Yaşam

Öpüşmenin Bilinmeyen Faydaları

Öpüşmenin Bilinmeyen Faydaları| Öpüşmenin birçok kişi tarafından bilinmeyen birçok faydası bulunuyor. Öpüşmenin her şeyden önce bağışıklık sistemini geliştirdiği bilim adamları tarafından belirtildi. Öpüşme eylemi ile vücudun savunma mekanizması harekete geçerek enfeksiyonlara karşı vücudu koruyacak olan bağışıklık sistemi hormonlarının çalışmasına neden oluyor. Öpüşme eylemi çiftlerin tükürüklerinin birbiri ile karışmasına neden olarak çiftlerin birbirinden gelecek enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemlerinin gelişmesine fayda sağlıyor.

Öpüşmek Ağrıyı Azaltıyor?

Öpüşme ile eylemi ile insan vücudunda salgılanan endorfinler ağrı kesici nitelikte olması nedeni ile oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Çeşitli ağrıları olan kişilerin öpüşme eylemi ile ağrılarında azalma ya da ağrılarının geçtiğini belirtmesi bu nedene dayanıyor. Bunun ana nedenlerinden birisi de öpüşme eylemi ile birlikte kan damarlarında meydana gelen genişlemedir. Bu nedenle öpüşmenin sağlığa faydaları konusunda ilk sırayı ağrı kesici özelliği olması alıyor.

Öpüşmek Bir Antideprasandır

Öpüşme eylemi ile kişilerde salgılanan mutluluk hormonu nedeni ile kişilerin iyi bir ruh haline bürünmesine neden oluyor. Bu özelliği ile birlikte öpüşmek kişilerde antidepresan etkisi gösteriyor. Bunun nedeni öpüşme eylemi esnasında salgılanan oksitosin hormonudur. Antidepresan etkisi nedeni ile öpüşmenin sağlığa faydaları oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Sık öpüşmek aynı zamanda çiftler arasında huzurun da artmasına neden olur. Kişiler evliyse mutlu aile ortamlarının devamı sağlanır.

Eğer ki sevgiliyse birbirlerine daha fazla bağlanırlar. Öpüşmenin insan sağlığına etkileri oldukça fazladır ve önemlidir. Kişilerde hem fizyolojik anlamda hem de ruhsal anlamda büyük faydalar sağlıyor. Öpüşme eylemi gelişmekten olan ülkelerde bir tabu olsa da bilim adamlarının yapmış oldukları açıklamalar ile öpüşmenin çiftler arasında sadece bir cinsel aktivite olmadığını aynı zamanda bağışıklık sistemlerini geliştirici bir etkiye sahip olan bir eylem olduğunu önemle belirtmişlerdir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı