Pasaport Yenileme Süreci Nasıl İşler? 2019

Pasaport Yenileme Süreci Nasıl İşler? 2019| Sürekli seyahat eden biriyseniz, pasaportunuzun süresi dolmamasına rağmen, yer kalmadığı için pasaportunuzu yenilemek zorunda kalabilirsiniz. Çünkü, vize alarak gideceğiniz ülkeler, pasaportunuzda boş sayfa görmek isteyecektir. Pasaport randevusu nasıl alınır, pasaport yenileme süreci nasıldır ve pasaport yenileme ücreti ne kadardır sorularına cevap arıyorsanız bu yazıyı okumanızı öneririm.

Hepimizin bildiği gibi en çok kullanılan iki adet pasaport çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; yeşil ve bordo pasaport olarak bilinir. Bordo pasaport sahibiyseniz, birçok ülkeye giderken vize almak zorundasınız. Ancak, yeşil pasaport sahibiyseniz çok daha rahat olursunuz. Çünkü, yeşil pasaport sahipleri, yüzden fazla ülkeye vizesiz gitme şansına sahiptirler. Ancak, isteyen herkes yeşil pasaport sahibi olamaz. Şunu da unutmamak gerekir; 25 yaşın altında ve öğrenciyseniz, pasaport harcı ödemek zorunda değilsiniz. Ancak, defter bedelini ödemek zorundasınız.

Pasaport Yenileme Süreci

Pasaport yenileme süreciniz, pasaport çıkartma süreciyle çok benzer. Pasaport yenileme işlemleri; pasaportunuzda yer kalmadığı zaman, pasaportunuzun çipi bozulunca veya yırtılınca ya da pasaportunuz kaybolduğu zaman yapılıyor. Geçmişte, pasaport yenileme işlemleri için karakola gitmek gerekiyordu. Günümüzde ise nüfus müdürlüklerine giderek yenileme işlemlerini yapabilirsiniz. Ancak, bunun için ya randevu almak ya da müdürlüğe gidip sıra beklemek zorundasınız.

Pasaport yenileme randevusu için İç İşleri Bakanlığı’nın sitesine giriş yapmalısınız. Burada gördüğünüz randevu al butonuna tıklamalısınız. Butona tıkladığınız zaman karşınıza üç farklı bölüm çıkacaktır. Bu bölümler; pasaport, kimlik ve sürücü belgesi olarak belirlenmiştir. Bunun sebebi, bu işlemlerin hepsinin aynı çatı altında yapılmasıdır. Sistemin oldukça basit bir hale getirildiğini söyleyebiliriz. Burada, pasaport kısmını tercih etmelisiniz. Ardından, sistem size pasaport çeşitlerini gösterecektir. Hangi renkteki pasaportunuzu yenileyecekseniz, o renge tıklamanız gerekir. Örneğin, bordo pasaportunuz varsa, bordo rengine tıklamalısınız. Ardından, size bir uyarı gelecektir. İlk uyarıya tıkladığınız takdirde; bütün işlemlerin fiyatlarını ve hangi bankalardan ödeme yapılabileceğini görebilirsiniz. İkinci uyarıya tıklarsanız, online olarak işlem yapacağınız Vergi Dairesi sitesinden ödeme yapma şansına sahip olursunuz. Bankaya yakınsanız, direkt olarak bankaya gidip ödeme yapmanız mantıklıdır. Ücretinizi ödemeden önce, hangi şehirden ve nüfus müdürlüğünden başvuru yapacaksanız onu tercih etmelisiniz. Ardından, sizden T.C kimlik bilgileriniz istenecektir. Çünkü, randevu alabilmeniz için kişisel bilgilerinizi doğru bir şekilde sisteme girmelisiniz. Sonrasında mail adresinizi girmeniz istenecektir. Ardından, mail adresinize bir kod gönderilecektir. Kodu, ekrana girdikten sonra randevu almaya uygunsunuz demektir. Randevu ekranında, hangi gün uygunsanız o tarihi seçmelisiniz.

Pasaport Yenileme Ücreti Ne Kadardır?

Pasaport yenileme işlemi yaptığınız için sadece defter bedelini ödemek zorundasınız. Kısacası, pasaport harcı ödeme zorunluluğunuz yok! Pasaport yenileme ücreti ise; 108 TL’dir. Bu ücreti, anlaşmalı olan tüm bankalardan ödeyebilirsiniz. Gişeye gelip pasaport defter bedeli ödeyeceğim demeniz gereklidir. Anlaşmalı bankalar ise; Akbank, Anadolubank, Denizbank, Ziraat Bankası, Citibank, Odeabank, Ptt şubeleri, Garanti Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası, İş Bankası, Halk Bankası, Ing Bank, Şekerbank, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası’dır. Bunun dışında da anlaşmalı bankalar yer almakla birlikte en çok şubesi olan bankalar saydıklarım arasındadır.

Bununla birlikte, pasaport yenilemek için gittiğinizde yanınızda mutlaka bir adet biyometrik fotoğraf olmak zorundadır. Bunun dışında, 108 TL’lik ücreti ödediğinizi gösteren bir dekont, kimlik ve eski pasaportunuzu da yanınızda getirmek zorundasınız. Pasaport yenileme işlemleri sırasında parmak iziniz tekrar alınıyor. Eski pasaportunuz iptal edilip, yeni pasaportunuz kargo yoluyla ortalama üç veya beş gün içerisinde size ulaştırılıyor.

Tatil kategorimizdeki Yurtiçi Otelleri, Turlar Ve Tatil Fırsatları başlıklı makalemizin de dikkatinizi çekebileceğini düşündük. İyi okumalar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı