Pasaport’ta “P” Ne Demek?

Pasaport’ta “P” Ne Demek?| Pasaport almak istiyorsanız ancak pasaport türlerini ve özelliklerini bilmiyorsanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız. Öncelikle, size Türkiye’de dört farklı pasaport türü olduğunu hatırlatalım. Bu pasaportlar sırasıyla; bordo pasaport, yeşil pasaport, gri pasaport ve siyah pasaporttur. Renkleriyle ifade ettiğimiz pasaportlardan bordo pasaportun umumi pasaport; yeşil pasaportun hususi pasaport; gri pasaportun hizmet pasaport; siyah pasaportun ise diplomatik pasaport olarak ikinci bir isimleri yer almaktadır. Bununla birlikte, 2011 yılı itibariyle çipli pasaport sistemine geçildiğinden dolayı pasaportların renklerinde bazı değişiklikler olmuştur. Ayrıca, tüm bu pasaportlara ek olarak geçici pasaport veya seyahat belgesiyle de seyahat edebilirsiniz.

Bordo Pasaport ve Özellikleri

Standart bir Türk vatandaşıysanız, alacağınız pasaport bordo pasaport bir başka deyişle umumi pasaporttur. Bordo pasaport; diğer pasaport türleriyle kıyaslandığında sınırlı bir dolaşım gücüne sahiptir. Ancak, dünyadaki ülkelerin yarısından fazlasına vize almadan veya kapıda ya da online vize alarak girme şansını size sunar. Vizesiz olarak gidebileceğiniz günümüz itibariyle 102 adet ülke bulunmaktadır. Bordo pasaport sahibi olmak istiyorsanız öncelikle gereken evrakları toplamalısınız. Ardından, pasaportunuzun geçerlilik süresine karar vermelisiniz. Bordo pasaportun, minimum altı ay ve maksimum 10 yıl olmak koşuluyla geçerlilik süresi bulunmaktadır. Bordo pasaportun defter bedelini ve pasaport harcını ödedikten sonra pasaport başvurusu için il nüfus veya ilçe emniyet müdürlüklerinin birisinden randevu almalısınız. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından, bordo pasaportunuz, başvuru sırasında belirttiğiniz adrese kargoyla ortalama 5-7 iş günü arasında gelecektir. Bordo pasaport için gereken evraklar; iki adet biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanının aslı, eski pasaportlar ve pasaport bedeli ve harcının ödendiğini gösteren dekontlardır.

Yeşil Pasaport ve Özellikleri

Yeşil pasaport; 1,2 ve 3. derecedeki devlet memurlarına veya eski bürokratlara verilmektedir. Yeşil pasaport almak için gereken kıdem derecelerine sahip olan memurlar; emekli olsalar veya görevden çekilseler bile bu pasaportu alma hakkını korurlar. Yeşil pasaport; tartışmasız en avantajlı pasaport türüdür. Çünkü, dolaşım gücü çok yüksektir. Yeşil pasaport sahibiyseniz, neredeyse tüm Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere yaklaşık 130 ülkeye vizesiz veya kapıda ya da online vize alarak girme şansınız bulunmaktadır. Ayrıca, yeşil pasaporttan eşiniz ve 25 yaşın altındaki öğrenciliği devam eden çocuklarınız da faydalanabilir. Ancak, 25 yaşın altında olan çocuklarınız öğrenci olduklarını, engelli çocuklarınız varsa onlar da sağlık raporlarıyla bu durumlarını kanıtlamak zorundadır. Yeşil pasaport için gereken evraklar, bordo pasaport için gerekenlerle benzerdir. Yalnızca, yeşil pasaport için çalıştığınız makamdan İçişleri Bakanlığı’na hitaben yazılmış bir başvuru yazısı almak zorundasınız. Bununla birlikte, yeşil pasaport için sadece defter bedeli ödersiniz.

Gri Pasaport ve Özellikleri

Gri pasaport; yeşil veya siyah pasaportu olmayan ancak resmi kurumlar tarafından yurt dışına görevlendirilmek suretiyle gönderilen kişilere verilmektedir. Örneğin; normalde bordo pasaportunuz varsa belediye tarafından görevlendirildiğiniz takdirde yurt dışına giderken size gri pasaport verilir. Gri pasaport sahibiyseniz, görev süreniz devam ettiği sürece aileniz gereken koşulları sağladığı takdirde onlar da gri pasaport  sahibi olabilirler. Gri pasaport çıkartmak için bağlı olduğunuz resmi kurumun İçişleri Bakanlığı’na başvuru yazısı yazması gerekir. Bunun dışında, istenilen evraklar benzerdir. Ancak, bordo pasaporttan farklı olarak yeşil ve gri pasaport için başvurunuzu sadece il nüfus müdürlüklerine yapabilirsiniz.

Siyah Pasaport ve Özellikleri

Siyah pasaport; TBMM üyeleri, bakanlar, valiler gibi devletin üst seviyesinde görev yapan kişilere görevde oldukları süre boyunca verilmektedir. Siyah pasaport için herhangi bir başvuru yapmaya gerek yoktur. Çünkü, Dışişleri Bakanlığı, bu pasaportu gereken kişiye bizzat sağlar.

Tatil kategorimizdeki Yurtiçi Otelleri, Turlar Ve Tatil Fırsatları başlıklı makalemizin de dikkatinizi çekebileceğini düşündük. İyi okumalar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı