Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilce Nasıl Geçer?
Sivilce Nasıl Geçer?

Genetik Sivilce Tıbbi Yollarla Nasıl Geçer?

Genetik sivilce nasıl geçer? Sivilce hayatın bir bölümünde herkesin yaşamını zorlaştırmıştır. Hem görünüş hem de fiziksel acı sebebiyle işkence aleti gibi görev gören bu cilt sorununun birçok nedeni vardır. Her döneme göre nedenleri değişse de sivilceler temelde ergenlik dönemindeki hormon artışından ve stres ile sağlıksız yeme tercihlerinden dolayı artış gösterir. Ancak sivilcelerin ortaya çıkmasının ve uzun süre boyunca hayatı alt üst etmesinin bir nedeni daha vardır. Bu neden genetik nedenlerdir. Yani sivilce sahibi olmaya başlayan ve çözüm bulamayan kişilerin bu sorunu ebeveynlerinden kaynaklı olabilir. Ebeveynleri sıkıntı çeken insanlar, neredeyse ebeveynleriyle aynı bölgelerde oluşan sivilcelere maruz kalırlar. Bu sivilceler, diğer insanların yaşadıkları sorunlardan daha kötüdür. Bu kişiler için sivilce sorunu kolay geçebilecek bir şey değildir ve ciddi lezyonlara yol açabilir. Hafif tedaviler ve evde uygulanacak yöntemler etki etmez, yaşları ilerlese bile sivilce sorunu devam eder.

Genetik olarak sivilce nasıl olur?

Genetik sivilce nasıl geçer? Genetik yollar yüzünden oluşan sivilceler genlerin belirli özellikleri yüzünden artış gösterir. Aileden gelen kalıtsal bir sorun olabileceği gibi kişinin genleri gereği kişi, fazladan ölü deri üretebilir. Ölü deri üretiminin fazla olması ise gözeneklerin bu ölü deriler tarafından tıkanarak bakteri üretmesine ve bunun sonucunda da sivilcelerin oluşmasına neden olur. Genetik olarak sivilceye yatkınlığı olmayan insanlarla, yatkınlığı olan insanların sivilce sayıları ve iyileşme süreleri arasında ciddi farklar vardır. Ancak hiçbir şey çözümsüz değildir ve sivilce konusunda çaresiz değillerdir.

Genetik sivilcenin kesin çözümü nedir?

Genetik sivilce nasıl geçer? Genetik sivilcelerin doğal yöntemlere cevap vermeme ihtimali çok yüksektir ve bu durumlarda tıp devreye girer. Dermatoloji klinikleri, genetik sivilce oluşumu konusunda yetkili yerlerdir. Genetik sivilcelerin birden fazla tıbbi çözümü vardır. Bu çözümlerin ilki tropikal krem tedavisidir. Tropikal krem tedavisi, genetik olarak oluşan sivilcelerin bulunduğu bölgeye dışarıdan uygulanır. Dışarıdan uygulanan tropikal krem tedavisi, ergenlik döneminde oluşan sivilcelerin kalıcı olmasını engellemek ve kişinin artan sivilcelerinden kurtulmasını sağlamak için yapılır. Jel, losyon gibi çeşitleri olan tropikal tedavinin sorunlu deriye masaj yaparak uygulanabilir. Sadece doktorun muayene sonucunda önerdiği dozda kullanılması gereken ilaç eğer fazla kullanılırsa ciddi yan etkilerin görülmesine sebep olabilir. Genetik olarak sorun çıkaran sivilcelerin tedavisinde tropikal krem tedavisine vücut yanıt vermezse ağızdan alınan ilaç tedavisi başlar. Genellikle antibiyotik ve hormon düzenleyici olan bu ilaçlar, kremle beraber veya tek olarak da kullanılabilir. Ancak ilacın dozu yine doktor tarafından belirlenmelidir. Genetik sivilcelerin bir başka çözümü ise bitkisel peeling yöntemidir. Cildin en üst tabakasına yönelik bir tedavi olan bitkisel peeling uzun süreli bir tedavi yöntemidir. 6 ile 10 seans arasında değişen dozlar halinde uygulanır. Yüzeysel olarak uygulanan tedavinin süresi ise seanslar arası 2 hafta olarak düşünülürse 12 haftalık bir süreç içerisinde devam eder.

Genetik sivilcelerin deri altına uygulanan tedavisi var mıdır?

Genetik sivilce nasıl geçer? Genetik sivilcelerin birçok krem ve ilaç tedavisi olduğu gibi deri altına inilerek gerçekleştirilen tedavileri de mevcuttur. Bu tedavilerin ilki cilt mezoterapisi de denilen mezoliftingtir. Mezolifting uygulanma açısından biraz zorlu bir tedavi yöntemidir. Cildin görünen üst derisini beslemek ve tedavi etmek, genetik yollarla oluşan sivilcelerin giderilmesinde yeterli olmayabilir. Burada devreye giren cilt mezoterapisi, cildi asıl besleyen alt derilere besleyici asitlerin ve ilaçların enjekte edilmesiyle gerçekleşir. İğne yardımıyla yapılan cilt mezoterapisi, cildin alt tabakalarına ulaşması sayesinde daha etkili bir tedavi yöntemidir. Cilt mezoterapisi, 3 ile 6 ay arasındaki sürelerde uygulanır. Etkisini ikinci seanstan sonra göstermeye başlayan tedavi yönteminin cildi yenileyici etkisi oldukça güçlüdür. Sadece sivilce tedavilerinde değil, gençleşme işlemlerinde de kullanılan bir yöntemdir. Cilt mezoterapisi dışında yapılacak bir yöntem ise lazer tedavisidir. Lazer tedavisi oldukça güçlü bir yöntemdir ve gerçekten ciddi sivilce vakalarında uygulanmalıdır. Lazer tedavisiyle cildin orta tabakalarındaki sorunlar düzeltilir. Yapılış tekniği olarak cilt mezoterapisinden oldukça farklı olan lazer tedavisi, temel olarak aslında aynı bölgeye yapılır. Cilt mezoterapisi, lazer tedavisinden sonra iyileştirici etkisi olması amacıylageçekleştirilebilir. Ancak lazer tedavisi oldukça etkili olmasının yanında çok zahmetli bir yöntem. Tedavi işlemlerinden sonra tedavi olan kişinin birçok zorlukla baş etmesi gerekiyor.

Evdeki yöntemlerle aniden çıkan sivilce nasıl geçer?

Evdeki yöntemlerle sivilce nasıl geçer? Sivilce, her insanın gündelik hayatında önemli bir sorun olan bir cilt sorunudur. Bu cilt sorunu toplum içine karışılacağı zaman, kalabalık bir işyerine gidileceği zaman veya sadece dışarı çıkarken bile insanları zorlayabilir. Sivilcenin toplum içine çıkıldığında rahatsız etmesinin nedeni kötü görüntüsüdür. İltihaplı ve beyaz renkteki görüntüsü herkesi rahatsız eder. Ayrıca deri sorunu olduğu için sivilce sahibine de ciddi miktarda acı çektirir. Sıcak ve soğuk havalarda derinin genleşmesi ve büzüşmesiyle birlikte sivilcelerin verdiği acılar da artar. Bu acıları çekmek istemeyen insanlar da evde uyguladıkları yöntemlerle sivilce sorunlarını gidermek isterler. Sivilcenin birçok tedavi yöntemi olmasına rağmen evdeki yöntemler çok daha basit ve yan etkisiz yöntemler olduğu için ilaç kullanımından önce gelir. İlaç kullanımı çok ilerlemiş vakalarda yine de şarttır.

Evde uygulanabilecek günlük yöntemler nelerdir?

Evdeki yöntemlerle sivilce nasıl geçer? Sivilceler vücudun her yerinde aniden ortaya çıkabildiği gibi en dikkat çeken bölge yüzdür. Ve yüzde çıkan sivilcelerin birden fazla, evde uygulanabilen ve basit çözümü vardır. Bu çözümler için her evde bulunan meyveler, sebzeler ve bakım gereçleri kullanılır. Ancak bu yöntemler günlük sonuç verebildiği gibi uzun süreli uygulamaları da içerebilir. Günlük çözümlerin uygulanışı da basittir ancak kalıcı olmayabilir. Yulaf kullanımı bu yöntemlerden bir tanesidir. Yulafı saf halinde kullanmak yararsızdır. Üç veya dört kaşık yulaf ezmesi suyla karıştırılarak macun kıvamına getirilir. Karıştırma esnasında çilek kullanılabilir. Yine üç veya dört tane çilek, püre haline getirilerek içine katılabilir. Çileğin iyileştirici bir etkisi vardır ve işe yarar. Elde edilen macun kıvamındaki karışım maske olarak yüze sürülmelidir. Yaklaşık 20 dakikalık bir bekleme süresi sonunda yüzün suyla yıkanması sivilcenin evde geçirilmesi yöntemlerinden biridir. Bir diğer yöntem ise diş macunu kullanımıdır. En basit, etkili ve çabuk çözüm yöntemlerinden biri olan diş macunu kullanımı için fazladan bir malzemeye ihtiyaç yoktur. Diş macununu sivilceli bölgeye sürmek ve sivilcenin kurumasını beklemek gerekir. Etkisini kısa zamanda gösterecek diş macunu, hassas ciltlerde tahrişe neden olabilir. Buz kullanımı da yaygın bir kullanımdır. Ancak buz kullanımı tam olarak sivilceyi geçirmez. Acısını azaltır ve şok etkisiyle şişliğini indirir. Göze batmayan hale gelir. Buz kullanırken bir bez yardımı olmak iyi olabilir. Yine de buzu sivilceli bölgeye uygularken sivilcenin patlamamasına dikkat edilmelidir.

Sivilcenin geçirilmesinde uygulanabilecek ve uzun vadede sonuç veren yöntemler nelerdir?

Evdeki yöntemlerle sivilce nasıl geçer? Sivilcelerin kısa vadede çözümleri olduğu gibi uzun vadede etkisini gösteren yöntemlerle uygulanan çözümleri de vardır. Limon suyu sivilcelerden kurtulma konusunda hayat kurtarıcı bir doğal malzemedir. Limon suyuyla yapılan maske, sivilcenin evde uygulanarak geçirileceği bir yöntemdir. Limon suyuyla hazırlanan maskede limon suyu 1 yemek kaşığı, bal ise 2 yemek kaşığı kullanılır. Limon suyu ve balı yeterli miktarda ufak bir tencereye doldurduktan sonra kaynatmak gerekir. Ocak kısık ateşte olmalıdır. Karışımı bir süre kaynattıktan sonra soğutmak gerekir. Yüze sürülebilecek sıcaklıkta olan karışım, 15 dakika yüzde duracak şekilde uygulanır ve 15 dakika bitince de bol suyla yıkanır. Yaklaşık 10 günlük bir süre boyunca devam edilecek bu tedavi yöntemi yüzde ciddi gelişmeleri beraberinde getirir. Sivilceyi geçirmenin bir diğer yöntemi ise kil maskesidir. Kil maskesi ile anında çözüm alınabileceği gibi uzun vadede de sivilce oluşumunu engeller. Kil maskesi yapımı için birer yarım tatlı kaşığı limon suyu, aspirin tozu ve yeterli miktarda kil gereklidir. Bu maske yüze 10 dakika boyunca uygulanır ve 10 dakika sonunda bol miktarda suyla yüz temizlenir.

Sivilcenin geçirilmesinde sadece maskeler mi uzun süreli tedavi vaat ediyor?

Evdeki yöntemlerle sivilce nasıl geçer? Evde yapılacak işlemlerle sivilce geçirmek sadece maskeyle sağlanmaz. Düzenli su tüketimi sivilcenin evdeki yöntemlerle geçirilmesi için önemli bir etmendir. Sivilce sorunu olan kişilerin günlük tükettiği su miktarını artırması etkili olabilir. Su vücudu toksinlerden arındırdığı için sivilce oluşumuna neden olan bakterilerin oluşmasını da engelleyebilir. Elma yemek de sivilcenin evdeki yöntemlerle geçmesini sağlayabilir. Sivilceler, dokunulmadığı zaman, belirli bir süre içerisinde kaybolur ve bu konudaki en büyük yardımcı da vücuda birçok yararı olan elmadır. Günde bir kez yenilen elma hem iyileşme sürecinde hem de sivilcenin tekrarlanmamasında etkilidir.

Hazırlanacak Maskeler ile Boyunda Sivilce Nasıl Geçer?

Boyunda sivilce nasıl geçer diye soranlar, bu duruma verilecek cevapları merak etmektedirler. Sivilce, çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan bir cilt problemidir. Her yaş grubunda görülebilecek bu sağlık problemi, en sık olarak ergenlik döneminde yaşanmaktadır.

Boyunda Neden Sivilce Çıkar?

Boyunda sivilce çıkmasının birçok nedeni vardır. Bunların başında ise beslenme alışkanlığında ortaya çıkan değişiklikler gelmektedir. Çünkü aşırı derecede yağlı yiyecekler yenilmesi, boyunda sivilce çıkmasının ana nedenlerindendir. Yağlı yiyeceklerden ötürü, boyundaki gözenekler tıkanmakta ve bu gözeneklerde sivilce oluşumu yaşanmaktadır. Bundan dolayı yağlı yiyeceklerden kaçınmakta fayda vardır. Boyunda sivilce nasıl geçer konusuna gelmeden önce bir başka nedeni daha dile getirmekte fayda vardır. Bu da, alerji durumunu tetikleyebilecek olan kimyasal kullanımıdır. Bazı kozmetik ürünler, boyun bölgesinde sivilceye neden olabilmektedir. Parfüm ya da deodorant bunların başında gelmektedir. Ayrıca saç kremi, güneş kremi, şampuan ve nemlendirici krem de sivilce durumunun ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Hormonal bozukluklar sonucunda da boyun bölgesinde sivilce çıktığı bilinmektedir. Özellikle kadınların adet dönemlerinde bazı hormonal bozukluklar olabilmektedir. Bu da sivilcelerin ortaya çıkmasının nedenlerindendir.

Boyundaki Sivilceler Nasıl Geçer?

Boyunda sivilce nasıl geçer, durumunun birçok yanıtı vardır. Evde rahatlıkla bulabileceğiniz malzemeleri kullanarak, boyun bölgesinde ortaya çıkan sivilceleri yok etmeniz mümkündür. Bunun için sivilce maskesinin hazırlanması gerekmektedir. Bu maske için 4 tane aspirin, yarım çay kaşığı jojoba yağı ve 1 çay kaşığı kadar da su hazırlamanız gerekmektedir. Bu malzemeler ile sivilce maskesini hazırlayabilirisiniz. Aspirinleri güzel bir şekilde dövdükten sonra tamamen toz haline gelinceye kadar bu işlemi sürdürmelisini. Sonrasında ise diğer malzemeleri de hazırladığının aspirin tozu ile güzel bir şekilde karıştırmanız gerekmektedir. Karışımı elde ettikten sonra, bunu boynunuzda yer alan sivilcelerin üstüne sürmeniz lazımdır. Bu işlemi yapmadan önce vücudunuzun temiz olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Karışımın, cildinizde yaklaşık 15 dakika kadar beklemesi sağlanmalıdır. 15 dakika dolduktan sonra cildinizi ılık bir su ile yıkayıp, üzerindeki malzemeyi tamamen temizlemeniz gerekmektedir.

Hazırladığınız bu karışımı, her 5 günde 1 defa yaparak, sivilcelerinizden rahat bir şekilde kurtulmanız mümkündür. Boyunda sivilce nasıl geçer sorusuna verilecek başka bir cevap daha vardır. Yine evde rahat bir şekilde bulabileceğiniz limon ile sivilce sorununuzdan kısa bir süre içerisinde kurtulmanız mümkündür. Limon suyunu, sivilce çıkan bölgelere sürdükten sonra yarım saat beklemeniz gerekmektedir. Bu kürü, 1 gün arayla uyguladığınız vakit, sivilcelerinizden kısa sürede kurtulacaksınız. Çünkü içerisinde asit olan meyve asidi olan yiyecekler, sivilce ile mücadelede en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Bir diğer yöntem ise karbonat, limon ve süt ile hazırlanan maskedir. Bunun için öncelikle 1 çay kaşığı karbonatın üzerine sadece birkaç damla oranında süt damlatmak ve sonrasında ise yarım taze limon suyunu, bu karışımın üzerine sıkmak gerekmektedir. Köpürme olayının bitmesinden sonra ise hazırlanan bu maskeyi, sivilcelerin olduğu yere sürmeniz lazımdır. 15 dakika kadar bu maskeyi vücutta beklettikten sonra vücudunuzu ılık su ile yıkayıp, temizlemeniz gerekmektedir. Her ihtimale karşın, bu işlemin ardından nemlendirici bir kremi ilgili bölgeye sürmeniz iyi olacaktır. Bu yöntemlerin hepsi, bizzat kendiniz tarafından hazırlanabilecek kadar kolaydır. Eğer boyun bölgesindeki sivilceler inatçı ise, görünümü farklıysa ve geçmek bir tarafa sürekli artıyorsa, o zaman bir cildiye doktoruna görünmekte fayda vardır.

Sivilcelerin Oluşmaması İçine Ne Yapılabilir?

Sivilcilerin oluşmaması için yapılacak birçok şey vardır. Bunların başında düzenli ve dengeli beslenme gelmektedir. Bu beslenmenin kesinlikle sağlıklı bir şekilde yapılması lazımdır. Aşırı yağlı ve baharatlı yiyeceklerden kaçınılması oldukça önemlidir. Vücutta ortaya çıkan yağ artışı, genellikle sivilce oluşumuna sebep olmaktadır. Ayrıca gün içerisinde kullandığınız kozmetik malzemelerine de dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü parfüm, krem, deodorant ya da güneş kremi gibi birçok malzeme, sivilce oluşumunu tetiklemektedir. O yüzden kaliteli malzeme satın almak gerekmektedir. Ayrıca bu tip şeylere alerjinizin olup, olmadığına dair test yaptırmanız iyi olacaktır. Yapılması gereken bir diğer şey ise kıyafet seçimidir. Bazı kıyafetlerin kırçıllı olması da sivilcelerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Vücudun sürekli temiz tutulması ise sivilce oluşumunu önleyici bir etkiye sahiptir.

İltihaplı Olarak Kaş Ortasında Çıkan Sivilce Nasıl Geçer, Tedavisi Nedir?

Kaş ortasında sivilce nasıl geçer başlığı hakkında bulunan noktaların özellikle gelişim çağında olan kişiler tarafından sıkı bir biçimde takip edildiğini ve merak edildiğini eklemek gerekmektedir.  Ten bir vücudun en çok zarar görmeye açık olan noktalarından bir tanesidir. Kişilerin en çok dikkat etmeleri gereken noktaların başında tam da bu nedenle cilt gelmektedir. Sivilceler hele ki iltihaplı ise durum daha da karmaşık bir hale gelmektedir. Sivilce hem bir sağlık sorunu hem de görsel bir sorun olarak kişilerin karşısına çıkmaktadır. Bunun önüne geçilmesi için cilt bakımına çok önem verilmesi gerekmektedir. Özelikle kadınların dikkat etmesi gereken alt başlıklar ve cilt sağlığı hususları şu biçimde sıralanmaktadır;

  1. Cildinizi her sabah ve her akşam mutlak suret ile yıkamanız gerekmektedir. Bu şekilde ancak cildinizdeki kirden arınma imkanını elde edebilirsiniz. Gün içerisinde ciltte meydana gelen yağlanmaların ortadan kaldırılması için ve siyah nokta oluşumunun da önüne geçilmesi için bireylerin mutlaka bu cilt temizliği aşamasına önem verilmesi gerekmektedir.
  2. Makyajlı bir biçimde asla uyunmaması gerekmektedir. Makyajlı olarak uyunduğu zaman gözeneklerin büyümesi daha da fazlalaşmakta ve cilt sivilceye daha da meyilli bir hale gelmektedir. Özellikle ten ürünleri ile uyumak en tehlikeli noktaların başında gelmektedir. bu temizliği yaparken mutlaka kaliteli firmaların ürünlerinin kullanılması gerekmektedir. Aksi takdirde temizleme işlemi yapayım derken cildinize daha da zarar vermiş olursunuz.

Bütün bu noktalara dikkat ettiğiniz zaman cildinizde probleme yatkınlığın çok daha alt dereceye ineceğini eklemek gerekmektedir. Kişilerin zaman içerisinde çok daha net bir biçimde cildindeki görünümün iyi bir seviyeye geleceğinin de altını çekmek gerekmektedir. Sivilce tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler arasında en önemli noktalardan birisinin kişilerin beslenme düzenleri olduğunu da eklemek gerekmektedir. Kişiler dıştan tedaviyi istedikleri kadar etkin bir biçimde ortaya koyabilirler. Fakat beslenme düzeni bozuk olursa kişilerin elde edecekleri sonucun çok da verimli olmayacağı ve sivilcelerin sürekli olarak tekrar edeceğini de belirtmek lazımdır.

Kaş Ortasında Sivilce Neden Çıkar?

Kaş ortasında sivilce nasıl geçer sorusunun yanıtı olarak ortaya koyulabilecek başlıca noktalardan bir tanesinin çay ağacı yağı olduğunun da altını çizmek gerekmektedir. Çay ağacı yapının sivilceleri kurutma gibi bir özelliğinin olduğunun da kişilere hatırlatılması gerekmektedir. Çay ağacı yağını kullanırken cildiniz hassas bir yapıya sahip ise su ile seyrelterek yüzünüze uygulamanız sizin için çok daha kolay ve sağlıklı olacaktır. Sivilcelerin kurutulması için yapılacak olan aktivitelerden bir diğeri de bıttım sabunu kullanmaktır. Doğal tedavi yöntemlerine yönelmek isteyen kişilerin en çok tercih ettikleri alanlardan bir tanesinin de doğal sabunlar olduğu herkes tarafından sıkı sıkıya bilinen durumlar arasında yer almaktadır. Siz de bu sabunların en saf halin erişebilmek için özellikle yapım yerlerinden almaya özen göstermeniz gerekmektedir. Sivilce tedavisi nasıl yapılır sorusunun yanıtını verirken mutlaka cilt hassasiyetinizi dikkate alarak işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Kaş Ortasında Sivilceyi Nasıl Tedavi Edebilirsiniz?

Kaş ortasında sivilce nasıl geçer denildiği zaman akla gelmesi gereken en önemli tedavi yöntemlerinden bir tanesinin de yüze kil maskesi uygulamak olduğunun altı çizilmelidir. Kil maskeleri ile kişilerin yüzünde bulunan fazla yağ ve kirin ortadan kaldırılması sağlanmakta ve bireylerin kısa bir süre içerisinde sivilcelerini kurutma fırsatına erişilmektedir. Bu konuda asıl dikkat edilmesi gereken nokta cilt tipinizdir. Yağlı olan ciltler için kil maskesi uygulamak çok mantıklı bir adım olurken kuru ciltler için bu durumun çok da mantıklı olmayacağının altının çizilmesi gerekmektedir.

İltihaplı Sivilceler İçin Hangi Formül Kullanılabilir?

Kaş ortasında çıkan sivilceler ile mücadele edebilmek için kişilerin her bakımdan ciltlerini beslemeyi de ihmal etmemeleri gerekmektedir. Özellikle nemlendirme konusunda kişilerin bir hayli bilinçsiz olduğunun da bilinmesi lazımdır. Örneğin kuru ciltli kişilerin daha kalın yapılı nemlendiriciler kullanması gerekirken zaten yağlı bir cilde sahip olan kişilerin kullanması gereken malzemelerin su bazlı olması gerektiği de ekstra bir bilgi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu noktalara dikkat edildiği zaman cildin beslenmesi çok daha kolay bir hale gelmektedir. İltihaplı sivilcelerin ortaya çıkma sebeplerinin çok daha derinlerde de olabileceğini belirtmek ve hatırlatmak lazımdır. Özellikle karaciğer sorunları nedeni ile kişilerin cildinde çok sık sorunların ortaya çıkabileceğini de eklemek gerekmektedir.

Kaş ortasında çıkan sivilceler de dahil olmak üzere bireylerin öncelikli olarak genel sağlıklarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Sivilcelerin tedavisinin çok daha etkili bir biçimde ortaya koyulması için kişilerin sivilcenin ortaya çıkma nedeni hakkında fikir sahibi olması gerekmektedir. Ancak bu şekilde etkili bir tedavi yönteminin benimsenebileceğinin de bilinmesi gerekmektedir. Ergenlik döneminde olan kişilerin sivilce yapıları genel itibari ile hormonal iken beslenme düzeni ile alakalı sorunlar yaşayan kişilerin sivilceleri ise genel olarak fazla yağlı bir biçimde beslenmeden ortaya çıkmaktadır. Bu konu hakkında derinlemesine bilgi sahibi olarak tedavi süresini kısaltabilirsiniz. Bu şekilde kaş ortasında sivilce nasıl geçer sorusunun da yanıtını almış olursunuz. 

Ciltte Çıkan İltihaplı Sivilce Hemen Nasıl Geçer?

Sivilce sorunu ile karşılaşan pek çok kişi iltihaplı sivilce hemen nasıl geçer sorusunun cevabını arıyor. Sivilceler genel olarak kadın ve erkek herkesi rahatsız eden bir cilt sorunudur. İnsan hayatının belli dönemlerinde kendini daha fazla gösterir. Sonra azalık fakat ara sıra tekrardan ortaya çıkabilir. İşte bu cilt estetiğini olumsuz etkileyen son derece sorunlu etkenlerden kurtulmak için çeşitli çözüm önerileri sunabiliriz. Ancak sivilcelerden kurtulmaya çalışırken ortaya çıkış sebepleri de son derece önemlidir. Sivilcelerle baş etmek için neden meydana geldiklerini de bilmek gerekiyor.

İltihaplı Sivilcelerle Nasıl Baş Ederiz?

İltihaplı sivilceleriniz varsa bu sivilceler özellikle suratınızda bir yerde bulunuyorsa estetik anlamda sizi oldukça rahatsız edecektir. Buna verdiği acıyı ve sızıyı da katarsak iltihaplı sivilcelerle uğraşmak bazen sizi zorlayabilir. Bazı sivilceler vücudun çeşitli yerlerinde de meydana gelebilir. İşte bu zorlu süreçte işinize yarayacak çözüm Önerileri:

Süt İle Sivilce Tedavisi: Süt cilt bakımı için kullanılan son derece önemli bir gıdadır. Hem içilerek tüketilmesi hem de cilde uygulanması bakımından farklı şekillerde kullanılabiliyor. Birçok cilt bakım ürününün içeriğinde kullanılıyor. Aynı zamanda sivilce tedavisi için de kendiniz cildinize süt uygulayabilirsiniz. İçerdiği alfa hidroksi ile cildinizde bulunan gözeneklerin arınmasına yardımcı olur. Böylece gözeneklerde biriken yağların sivilce oluşturmasına da engel olur.

Bal Maskesi ile Sivilce Tedavisi: Cilt bakımı için kullanılan ürünlerin ve gıdaların içinde en etkili olanı baldır. Özellikle bal maskesi yaparak cilde uygulandığında mevcut sivilcelerin iyileşmesinde etkili olur. Daha da önemlisi -ki asıl özelliği- sivilce oluşumunu önler. Bu nedenle koruyucu özelliği bulunmaktadır. Bunun nedeni de anti bakteriyel ve anti septik olmasıdır. Cildinize bal maskesi yaptığınızda iyi bir peeling etkisi gösterecektir. Çünkü cilt temizleme konusunda çok güçlü bir etkendir.

Patates Suyu ile Sivilce Tedavisi: İltihaplı sivilce hemen nasıl geçer konusunda patatesin etkisi unutulmamalıdır. Sivilce sorunlarınız için en etkili yöntemlerden biri de patates uygulamasıdır. Bu uygulamayı iki şekilde yapabiliyorsunuz. Birincisi patatesi yuvarlak parçalara ayırarak yüzünüze sivilceli bölgeye sürmektir. İkincisi de yine patatesin suyunu sıkarak bu suyu sivilceler üzerine uygulamaktır. Bunu en iyi bir pamuk yardımı ile yapabilirsiniz. Bu şekilde ortalama 10-15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü iyice yıkamalısınız. Bilindiği gibi çiğ patates pek çok alanda tedavi edici olarak kullanılıyor. İltihaplı sivilceler içinde hem önleyici hem de tedavi edici özelliği biliniyor. Bu son derece kolay olan uygulamayı yaparak sivilceleriniz konusunda rahatlayabilirsiniz.

Sirke İle Sivilce Tedavisi: Sivilce denince akla gelen ürünlerden biri de sirkedir. Özellikle elma sirkesinin adını sağlık konusunda sıkça duyarız. Cilt bakımı için de kullanılan sirkenin sivilceler için etkili olduğu biliniyor. Ancak sirke yakıcı bir etkendir. Bu nedenle doğru bir şekilde kullanılması gerekir. Kullandığınız sirke miktarının iki katı kadar su ile bu sirkeyi inceltmeniz gerekir. Örneğin; 1 tatlı kaşığı kadar sirke ile 2 tatlı kaşığı suyu karıştırarak kullanmanız gerekir. Daha sonra bir pamuk yardımıyla bu karışımı sivilceler üzerine sürmelisiniz. Yaklaşık 10 dakika kurumasını bekleyin ve sonra bol su ile yıkayın.

İltihaplı sivilce hemen nasıl geçer konusunda yukarıdaki doğal tedavi yöntemlerinden faydalanabilirsiniz. Fakat uygulama sonrasında cildinizi bol su ile yıkamayı ve nemlendirici sürmeyi de unutmamalısınız. Patates ve sirke uygulamasını günde 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

Sivilcelere Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Sivilce sorunu aslında yaşam tarzımızla da alakalıdır. Ortaya çıktıktan sonra yukarıdaki çözüm yollarını deneyebilir, bir cilt doktorundan yardım alabiliriz. Ancak ortaya çıkmasını önlemek için çabalamak da önemlidir. Bunun için ilk olarak beslenme konusuna dikkat etmek gerekir. Aşırı yağlı yiyecekler sivilce oluşumunu desteklemektedir. Diğer bir etken de hijyen eksikliğidir. Cildinizi temiz tutmadığınızda cilt yüzeyinde biriken yağlar zamanla gözeneklere dolar ve sonrasında sivilce oluşumuna sebep olur. Sivilce oluşum süreci ciltte biriken yağlarla başlar. Bu nedenle düzenli olarak cilt temizliği önemlidir.

İltihaplı Sivilceler Kimlerde Görülür?

İltihaplı sivilce hemen nasıl geçer konusunda bu sivilcenin farklı yaş gruplarında görülebilmesi de unutulmamalıdır. En çok ergenlikte karşımıza çıkar. Ergenlik için normal bir durumdur fakat yine de bu dönemdeki gençler fazla yağlı yiyecekleri tüketmekten kaçınmalıdır. Diğer yaş gruplarında da cildi yağlı olan kişilerde ara sıra sivilce meydana gelebilir. Bunların dışında herhangi bir hastalıktan kaynaklanma ihtimalini de göz önünde bulundurarak bir doktora görünmelisiniz. Yukarıdaki tavsiyeler alternatif ve doğal etkenler olarak değerlendirilebilir.

Kadınlarda Adet Dönemi Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilceler birbirinden farklı nedenlere bağlı olarak meydana gelebiliyor. Ergenlik yaygın nedeni ancak bununla sınırlı değil. Aşırı yağlı gıda tüketimi, stres vs. olabileceği gibi   kadınlarda regl öncesi de sivilce görülebiliyor. Bu son durumun elbette bir açıklaması var ve çoğu kadı özellikle bu dönemde artan sivilce nedeniyle adet dönemi sivilce nasıl geçer sorusunun cevabını aramakta.

Sivilce ve Adet Arasındaki İlişki Nedir?

Sivilceler ve adet kanaması arasında hormonları da ilgilendiren bir durum vardır. Kanamanın başladığı ilk gün dişilik hormonu en alt seviyededir. 29 günlük döngü tamamlandığında yumurtalıklarda östrojen üretimi uyarılır. Adet öncesi dönemde ise kişi duygusal olarak değişim sürecine girer ve ciltte de geçici değişmeler olabilir.  Yağ salgılarının değişmesi bu bozulmaların en büyük etkenidir. Adet dönemi sivilce için tedavi zamanlama öncesinde bazı önlemler alınarak ve duygusal açıdan da kendinizi hazırlayarak azaltılabilir.  Bunun yetmediği durumlarda da bazı maske ve doğal yöntemler uygulanabilir, bazı durumlardan kaçınılabilir.

Adet Dönemi Sivilce İçin Kürü Çeşitleri Nelerdir?

Adet dönemi için yapılacak doğal kürler sayesinde daha rahat bir cilde kavuşabilirsiniz.:

·       Aspirin ve maya kürü: Uygulaması son derece kolaydır. İki adet aspirin toz haline getirildikten sonra bir çay kaşığı kadar oksijenli su ile aynı miktarda kuru maya karıştırılır. Elde edilen bu karışım, önceden tonikle arındırılmış cilt gözeneklerine yuvarlak hareketlerle uygulanır. Yarım saat civarı bekletilmesinin ardından ılık suyla yıkanır ve sonra da kükürtlü sabunla cilt yıkanır. Adet süresince ve bittikten sonraki bir hafta boyunca bunu uyguladığınızda belirgin bir fark oluşacaktır. Sivilce oluşumunu engellediği gibi kalan lekelerin giderilmesinde de son derece etkilidir.

·       Karbonat kürü: Çay kaşığı kadar karbonat içerisine bir miktar su eklenir ve önceden tonikle ya da sadece suyla temizlenen cilde, özellikle de sivilce olan alana iyice sürülür. 10-15 dakika kadar bekletildikten sonra ılık suyla temizlenir.

Adet Dönemi Sivilce Geçirmek İçin Beslenmede Nelere Dikkat Edilmeli?

Dengeli beslenme adet dönemi sivilce geçirmek için alınabilecek en iyi yöntemlerden birisidir. Stres seviyesinin artması ve hormon değişimleri ile beraber kadınlarda kanama öncesinde tatlı ve yağlı yiyecekleri yeme isteği daha fazla olur. Bu dönemde birden yapılan tatlı- tuzlu- yağlı yiyecekler, cildin de dengesini bozacağı için kolayca sivilce oluşuma neden olacaktır. Bu kriz dönemlerinde yapılabilecek belki de en iyi yöntem, tatlı krizini sağlıklı yiyeceklere yöneltmek ya da bitter, sütlü tatlılar gibi daha kolay şekilde vücuttan atılabilen takviyelere yönlendirmektir. Yine muz hem adet ağrısı için hem de tatlı krizinin kesilmesinde iyi bir alternatif olabilir. İki üç tane muz tüketerek daha az kriz yaşanan adet dönemi mümkün olabilir.   

Adet Döneminde Stresten Nasıl Uzak Durulur?

Duygusal açıdan yaşanan adet öncesi dengesizlikler beraberinde cildin salgıladığı yağ seviyesinde değişmelere neden olabiliyor. Bu stresin seviyesi her kadında farklı görülebilse de genelde kendini daha hassas ve sinirli hissetme, karamsar tavırların diğer zamanlara göre daha fazla olması gibi belirtilerle kendini gösterebiliyor. Bu durumun sivilcelere yansımaması için yapılabilecek en iyi çözüm sıralaması; sevdiğiniz bir uğraşa yönelmek, spor yapmak, sosyal aktiviteleri çoğaltmak, kafein gibi uyarıcıları sınırlı almak, bunun yerine bitkisel ağırlıklı içecekler tüketmek şeklinde sıralanabilir. Bunlar içerisinden kendiniz için uygun olanı belirleyebilirsiniz.

Bal ve Tarçın Maskesiyle Adet Sivilceleri Nasıl Geçer?

Farklı nedenlerle meydana gelen sivilceler için en etkili maskelerden birisi bal ve tarçınla yapılan maskedir. Bir miktar bal içerisine karıştırılan bir çay kaşığı kadar tarçın, yüze uygulandığında ve 20 dakika bekletildiğinde sonucu belirgin far yaratacaktır. Sivilce geçene kadar 5 günde bir uygulanabilmektedir.

Çay Ağacı Yağı İle Adet Döneminde Sivilce Geçirme Nasıl Olur?

Adet dönemi sivilce engelleyen maskeler içinde en çok tavsiye edilen yöntemlerden biridir. Son derece doğal ve etkili olan bu yağ, antiseptik özelliklere sahiptir ve düzenli olarak kullanıldığında adet dönemlerinde cildinizin bundan en az seviyede etkilenmesini sağlar. Bu yağı kullanırken cilt hassasiyetinizi kontrol ederek uygulama yapmanız önerilir. Çünkü yoğun içeriği bazen hassas yapıdaki ciltlerde kızarmaya neden olabilmektedir. Bunun dışında temiz cilde ve düzenli olarak sivilce üzerine uygulandığında birkaç ay içerisinde kesin etkisini gösterecektir.

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *