Sağlık

Sporcu Çocuk Ne Yemeli?

Sporcu Çocuk Ne Yemeli?| Gelişim çağında olan çocukların düzenli olarak bir spora yönlendirilmeleri, çocukların sağlıklı olmalarını sağlarken, fiziksel gelişimlerini destekleme, psikolojik ve sosyal gelişimlerini de olumlu yönde etkilemektedir. Spor yapan çocuklar daha sosyal, daha aktif ve daha başarılı çocuklar olacaklardır. Ayrıca spor yapan çocuklarda, günümüzün en büyük sorunlarından biri olan obezite ve kötü alışkanlıklar kazanma riski de düşecektir.

Sporcu Beslenmesi

Çocukların her anlamda sağlıklı birer birey olarak yetiştirilmelerini sağlayan sporun yanı sıra, çocukların doğru beslenmeleri de, çocukların sağlıklarını doğrudan etkileyen bir faktördür. Yeterli ve dengeli beslenen çocuklar, hastalıklara karşı daha dirençli olacak, zihinsel gelişimleri olması gerektiği gibi olacak ve büyüme gerilikleri, obezite gibi sorunlar yaşamayacaklardır.

Sporcu Çocuk Ne Yemeli?

Özellikle spor yapan çocuklar için hazırlanan beslenme programları, yaptıkları spora göre farklılıklar göstermekte ve daha fazla özen gerektirmektedir. Spor yapan çocuklarda, yaptıkları sporda harcadıkları enerji, beslenme programlarının doğru bir şekilde düzenlenmesi için önem taşımaktadır. Öncelikle çocuğun yaşı, cinsiyeti, kilosu gibi faktörlere göre çocuğun alması gereken kalori hesaplanmalı ve sporda harcadığı enerjide üzerine ilave edilmelidir. Çocuğun günlük aktiviteleri ve sporda harcadığı toplam enerji ile beslenmede aldığı enerji miktarı eşit olmalıdır. Spor yapan çocuklarda su tüketimine özen gösterilmelidir. Bol su tüketmek her yaşta insanın dikkat etmesi gereken bir unsurdur ve spor yapan çocuklarda daha fazla önemsenmesi gereklidir. Çocuğun yaptığı aktiviteye göre su tüketiminin artırılması önemsenmelidir.

Vücudun temel enerji kaynağı olan karbonhidratlar spor yapan çocukların beslenmelerinde büyük önem taşır. Doğru bir şekilde alınan karbonhidrat, çabuk yorulmanın önüne geçecektir. Spor yapan çocuklarda artan enerji ihtiyacı ile doğru orantılı olarak protein ihtiyacı da arttığından, protein tüketimine dikkat edilmeli, günlük olarak süt, yoğurt, et ve yumurta gibi besinler mutlaka beslenme programında yer almalıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı