Finans

Seçimlerden Sonra Dolar Ne Olur? 9 Uzman Görüşü

Seçimlerden Sonra Dolar Ne Olur? 9 Uzman Görüşü | Siyasi olaylar ekonomiyi doğrudan etkiliyor, hele seçimler… Seçimlerin pek çok bakımdan döviz kuruna etkisi bulunuyor; özellikle son dönemlerde çok kırılgan bir durumda olan dolar, ülkede meydana gelen her türlü olaydan doğrudan ya da dolaylı olarak etkileniyor. Bu yüzden herkes dikkatlerini 31 Mart yerel seçimlerine vermiş durumda. Yatırımcılar 31 Mart’ta yapılacak olan seçimin sonuçlarına göre tavır alacaklar. Yerli ve yabancı yatırımcı kendileri için rahatlatıcı bir ortamın oluşmasını bekliyor. Türkiye’deki yatırımcılar da pek tabii dış alım ve satımlarda doları kullandığı için uzun vadede karlı bir ticaret ortamının oluşmasını istiyorlar. Bütün bunların dışında vatandaş da doların inip çıkmasından ciddi şekilde etkileniyor. Çünkü evinde kullandığı her şeyin neredeyse dolarla doğrudan ya da dolaylı olarak ilişkisi var. Vatandaş, zaten şimdiden kendi ekonomik durumu hakkında tedbirler almaya başladı.

secimlerden-sonra-dolar-ne-olur-9-uzman-gorusu

Yabancı ve yerli yatırımcı ile vatandaş, doların 31 Mart’tan sonra nasıl bir tavır içinde olacağını uzmanların görüşlerine bakarak anlamaya çalışıyor. İşte 9 tane uzmandan seçimlerden sonra doların durumuyla ilgili yorumlar:

  1. Abdülkadir Selvi-Uluslararası Kriz Doları Etkiler

Bir siyasi yorumcu olarak Abdülkadir Selvi, uzun vadeli yapısal düzenlemelerin yapılmasının, inşaat ve enerji odaklı büyümeden rekabetçi ve uzun vadeli bir modele geçilmesinin, mali disipline devam edilmesinin, özel sektörün borçlanmasının düzenlenmesinin, istihdama dair önlemlerin alınmasının gerekliliğinden bahsediyor. Dolar bütün bu parametrelerle ilişki içerisinde olacak ve buna göre tepki verecek. FED’in faiz indiriminin devam etmesi koşulu önemli. Buna bağlı olarak Selvi’ye göre “Uluslararası bir kriz patlak vermediği sürece doların düşmesi bekleniyor.

  1. Selva Demiralp-Dolarda Fırlama Olmaz

İyimser bir portre çizen Prof. Dr. Selva Demiralp, seçimden sonra doların fırlayacağına ilişkin görüşlerin spekülatif olduğunu belirtiyor. Bu tip spekülasyonlar insanların dolar almasına ve aldıkları doları yastık altına koymasına neden oluyor. Dolayısıyla dolar da bir miktar yükseliyor. Demiralp, “Herhangi bir şekilde hakikaten seçimden sonra dolarda bir sıçrama falan beklemiyorum.” diyerek vatandaşın Türk parasına güvenmesini istiyor.

  1. Gökay Otyam-Popülizm Olmazsa Dolar Yükselmez

NTV Ekonomi Müdürü Gökay Otyam da Demiralp gibi düşünüyor. Bunun popülizm olduğunu belirten Otyam, herkesin sırtını duvara yaslamış kediler gibi beklediğini ve herkesin buna inanması durumunda doğal olarak krizin çıkabileceğini belirtiyor. “Mart’tan sonra popülizm hiç uygulanmazsa tam tersi, doları bu aşağı çeker.” diyerek vatandaşın Türk lirasına güvenmesini salık veriyor.

  1. Jameel Ahmed-Dolar 5 TL’nin Altına İner

FED ve diğer ülkelerin merkez bankalarının tavırları doları ister istemez etkiliyor. ABD-Çin ticaret savaşları da piyasaların performansına etkide bulunuyor. Ayrıca politik risk de doların seyrini etkiliyor. Bloomberg HT TV’ye röportaj veren Forextime Döviz Stratejisti ve Piyasa Araştırma Direktörü Jameel Ahmed de iyimser bir bakış açısıyla “Dolarda daha fazla zayıflık olabilir, bu da Dolar/TL ‘nin 5’in altına inmesine neden olabilir.” diyerek Türk lirasına güvendiğini belirtiyor.

  1. Atilla Yeşilada-Dolar 7 TL’ye çıkabilir

Bu iyimser öngörülerin dışında farklı bakış açıları da bulunuyor doların seçimlerden sonraki durumuna ilişkin. Atilla Yeşilada, doların 31 Mart’a kadar 7 liraya kadar çıkabileceğini, ancak seçimlerden sonra IMF ile anlaşma yapıldığı takdirde doların 5 liranın altına düşebileceği, yıl sonunda da 6.25 dolaylarında olabileceğini söylüyor. Buna göre yabancı yatırımcı Türkiye’de yatırım yapmak istemez ve bu da Türk ekonomisini olumsuz olarak etkiler.

  1. Fazıl Anıl Kılınçlı-Doların Durumunu Ekonomi Politikaları Belirler

Ekonomi 31 Mart yerel seçimlerine endekslenmiş durumda, gerek yönetenler cephesinde gerekse vatandaş cephesinde pek çok adım buna göre atılacak. Ekonomik verilen iyi olmadığını ifade eden bazı yazarlara göre 31 Mart sonrasında kriz beklentisi hakim. Fazıl Anıl Kılınçlı, halkın gündeminde varlığını her gün biraz daha fazla hissettiren ekonomik durgunluğun olduğunu belirtiyor. 2018’in son çeyreği sıfıra yakın büyüme ile kapatıldı, işsizlik arttı, dolar yükseliyor. Bundan dolayı “31 Mart yerel seçimlerinden sonra hükümetin atacağı adımlar krizin ne kadar süreceğinde belirleyici olacak.” diyen Kılınçlı, dolar konusunda pek de iyimser değil.

  1. Mahfi Eğilmez-31 Mart’tan Sonra Dolar 7 TL

Türk insanının ekonomiye duyduğu güvende bir zedelenme var. Özellikle güven duygusu seçimlerden önce ve sonra daha da azalıyor. Vatandaşın yanı sıra ithalat ve ihracat yapan şirketler de aynı güvensizliği dolar 7 liraya çıktığında yaşadı. Mahfi Eğilmez, doların 7 lirayı görmesinin güven bunalımı yaşattığını belirterek 31 Mart yerel seçimlerinden sonra doların 7 lirayı görme ihtimalinin olduğunu bunun da ciddi sonuçlar doğuracağını ifade etti. Eğilmez’e göre “doların birden bire 7’li rakamlara çıkması çok büyük tehlike.” Eğilmez, bunun dışında IMF’nin dolar kuru için 10.21 tahmininin de bulunduğunu söyledi.

  1. Elvan Aktaş-İyimser Bir Tahmin Zor

Kısa vadede dolar tahmini yapmak belki biraz zordur, belli riskleri içerir. Türkiye’nin dış borçları, IMF ile anlaşma söylentileri ve haberleri elbette doların inip çıkmasında doğrudan etkili oluyor. Bu yüzden ekonomistler, uzun vadeli tahminlerin gelişen siyasi ve ekonomik durulara göre tutmayabileceğini düşündükleri için artık kısa vadeli tahminler yapıyorlar. Elvan Aktaş da dolar konusunda iyimser olmayanlardan. O da “Dolar bu şekilde 7 TL’yi hatta daha yüksek rakamları da görebilir. Bunlar tamamen yorum ve tahminden ibaret.” diyerek bir bakıma 31 Mart yerel seçimlerinden sonra dolarda yükselme trendlerinin görülebileceğini ifade ediyor.

  1. Taner Berksoy-Kırılgan Ekonomimizi Seçim Etkileyecek

Taner Berksoy da “Seçimden sonrası sıkıntılı.” diyenlerden. Yerel seçimler belki belirsizlik ve gerilim yaratmayacak, ancak tansiyonun bir miktar yükseleceği belli. Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu durum, yaşadığı kırılganlık doğal olarak en ufak bir olayla tepki veriyor. Bu yüzden günlük ekonomi politikalarının yerine daha gerçekçi ve uzun dönemli politikalar üretilmeli. FED (Amerikan Merkez Bankası) para sıkıştırma politikalarını devreye soktu. Normal şartlarda, yani ekonomimiz iyi olsaydı, bu durum bizi etkilemezdi. Fakat kırılganlıktan dolayı FED’in bu tavrı, ekonomimizi etkileyebilir. Özellikle seçim ertesinde. Berksoy bütün bunlara dikkat çekerek “Döviz kurları yükselecek, faizler artacak ve ekonomi hız kesecek.” diyor. Seçim sonrasında ekonomi politikaları ister istemez yeniden kurgulanacak. İthalat ve ihracat dengesi, faiz politikaları, vergi gelirleri hakkında bir dizi tedbir alınacak. İşte bütün bunlar yapılırken muhakkak surette ekonomik kırılganlık ve dünyadaki ekonomik duruma göre bir politika üretilmeli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu