Yaşam

Pasaport Çıkartmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? 2019

Pasaport Çıkartmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? 2019| Dünya genelinde ülkeler arası seyahatlerde Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkelerin sayısı bir hayli artsa da pasaport uygulaması devam etmektedir. Belirli sayıdaki ülkelere Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanıyla girmek mümkündür. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti; nüfus cüzdanıyla giriş yapılabilen ülkelerden birisidir. Ancak, dünyadaki diğer ülkelere girebilmek için mutlaka pasaport bulundurmak gereklidir. ICAO mevzuatı doğrultusunda en geç 1 Nisan 2010 tarihinde olmak koşuluyla üye ülkelerin makinede okunabilir pasaport vermeye başlamış olmaları gerekiyordu. Ülkemizde de bu uygulama hayata geçirildi. Bu pasaportlar; elektronik pasaport, biyometrik pasaport veya çipli pasaport olarak da bilinen pasaportlardır.

Elektronik pasaportlar sayesinde geçiş işlemleri hem daha güvenilir hem de daha hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Ancak, elektronik pasaport almak istiyorsanız müracaat ettiğiniz tarih itibariyle 18 yaşını doldurmamışsanız en fazla beş yıl, 18 yaşından büyükseniz en fazla 10 yıl geçerli olmak koşuluyla e-pasaport alabilirsiniz. Günümüzde Türkiye’de tüm dünyada geçerliliği olan dört adet pasaport türü verilmektedir. Bordo pasaport; umuma mahsus olarak verilmektedir. Yeşil pasaport ise hususi damgalı pasaporttur. Gri pasaport, hizmet pasaportu; siyah pasaport ise diplomatik pasaport olarak verilir.

Bordo Pasaport Çıkartmak İçin Gereken Belgeler ve İzlenecek Adımlar

Bordo pasaport bir başka deyişle umuma mahsus pasaport almak istiyorsanız, öncelikle bulunduğunuz il veya ilçenin emniyet müdürlüğünden randevu almalısınız. Ardından pasaport için istenilen belgeleri toplamalısınız. Son olarak da, randevu aldığınız tarihte ve zamanda başvurunuzu tamamlamalısınız.

1- Pasaport İçin Randevu Alma

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde pasaport almak istediğinizde, bu pasaportlar bulunduğunuz il veya ilçenin emniyet müdürlükleri tarafından verilir. Bununla birlikte, pasaportunuzun süresini uzatmak için de emniyet müdürlüklerine başvuru yapmak zorundasınız. Bu başvuru için Eminyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi üzerinden bağlı bulunduğunuz il veya ilçedeki eminyet müdürlüğü şubesinden randevu alabilirsiniz. Bununla birlikte, bu emniyet müdürlüğü şubelerinden bazıları sınırlı sayıda olmak koşuluyla randevusuz başvuru da kabul etmektedir.

2- Pasaport İçin Cüzdan Bedeli Yatırma

Pasaport için istenen belgelerden birisi; pasaport cüzdan bedelinin yatırıldığına dair dekonttur. Bu ücret, anlaşmalı bankalara veya maliye veznelerine yatırılabilir. Dekontun mutlaka aslı getirilmelidir. Ayrıca, dekontta, pasaport başvurusu yapacak kişinin adı ve soyadı yazmalıdır. Bununla birlikte, dekontun üzerinde tahsil edilmiştir kaşesi basılmış olmalı, yine işlemi yapan memurun ıslak imzası yer almalıdır.

3- Pasaport İçin Harç Bedeli Yatırma

Pasaport harç bedelinin yatırıldığını gösteren dekontun aslı mutlaka başvuruda yer almalıdır. Cüzdan harcında olduğu gibi harç bedelinde de dekontta pasaportu çıkartacak kişinin adı ve soyadı yer almalıdır. Aynı şekilde, dekontta tahsil edilmiştir yazısı ve memurun ıslak imzası da bulunmalıdır. Bordo pasaportlar, en az altı aylık olmak üzere bir, iki, üç, dört, beş veya on yıllık olarak çıkartılmaktadır. Pasaport harç bedelleri ise süreye göre değişmektedir.

4- Pasaport İçin Biyometrik Resim

Pasaport çıkartmak isteyenlerin iki adet biyometrik fotoğrafa ihtiyacı vardır. Bu fotoğraflar; son altı ayda çekilmiş, arka fonu beyaz, 50X60 mm ebatlarında çekilmiş fotoğraflar olmalıdır. Ayrıca, çekilmiş fotoğrafta yüzünüzün görünmesini engelleyecek saç, toka veya şapka gibi şeyler olmamalıdır. Bu resimler, fotoğraf stüdyosunda çekilebilmektedir. Biyometrik fotoğraflar, kişinin en güncel halini göstermek zorundadır. Bu kurala, yeni doğmuş bebekler de dahildir.

5- Nüfus Cüzdanının Aslı

Emniyet Müdürlüğü’nde evraklarınızı teslim ederken Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanınızın aslını mutlaka yanınızda getirmek zorundasınız. Aynı zamanda, nüfus cüzdanınızı yetkililere ibraz etmelisiniz.

6- Pasaport İçin Parmak İzi Alınması

Emniyet Müdürlüğü’ne gidip evrakları teslim ettikten sonra yetkililer tarafından parmak iziniz alınacaktır. Ancak, geçmişte herhangi bir sebepten dolayı parmak iziniz alınmışsa ve siz bu durumu kanıtlayan belgeyi sunabiliyorsanız, tekrardan parmak izi vermek zorunda değilsiniz. Kurallar gereği, yedi yaşından gün almış ve daha büyük yaşlardaki tüm çocuklar parmak izi vermek zorundadır.

7- Daha Önce Alınmış Pasaportların Aslı

Geçmişte pasaport aldıysanız ve o pasaportların süresi geçtiyse onların asıllarını evraklarla birlikte yetkililere sunmalısınız.

8- Pasaport Müracaatının Şahsen Yapılması

Pasaport Kanunu doğrultusunda pasaport başvuruları şahsen yapılmak zorundadır. Bu yüzden, yeni doğmuş bebekler de dahil olmak üzere pasaport alacak her kişi pasaport başvurularında fiziki olarak başvuru yerinde olmalıdır.

9- Pasaportun Teslim Alınma Süreci

Pasaport işlemleri sırasında, yetkililer, sizden cep telefonu numaranız ve güncel adres bilgilerinizi almaktadır. Pasaportunuz çıkartıldıktan sonra PTT Genel Müdürlüğü’ne teslim edilir. Pasapotunuz teslim edildikten sonra barkot numarası sayesinde pasaportun aşamaları hakkında size SMS aracılığıyla bilgilendirme yapılır. Elektronik pasaportunuz, PTT Kargo sayesinde müracaat sırasında bildirdiğiniz adrese gönderilir. Pasaport, kişinin kendisine veya teslim almasını istediği kişiye iletilir. Ancak, pasaportun alakalı kişiye veya size üst üste iki defa ulaşamaması durumunda pasaport yedi gün süreyle teslim alınmak şartıyla posta merkezinde bekletilmektedir. Yedi gün içerisinde de teslim alınmayan pasaportlar, teslim alınana kadar müracaat ettiğiniz pasaport birimine gönderilmektedir.

Tatil kategorimizdeki Yurtiçi Otelleri, Turlar Ve Tatil Fırsatları başlıklı makalemizin de dikkatinizi çekebileceğini düşündük. İyi okumalar!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı