Sağlık

Reflüye Ne İyi Gelir Ne İyi Gelmez?

Reflüye Ne İyi Gelir Ne İyi Gelmez?| Bu makalede reflüyüm ne iyi gelir, reflüye iyi gelen yiyecekler nelerdir? sorularının cevaplarını siz değerli takipçilerimizle paylaşacağız.

Reflü bazı yiyecekleri aşırı tüketmek midedeki asidin daha fazla üretilmesine yol açmaktadır. Mide asidinin yoğun bir şekilde üretilmesi ise, reflü şikayetlerini arttırmaktadır.

Bazı yiyecekler, ise mideyi rahatlatıp, reflü şikayetlerini en aza indirmektedir.  Bu yiyecekler özafagus kasının işlevini gerçekleştirmesine yardımcı olmaktadır.

Reflü hastalığına bağlı olarak özafagus kası zayıflamaktadır. Bu yüzden tüketeceğiniz, domatesli yiyecekler, çikolata, alkollü içecekler ve kafein açısından zengin içecekler ve yağlı yiyecekler  zayıflan özafagus  kasının mide asidini yemek borusuna çıkarmasına yol açmaktadır.

Reflüye Ne İyi Gelir?

Zayıflayan özofagus kası özellikle yağlı ve kızarmış gıdalar, domates içeren yiyecekler, çikolata, kafeinli içecekler ve alkol nedeniyle düzgün çalışmayabilir.

Yukarıda saydığımız bazı yiyeceklerin e temel özelliği mide asidinin üretimini artırmasıdır. Ayrıca yukarıda saydığımız yiyecekler mide tarafından çok geç sindirilmektedir. Bu da reflü şikayetlerinin artmasına yol açmaktadır.

Peki, reflüsü olanlar ne yemeli ve reflüye ne iyi gelir? Yazımızın devamında bu soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Reflüye iyi gelen yiyecekler kolay sindirilen ve mide asidinin çok fazla salgılanmasına yol açmayan besinlerdir.

Reflüyüm Ne Yemeliyim?

Her insanın midesi farklı yiyeceklere farklı tepkiler verebilmektedir.

Çoğu zaman kafein, alkol, çikolata, asitli besinler reflü hastalarına kötü gelmektedir. Ancak bazı hastalar bu yiyeceklerden etkilenmeyebilir.

Şimdi sizlere sindirilmesi kolay, mideyi yormayan, mide asidinin fazla salgılanmasını engelleyen yiyecek ve içeceklerden bahsedeceğiz.

Reflüye İyi Gelen yiyecekler

Protein Açısından Zengin Bitkisel Gıdalar

Columbia Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalara göre bitkisel proteinler, özofagus kasını güçlendiriyor. Özofagus kası ise, mide asidinin yemek borunuza doğru çıkmasını engelliyor. Bu yüzden siyah fasulye, mercimek, nohut gibi bitkisel protein kaynaklarını rahatlıkla tüketebilirsiniz. Bu yiyecekler, besin lifi, antioksidan ve folat bakımından da zengin olup, çok sağlıklı yiyeceklerdir.

Lifli Yiyecekler

Lifli yiyeceklerin de en önemli özelliği mide asidinin çok fazla salgılanmasını engellemesidir. Bu yiyecekler mideyi yormadığı için reflü hastalarının tüketmesi gereken yiyeceklerdir. Örneğin ekmek yerken tam tahıllı ekmek tüketin. Tüketeceğiniz unlu mamüllerin tam tahıllı olmasına dikkat edin. Pirinç, yulaf ezmesi ve bazı makarna çeşitleri de bol oranda lif içermektedir.

Beslenme alışkanlıklarınızı lifli gıdaları tüketerek çeşitlendirebilirsiniz.

Reflü rahatsızlığı olanlara uzmanlar, kavun, muz, elma, çilek, şeftali, armut gibi meyveleri öneriyor. Ancak portakal, mandalina, limon, greyfurt gibi meyveler de bol oranda asit içerirken sebze grubunda en çok asit içeren domatestir. Bu yüzden reflüsü olanlar bu yiyeceklerden uzak durmalıdır.

Reflü rahatsızlığı olanlar ayrıca, şu yiyecekleri de tüketebilir:

 • Patates haşlaması (kızartma değil)
 • Lahana,
 • Havuç,
 • Brokoli,
 • Yağsız kıyma,
 • Balık,
 • Tavuk,
 • Mısır ekmeği,
 • Soya peyniri,
 • Yumurta
 • Gibi yiyecekler reflüye iyi gelmektedir.

 

Hangi Bitki Hangi Hastalığa İyi Geliyor yazımızı da okumanızı öneririz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı