ödeme işlemleri, kredi kartı kullanıcıları için kullanım sebepleri arasında oldukça kritik bir yerdedir.

Kredi Kartı Kullanmanın Dezavantajları Nelerdir?

Kredi kartı kullanmanın avantajları olduğu kadar kredi kartı kullanmanın dezavantajları da bulunmaktadır. Kredi kartı kullanımı yaygınlaşsa da pek çok insan son dönemlerde kredi artlarını kişisel temel ihtiyaçlarını karşılamak adına kullandığını belirtmektedir. Bu da bireylerin temel ihtiyaçlarını karşılayacak geliri elde edememelerine bağlanabilir. Böyle bir durumda ise kredi kartı kullanan kullanıcıların kredi kartı borçlarını ödeyememeleri problemi ortaya çıkmaktadır. Kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişiler haciz gibi durumlarla karşı karşıya kalabilmektedir.

Kredi kartı borçlarını ödeyememek, kullanıcıların yaşadığı tek problem değildir. Araştırmalar sonucunda ayrıca kredi kartı kullanımının fuzuli harcamaları arttırdığı ve tüketim isteğini tetiklediği ortaya çıkmıştır. Nakit olarak ödeme yapmadığından dolayı satın aldığı ürünlerin ücretleri hakkında ya da satın almak üzere olduğu ürünlere ne kadar ihtiyaç duyduğu hakkında daha az düşünen kullanıcılar zaman içerisinde ihtiyaçları olmadığı halde satın aldıkları pek çok ürünün taksitlerini öderken kendilerini bulmaktadırlar. Bu durum ise, kullanıcılar taksitleri ödeyebiliyor olsalar bile,yaşam standartını oldukça düşüren ve kişinin iç mutluluğunu düşüren bir durumdur. Bundan dolayı kredi kartı kullanımı bütçe planlaması ve ihtiyaç listelemesi olmadığında yaşamı oldukça olumsuz etkileyebilecek bir eylem olarak bilinmektedir.

Türkiyede Kredi Kartı Kullanımı

Kredi kartı kullanım alışkanlıkları yıllar içerisinde yüksek oranda evrilmiştir. İlk ortaya çıktığı zamanda kredi kartları yatırımcılar ve iş insanları tarafından kullanılan, ya lüks tüketim ya da uzun süreçli yatırımlar için alınan ürünlerken, şimdilerde nüfüsun yüksek çoğunluğu tarafından temel ihtiyaçların karşılanması amacı ile kullanılan ürünler haline gelmişlerdir.

Günlük hayatta oldukça yoğun bir şekilde kullanılan kredi kartları zaman zaman birçok soruna yol açabilmektedir. Bunun başlıca nedeni kredi kartı kullanımı konusunda yetersiz bilgi sahibi olmaktan kaynaklanmaktadır.  Kredi kartları 18 yaşını geçmiş düzenli geliri olan veya öğrenci olan kişilere kolayca verilebilmektedir. Bankalar ilk izlenim adına düşük limitli bile olsa kredi kartı isteyen müşterilerine kredi kartı verebilmektedir.

Türkiye’de son yıllarda bilinçsiz kredi kartı kullanımı nedeni ile birçok kişi icra ve yasal takip ile uğraşmak durumunda kalmıştır. Bu nedenle kredi kartı kullanırken kredi kartının limitine göre değil kendi ödeyebileceğiniz limitlere göre hareket etmek akıllıca olacaktır. Özellikle kredi kartı kullanımı konusunda alışkanlık ve bilgi sahibi olmayan bireyler kredi kartı üzerinden yaptığı harcamaları kredi kartı limiti dolana kadar takip etmekte zorlanmaktadır.

Bütün bunlara rağmen kredi kartı kullanımının yaygınlaşmasıyla kredi kartının kullanım alanları ülke içerisinde oldukça yayılmıştır. Taşralarda bile işletme sahipleri kredi kartlarının kullanımı için önlemlerini almış durumdadır. Bu nedenle kredi kartı kullanıyorsanız hayatın çoğu alanında kullanım alanı Türkiye’de bulmanız mümkündür. Yurtdışında ise durum bununla benzer olup bazı Avrupa içerisinde bazı ülkelerde nakit para kullanımı oldukça düşük seviyelere gerilemiştir.

Dünyada kredi kartı kullanımı çok yoğun seviyelere çıkmasına rağmen bankalarla hala gerekli iletişimi kuramayan birçok bölge bulunmaktadır. Afrikanın büyük bölümü, Brezilya ve Hindistan gibi ülkelerde kredi kartı kullanımı bir hayli düşüktür.

Bu Makalede Nelerden Bahsettik?

Bu makalede, öncelikle Türkiye’de kredi kartı kullanım alışkanlıklarının son yıllarda kullanım alan oranına göre değişkenlik gösterdiğini belirttikten sonra ayrıntılı olarak objektif bir pencereden kredi kartı kullanımının avanrtajları ve dezavantajlarından bahsettik. Kredi kartı kullanmanın avantajlarından bahsederken, farklı kredi kartlarının sunduğu farklı imkanlara değindik. Kredi kartı kullanımının dezavantajları olan durumlardan bahsederek özellikle güncel ekonomik durumları göz önünde bulundurarak kredi kartının tehditlerine güncel ve yaşayan bir yorum getirmeye çalıştık. Kredi kartlarının yalnızca borç ödeyememe noktasında değil kullanıcıların tüketim alışkanlıklarını değiştirme konusunda da oynadığı role değinerek kredi kartının hem maddi hem de manevi dezavantajlarına değinmiş olduk. Daha sonra siz okuyucularımızın kendi kredi kartı kullanım alışkanlıklarını gözden geçirmesini sağlamak amacı ile Türkiye’de değişen kredi kartı kullanım oranları ve alışkanlıkları ile ilgili bir bölümde size yaşadığınız ülkenin tüketim alışkanlıklarını açıklamaya çalıştık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu