Sağlık

Şekere iyi Gelen Yiyecekler

Şekere iyi Gelen Yiyecekler| Her geçen yıl şeker hastalarının sayısı artıyor. Düzensiz beslenme, fast food alışkanlıkları, hareketsiz bir yaşam tarzı, genetik faktörler bir çok etmen şeker hastalığına yol açıyor.

Biz de bu makalemizde şeker hastalığına ne iyi gelir, şekeri ne düşürür ve şekeri düşüren bitkiler hakkında işinize çok yarayacak bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Şekere iyi Gelen Besinler

Çemenotu: Çemenotu bitkisinin hem tohumları hem yaprakları kan

şekere ne iyi gelirşekerini düşüren düzenleyen bir etkiye sahiptir.  Çemenotunda bulunan “mucilage” adlı lifler hem kan şekerini dengeler hem de kolesterolü düşürür.

  • Soğan: Soğanda “kuersetin” adı verilen bir madde vardır. Bu madde şekeri düşüren maddelerden biridir.
  • Yer Fıstığı: yer fıstığı çok yağlı bir kuruyemiş gibi görünse de aslında ölçülü bir şekilde yediğinizde şekeri de düşürmektedir.  Ama yer fıstığı yerken ölçüyü kaçırmamak önemlidir.
  • Fasulye: Dr. James Duke fasulyenin şekeri düşürmedeki etkisini şöyle dile getirmiş. “ eğer ben bir şeker hastası olsaydım, bol bol fasulye yemeği yapar ve yaptığım yemeğin içine mutlaka soğan koyardım” bu da fasulyenin şekeri düşüren bir yiyecek olduğunu dile getiriyor.
  • Sarımsak: Önceki yazılarımızdan birinde sarımsağın faydalarına detaylı bir şekilde değinmiştik. Sarımsak birçok hastalığa iyi geldiği gibi şekere de iyi gelmektedir. Bu yüzden kan şekeri yüksek olanlar sarımsağı sofralarından eksik etmesin.
  • Defne: Ünlü Doktor James, yaptığı araştırmalar sonucu defne ağacının yaprağının vücudumuzun insülin değerlerini mükemmel bir şekilde normalleştirdiği sonucuna varmış. Dr. James’ in kobaylar üzerindeki testleri sonucu defne yaprağını kullananların kullanmayanlara göre daha düşük kan şekeri seviyesine sahip olduğu sonucuna varmış.
  • Hatmi Çiçeği:  içereğinde bol miktarda “pektin” bulunduran hatmi çiçeği şekeri en iyi düşüren bitkilerden biridir. Dr. James yine, hatmi çiçeğinin köklerini ağır ağır kaynatıp, sabahları içmemizi öneriyor. Bu şekilde de kan şekerinin düşeceğini belirtiyor.
  • Tarçın: tarçın tozu kan şekerini dengeliyor. Kan şekerini seviyesini dengede tutan tarçının insülin seviyesini de dengede tuttuğunu unutmayalım. Tarçının içeriğindeki “kumarin” maddesi insülini dengeliyor. Ancak gereğinden fazla tarçın tüketirsek, unutmayalım ki, karaciğer sağlığımız da olumsuz etkileniyor.
  • Aloe Vera: Şekere iyi gelen bitkilerden biri de aloe vera bitkisidir. Açlığa bağlı olarak gelişen kan şekeri düşmesine engel olmaktadır. Ayrıca tip 2 diyabete de iyi gelmektedir.
  • Köri yaprakları: yemeklere çok güzel tat veren köri baharatını hepimiz biliyoruz. Taze köri yaprakları da şekeri düşüren yiyeceklerden biridir.

Şekere iyi Gelen Karışımlar:

Gece uyumadan önce bir bardak suyun içine 1 kaşık çemen tohumu katın. Sabaha kadar beklesin. Sabah aç karnına bu karışımı için. Göreceksiniz ki glikoz seviyesini düşürüyor.

Gece uyumadan önce “mango yaprakları” nı suya katın. Sabaha kadar beklesin. Sabah bu karışımı suda süzdükten sonra için. Bu karışımda kan şekerini dengelemektedir.

Her gün 10 tane taze köri yaprağını çiğnemek de şekeri düşürmektedir.

NOT:Şeker hastalığıyla ilgili bu makale tamamen beslenme önerileridir. Kesinlikle tedavi amaçlı yazılmamıştır. Tedavi için doktorunuza başvurunuz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı