Finans

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenir? (2019)

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenir? (2019)| Cezai durumlarla karşılaşmamak için Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenir sorusun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Günümüzde başta büyük şehirler olmak üzere herkeste olmasa bile hemen hemen her evde bir araç bulunmaktadır.

Bu araçların satın alınma masraflarının yanı sıra birde zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortaları tarzında masrafları da bulunmaktadır. Tüm bu masrafların yanında ise, birde araç sahiplerinin her sene ödemekle yükümlü olduğu ve devlet tarafından zorunlu tutulan adı Motorlu Taşıtlar Vergisi olarak geçen bir vergi bulunmaktadır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Nedir?

Devletin zorunlu olarak tuttuğu ve araç sahiplerinden her sene belirli tarihlerde tahsil ettiği Motorlu Taşıtlar Vergisi yani kısa adı ile MTV, devlet içinde bir gelir kaynağı olarak görülmektedir.

Ülkemizde ister 10 yıllık araç sahibi olunsun isterse de kişi aracını sıfır km olarak yeni almış olsun fark etmeksizin her araç sahibi devlete yılda iki kere MTV ödemek ile yükümlü tutulmaktadır.

MTV yani Motorlu Taşıtlar Vergisi; her araç için araçların doğa ortamında havaya salgılamış oldukları emisyon oranının yüzdesine, aracın ödemenin yapılacağı tarihteki yaşına ve de aracın içerisinde bulunan koltuk sayısına göre değişiklik gösteren ve her araç sahibinden tahsil edilen zorunlu olarak geçen bir taşıt vergisi olarak açıklanmaktadır. Dolayısı ile aracın emisyon oranı ya da koltuk sayısı değişmese de yaşından kaynaklı olarak her sene farklı tutarda bir MTV ödemesi ile karşı karşıya kalınmaktadır.

MTV Ödeme Mükellefiyeti Ne Zaman Başlar?

Trafiğe çıkan her aracın sahibinin mutlaka MTV ödemesi zorunludur. Bununla birlikte bazı araç sahiplerinin kafasını karıştıran konulardan biri de ne zamandan itibaren MTV ödemesi mükellefiyeti başlar? sorusudur.

Bu soruda aslında kişilerin merak ettiği konu ilk MTV ödemesinin ne zaman yapılması gerektiğidir. Sorunun cevabı ise; eğer araç yeni alınmış ve trafiğe yeni tescil edilecek ise ve bununla beraber de araç takvim yılı diye kabul edilen tarihin ilk 6 ayı içerisinde alındı ise ödeme takvim yılının başından, daha sonraki bir tarihte alındı ise MTV ödemesi; takvim yılının sonrasındaki 6 ayda başlar.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenir? 

MTV tutarı aynı araç için her sene değişebilirken, ödeme şekli sabit olarak kalmaktadır. Bu kapsamda kişiler, araçları için MTV ödemelerini yıllık olarak eşit iki taksit şeklinde araç sahiplerinden alınmaktadır. Bu taksitlerin ilki Ocak ayından diğeri ise Temmuz ayında gerçekleştirilir. Ödemeler belirtilen ayların son iş gününe kadar geçerli olmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu