Sağlık

Prematür Ejakulasyon (Erken Boşalma) Ne Demektir?

Prematür Ejakulasyon (Erken Boşalma) Ne Demektir?| Prematür ejakulasyon erken boşalma demektir. Aslına bakılırsa, hangi hallerin erken boşalma olarak isimlendirileceği muammadır. Fakat bazı konuyla ilgilenenlerin dediklerine göre, bir bayın partneriyle yaşadığı ilişkilerde en az %40 gibi bir oranında orgazma ulaşamazsa erken boşalmadan bahsedilebilir. Konuyla ilgilenen diğer insanların dediklerine göreyse, eğer erkek boşalması üzerinde hâkim olamazsa erken boşalmadan söz etmek mümkündür.

Prematür Ejakulasyon 

Erken boşalmanın genel olarak tanımı ise, devamlı veya ısrarcı bir biçimde kontrolsüz şekilde, fazla olmayan uyarılma ile birey istemeden önce vajinaya girmesiyle boşalmasıdır. Fakat bu durumu etkileyen olaylar vardır. Bu olaylar, son zamanlarda az cinsel ilişki yaşanması, partnerin yeni olması, yaşa bağlı olarak değişmektedir.

Bu nedenler dışında başka nedenlerde olabilir. Ama bunlar az görülen vakalardır. Bu vakalar fiziksel olabilmektedir. Erken boşalmanın fiziksel nedenlerinden bazıları, idrar yolları enfeksiyonları, prostat enfeksiyonları, bel soğukluğudur. Bu fiziksel nedenlerin dışında ruhsal, psikolojik nedenlerde olabilir. Kişi çok stresliyse, aklı başka yerlerdeyse de erken boşalma görülebilir. Son zamanlarda, hayatı boyunca erken boşalmaya maruz kalan insanlar üzerinde yapılan araştırmaların birçoğunun sonucu da bu doğrultudadır.

Prematür Ejakülasyon Tedavisi

Eğer yaşanılan cinsel ilişkinin öyküsünde suçluluk varsa, mükemmeliyetçilik, kişilerin birbirlerine şeffaf olmamaları gibi durumlarda söz konusu ise bunlarda psikolojik etmenlere dâhil olmaktadırlar. Bunların yanı sıra yaşanılan toplumda cinsel ilişkiye bakışında önemi büyüktür. Birey hangi toplumda büyüdüyse, istese de istemese de o toplumun düşünceleri aklına yer etmiştir. Özellikle ilk cinsel ilişkisini bir erkek, genelevde yapacaksa, aceleden ve ilkliğin vermiş olduğu bir etkiyle de erken boşalabilir. Cinsel ilişkiye girilen ortamda bir hayli önemlidir. Mesela toplumumuzda cinsellikle ilgili durumlar hep bastırıldığı için, birey acele ile, gizli kapaklı şekilde cinsel ilişkiyi yerine getirmeye çalışıyordur. Buda erken boşalmaya istemeyerek şartlanmaya sebebiyet verir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu