Manisa’da Gezilip Görülecek Yerler

Manisa’da Gezilip Görülecek Yerler| Ege Bölgesi’nde İzmir’den sonra en büyük ikinci şehir olan ve İzmir’e olan yakınlığı nedeniyle nüfusun da kalabalık olduğu Manisa, 17 ilçeden oluşan önemli şehirlerden biridir. Manisa gezi rehberi anlamında incelendiğinde son yıllarda en hızlı gelişen şehirlerden biri olduğunu anlayabilirsiniz. Bereketli toprakları ve İzmir’e olan yakınlığın sağladığı avantajları sayesinde gelişimini sürdüren Manisa aynı zamanda tarımsal üretim anlamında da önemli bir yerdedir.

Manisa’nın en önemli avantajlarından biri de büyük organize sanayi bölgesi olmasıdır. Pek çok önemli firma Manisa’dadır. Geçimini sanayiden sağlayan şehirde Bosh, Ülker, Vestel gibi ülkenin önde gelen firmaları bulunmaktadır. Bu da şehrin sürekli aşırı derecede göç almasını sağlar.

Manisa’da Gezilecek Yerler Neresidir?

Tarihi geçmişine baktığınız zaman farklı kültürlere ev sahipliği yaptığını görebileceğiniz Manisa doğal güzellikleriyle de ön plana çıkan bir şehirdir. Kültürel miraslarımızdan biri olan Manisa’da bu nedenle çok sayıda gezip görülecek bölge vardır.

Manisa gezi rehberi içerisinde ilk sayabileceğimiz yerlerden biri Manisa Kalesi’dir. Spil Dağı’nın kuzey yamaç bölgelerinde bulunan kaleyi kimin yaptığı bilinmemekkle birlikte hakkında pek çok söylenti de mevcuttur. Manisa Arkeoloji Müzesi de bölgedeki önemli tarihi eserleri görebileceğiniz önemli bir yerdir. Manisa Müzesi olarak da ismini duyabileceğiniz yer 1937 senesinde ilk kez kapılarını açmıştır.

Manisa’nın bir diğer özelliği de bölgenin şifa şehri olarak da bilinmesidir. Çünkü doğal kaplıcalara sahip olduğunu söyleyebileceğimiz Manisa, şehir merkezine 65 kilometre, Salihli ilçesine de 5 kilometre mesafede önemli bir kaplıcaya sahiptir. Kurşunlu Çayı Vadisi olarak bilinen bu kaplıca aynı zamanda günübirlik gelmek isteyenler için de uygundur. Kurşunluk Kaplıcaları sağlık amacıyla gidenleri daha çok ağırlamaktadır. Bilhassa romatizma gibi şikayetleri olanlar bölgede kendilerini daha iyi hissettiğini söylemektedir.

Manisa’da görebileceğiniz antik kentlerden biri de Thyateira’dır. Batı Anadolu bölgesinde kurulan ve Hristiyanlığın ilk yedi kilisesi olarak kabul edilen kiliselerden birinin de Thyateira içerisinde kurulduğu bilinmektedir. Bu nedenle bölge Hristiyan’ların da sık sık ziyaret ettiği antik bölgelerden biri haline gelmiştir.

Manisa gezi rehberi içerisinde gezip görülmesi gereken yerlerden biri de Sardes Antik Kent’tir. Ünlü Kral Yolu’nun başlangıcısayılan bu kent aynı zamanda tarihte bilinen ilk tiyatro kalıntılarına da sahip olduğu için önemlidir. Ancak hala gün yüzüne çıkarılmayan kalıntılar olduğu söylenmekte ve çalışmalar da devam etmektedir. Bölgeye giderseniz mutlaka Bin Tepeler’e de uğrayabilir ve Lidya kraliyet mezarlığını görebilirsiniz.

Camileri ile ünlü olan Manisa’da görmeden dönmeyeceğiniz camilerin başında ünlü Mimar Sinan eserlerinden biri olan Muradiye Camii yer almaktadır. Klasik Osmanlı mimarisine sahip olan bu caminin yanında medrese de bulunmaktadır. Bölgenin bir diğer önemli camisi de İvaz Paşa’dır. 1484 senesinde yaptırılan cami özellikle çini sanatının başarıyla uygulandığı eserlerden biridir.

Manisa’da Ne Yenir?

Manisa mutfağını incelediğimiz zaman hem Ege lezzetlerinden hem de İç Anadolu bölgesinden etkilendiğini görebiliyoruz. Manisa gezi rehberi içerisinde mutfak kültürünü incelediğimizde özellikle et ve süt ürünlerinin sık tüketildiğini görebiliriz. Meşhur Manisa Kebabı bölgenin en turistik ve en tanınan lezzetlerinin başında gelmektedir.

Manisa kebabı dışında odun köftesi, nohutlu mantısı, börülce tarator, simit ekmeği ve yağlı tuzlu pidesi meşhurdur. Kula şekerli pidesi ve Kula güveci de bölgenin tanınan lezzetleri arasındadır. Farklı lezzetler denemeyi seviyorsanız Manisa bölgesinde denemeniz gereken lezzetlerin başında sura gelmektedir. Sura hayvanın ön kolundan yapılır ve içerisinde iç pilav vardır.

Manisa’da Hangi Festivallere Katılınır ve Hediyelik Ne Alınır?

Manisa gezi rehberi içerisinde iki önemli festivalden bahsedebiliriz. Bunlar Manisa Mesir Macunu Festivali ve Cirit Festivali olarak karşımıza çıkmaktadır. Mesir Festivali mesir macunu geleneğinden doğan bir festivaldir. Çeşitli kültürel etkinliklerin yapıldığı festival son derece eğlenceli ve hareketli geçmektedir. Cirit oyunu geleneğini yansıtan Cirit festivali de her sene Eylül ayında yapılan eğlenceli festivallerden biridir diyebiliriz.

Manisa gezi rehberi bünyesinde hediyelik olarak ne alacağınıza bakmak istiyorsanız bölgedeki en önemli ürünün mesir macunu olduğunu ve bu nedenle pek çok dükkanda hediyelik mesur macunu alabileceğinizi göreceksiniz. Ancak bunun dışında geleneksel ev dokuması halıları alabilir ya da bakır ve gümüş oyması hediyelik eşyalara da göz atabilirsiniz.

 

Tatil kategorimizdeki Yurtiçi Otelleri, Turlar Ve Tatil Fırsatları başlıklı makalemizin de dikkatinizi çekebileceğini düşündük. İyi okumalar!

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı