Kimdir

Mahsuni Şerif Kimdir, Mahsuni Şerif Hayatı

Mahsuni Şerif Kimdir, Mahsuni Şerif Hayatı| Mahsuni Şerif Kahramanmaraş Afşin’de doğmuş büyük bir ustadır. Belli bir yaş kitlesini özellikle etkisi altına alan bir şair ve sanatçı olarak yaşadığı döneme damgasını vurmuştur. Bu bakımdan hayatı boyunca büyük eserler ve türküler seslendiren sanatçımız Türkiye açısından da önemli bir yere sahiptir. Her kesim tarafından sahiplenilen sanatçımız başarı dolu bir hayat hikayesi ile karşımıza çıkmaktadır. Hayat Hikayesi Mahsuni Şerif 1940 yılında Afşin’de dünyaya gelmiştir. Asıl ismi Şerif Cırık olan sanatçı Mahsuni mahlasını tercih etmiştir.

Mahsuni Şerif Kimdir?

Türkülerinde de bahsettiği Berçenek’te okumuş aynı zamanda dini eğitimler ve Kur’an dersleri de almış olan sanatçı eski Türkçe’ye de vakıf olarak başarı basamaklarındaki ilk adımını atmıştır. Sanatçı 1957 yılında Astsubay okuluna yazılmıştır. Bunun yanı sıra aynı yıl babasının zoru ile istemediği bir evlilik yapmış ancak bu evliliği devam ettirememiştir. 1960 yılında Kuleli askeri lisesini kazanan sanatçı Alevi kimliği nedeniyle okula alınmamıştır. Çünkü o halk müziğine ilgi duymakta ve sanata duyduğu derin aşk nedeniyle halk edebiyatına gönül vermektedir. 1961 yılından itibaren artık sanatçı kimliği ile ön plana çıkmaya karar veren sanatçı birçok kaset çıkarmış ve aynı yıl tanıştığı İtalyan asıllı bir hanımla evlenmiştir. Bu yıldan sonra çıkardığı albümler sayesinde birçok ödül alan sanatçı aynı zamanda 1971 yılında bir evlilik daha yapmıştır. Bu yıl 1971 Muhtırası yaşanmıştır ve düşüncelerinden dolayı ceza alan mazlumlar arasında yerini almıştır.

Yazdığı Erim Erim Eriyesin türküsü nedeniyle askeri mahkemelerde yargılanan Mahsuni Şerif 1973 yılında tutuklanır. Bu ilk değildir. Zaten inancı ve düşünceleri nedeniyle pek çok kez saldırıya uğrayan, evi yıkılan ve işkencelere maruz kalan sanatçı 1988 yılına kadar bu süreci yaşamaya devam etmiştir. 1989 yılında ise Halk Ozanları Genel Derneği’ne başkan olan sanatçı 2 yıl bu görevi üstlenmiştir. Bunun yanı sıra sanat hareketlerine devam eden sanatçı 1998 yılında yaşayan üç büyük şairden birisi seçilmiştir. Üstelik bu ödül yalnızca Türkiye ozanları arasında değil tüm dünya çapındadır. Sanatçı 2002 yılında solunum yetmezliği nedeniyle hayata gözlerini yummuştur.

Eserleri Sanatçı toplamda 58 adet kaset yayınlamıştır. Bu kasetler arasında bazıları özellikle ön plana çıkmaktadır. Ayrıca ozanımız 8 adet kitap yazmış ve çok sayıda pikap piyasaya sürmüştür.Sanatçının en çok ön plana çıkan albümleri ise şunlardır: Mevlam İki Göz Vermiş, Berçenek’ten Yaya Geldim, İşte Gidiyorum, Dumanlı Dumanlı, Ben Neyim, Dom Dom Kurşunu, Fırıldak Adam ve daha niceleri.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu