Tatil

Nahçıvan Nasıl Bir Şehirdir? Hakkında Bilgi?

Nahçıvan Nasıl Bir Şehirdir? Hakkında Bilgi?| Ermenistan, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ni, onun ulusal ve politik hamisi olan Azerbaycan’dan dar bir kara şeridiyle aynıdır. Bu durum Nahçıvan şehri için hayatı oldukça zorlaştırır.

Şehrin, Avrupa ile Hindistan ve Çin arasındaki en büyük ticaret yollarından birinin üzerinde önemli bir kavşak noktası olarak gelişen parlak tarihi, Nahçıvan’ın özerk bir devletin başkenti olmasını açıklasa da; Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından, bütün Kafkasya’yı karıştıran aşırı şiddet olayları onun yalıtılmasına ve Bakü’nün politik atmosferine daha sıkı bağlanmasına yol açmıştır.

Nahçıvan Nasıl Bir Yer?

İşin gerçeği Azerbaycan’ın ikinci büyük şehri sayılan Nahçıvan henüz elindeki gücün büyük kısmını işsizlik, zayıf endüstri ve altyapı tesisleri ile bölgesel şiddet olgularına sarf etmektedir.

Nahçıvan bir zamanlar olduğu gibi, yeniden çok güzel bir yer haline gelebilir. Dar sokakları ve tarihsel anıtlarıyla dikkat çeken eski şehrin merkezi; Aşağı Kafkas Dağları’nın Zanzegur Sıradağları eteklerinde, bir nehrin kıyısında yer alır. Batlamyus (Ptolemy) bu bölgenin cazibesini, yemyeşil bahçelerini ve o dönemde tarihi – neredeyse bin yıldan daha uzun bir geçmişe giden – şehrin M.Ö. 2. yüzyıldaki refahını kaleme almıştır.

Nahçıvanlılar Nuh’un gemisinin kendi kentleri yakınında karaya oturduğuna inanır. Hem Sovyet döneminden hem de daha yeni dönemlerden kalma yapılar ilgi çekici binaların görüntüsünü büyük ölçüde kapatmıştır.

Nahçıvan şehri İskender, Timur ve Stalin dönemlerini atlatmıştır. Şimdi ise Ermenistan-Azerbaycan anlaşmazlığında Dağlık Karabağ’la rehin rolü oynamaktadır. Ziyaretçiler için şehrin çok sayıdaki ilginç tarihi bölgesinde eğlenmek veya bu yarı çöl bölgenin muhteşem atmosferini keşfetmek için çevredeki kırlar ve köylerde gezinmek gibi seçenekler söz konusudur.

Nahçıvan Gezi 

Hangi Aylarda Gidilmeli: Kış ortasında -30 dereceye, yaz ortasında 42 dereceye ulaşan sıcaklardan kaçının.

Gezi: Firuze renkli çini mozaiklerle kaplı, on köşeli 12. yüzyıldan kalma Mümine Hanın Kümbeti. Şaşırtıcı ölçüde karmaşık yöresel desenlere sahip halıların sergilendiği ve kısa süre önce Hanlık döneminden kalan 200 yıllık saraya taşınan Ulusal Hah Müzesi. Sekiz köşeli 12. yüzyıldan kalma Yusuf bin Kuseyr Kümbeti. Konukseverliğin göstergesi halini almış olan satranç oyunları.

Bilinmesi Gerekenler: Şehir hastanesi akciğer hastalıklarını hastaları bir geceliğine bölgedeki bir tuz madenine indirerek tedavi etmesiyle ünlüdür ve başarılı da olmaktadırlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu