Sağlık

Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Bırakılır?

Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Bırakılır? | Tırnak yeme hem alışkanlık hem de psikolojik bir sorun olabilir. Sağlığımız adına dikkat etmemiz gereken önemli bir şeydir çünkü tırnak yeme alışkanlığı belirli yaşlarda bırakılamazsa otuz ya da kırk yaşına kadar bu alışkanlığın devam ettirilmesi söz konusu olabilmektedir.

Bilinebilecek birkaç yöntemle tırnak yeme alışkanlığından kurtulabiliriz. Tırnak yeme alışkanlığı stres, endişeden ortaya çıkabilmekte ya da ergenlik döneminde ortaya çıkabilmektedir. Fark ederek ona göre bu alışkanlıktan kurtulmalıyız. Ayrıca tırnak yiyerek birçok bakteriyi de vücudumuza almış oluyoruz çünkü ellerimizle gün içerisinde her yere dokunuyoruz ve o tırnakları yiyerek de mikropları alabiliriz. Diğer açıdan toplum arasında kabul gören bir şey değildir tırnak yemek. Tırnaklarımızı sürekli yiyerek kendine güvenen bir birey imajını çizemeyiz. Bu alışkanlıktan kurtulmanın yollarından biri tırnaklarımızın temiz ve bakımlı olması ya da uzayan tırnakları yemememiz için sürekli tırnak bakım ürünleri bulundurmalıyız.

Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Bırakılır?

Örneğin yanımızda sürekli tırnak makası ve törpü taşımalıyız. Böylece yemek için tırnağımız olmayacaktır. Tırnak yeme alışkanlığını bırakmanın en etkili ve tercih edilen yöntemi de eczanelerde satılan özel bu alışkanlığı bırakmak için kullanılan acı ojelerdir. Eczaneden alınacak bu oje ya da kremler içerisinde kırmızıbiber özünü barındırdığından dolayı acıdır ve tırnaklarımızı yemeyiz. Evde kullanılabilecek acı biber de aynı görevi görebilir fakat elimizi yıkayarak bunun gitmesi daha kolay olduğundan kullanımı pek fazla olmamaktadır. Tırnak yeme bir alışkanlık ve stres belirtisidir bunu bırakmak için başka şeylerle ilgilenmekte iyi gelecektir. Ne zaman tırnak yemek istesek başka şeylerle ilgilenmek ilginizi dağıtacaktır. Örneğin kitap okuyarak, örgü örerek ya da bunun gibi faklı hobiler bularak ilgimizi başka alanlara yönlendirmeliyiz. Evde bulunduğumuz vakitlerde eldiven kullanmakta etkili olacaktır. Eğer bu alışkanlığı bırakamıyorsak bir doktora görünmekte de her zaman yarar vardır. Bu alışkanlığa neden olan sıkıntı çözülerek sorun giderilmeye çalışılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu