Sağlık

Nefes Darlığı Nedir Nedenleri Ne İyi Gelir?

Nefes Darlığı Nedir Nedenleri Ne İyi Gelir?| Günümüzde her insan nefes darlığı problemi yaşayabilir. Bu duruma örnek verecek olursak dik bir yokuş sonrasında ya da hızlı bisiklet sürme faaliyetlerinin sonunda aniden nefessiz kalınabilir. Bu tür durumların sonrasında beklenebilecek olan nefes darlığı kontrol edilebilir bir durumdur. Fakat beklenmedik bir şekilde rahatsız edici olan nefes darlıklarını ele alacağımız bu yazımızda gerekli bilgilere de ulaşmış olacaksınız.

Nefes Darlığı Nedir?

Nefes Darlığı nefesin yetmemesi ya da derince nefes alamam durumudur. Tıp dilinde ise buna dispne adı verilmektedir. Genel olarak korkutucu bir deneyim olarak bilinen nefes darlığının birden fazla sebebi de olabiliyor. Bazı bireylerde bu sorunun yaşanmaması için farklı tedbirler alındığı da bir gerçektir. Günlük işler sonrasında nefes darlığı yaşıyor ve bu duruma engel olmak adına farklı önlemler alıyorsanız, ilk olarak bir doktora başvurmanızı tavsiye ediyoruz. Kimi insanlarda nefes darlığı aşırı sıcaklardan sonra görülebilir. Bu durumun nedenini de kavramak için öncelikle bir uzman doktora görünmeniz gerekecektir. Kronikleşmiş olan nefes darlıkları bazı uygulamalarla tedavi edilebilmektedir.

Uzun bir süre devam eden ve artık geçmeyeceğine inandığınız Nefes Darlığı problemi karşısında farklı tanılar da koyulabilir. Farklı sağlık sorunlarının da belirtisi olabilecek bu durumlardan şüphelenmek için aşağıdaki belirtilerin oluşması gerekmektedir;

  • Uzanır halde görülen nefes darlığı,
  • Egzersiz sonrasında aniden nefesin kesilmesi,
  • Boyun, çene ya da kol ağrısıyla birlikte görülen nefes darlıkları,
  • Dinlenirken görülen nefes darlıkları,
  • Nefes darlığıyla birlikte görülen şiddetli öksürük,
  • Terleme anında görülen nefes darlığı
  • Bayılma hissi ile birlikte görülen nefes darlıkları gibi belirtiler oluşuyorsa farklı bir sağlık sorunu ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Bu örneklerin dışında el ve ayak bileklerinde şişmeyle beraber görülen nefes darlıkları da farklı bir hastalığı tetikleyebilir. Eğer sizlerde de yukarıda saydığımız sorunlar ile birlikte nefes alırken bir zorlanma görünüyorsa, yapmanız gereken ilk şey muayene olmaktadır. Daha sonra ciddi bir sağlık sorunu ile karşılaşmamak için sağlığın her alanında tedbirlerinizi önceden almalı ve gerekli teşhis konulduktan sonra tedavi sürecine başlanmalıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu