Sağlık

Tüp Bebek Nedir Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Tüp Bebek Nedir Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır? | Tüp bebek tedavisi ilk kez 1978 yılında İngiltere’de uygulanmıştır. Bu yöntemin ilk uygulandığı dönemlerde sadece tüpleri tıkalı olan kişilere uygulanıyordu. Ancak günümüzde birçok farklı nedenden dolayı bu yöntem uygulanarak çiftlerin bebek sahibi olmaları sağlanıyor. İvf bir diğer adı ile tüp bebek yöntemi anneden alınan yumurta ile babadan alınan sperm örneklerinin laboratuvar ortamından döllenmesi sağlanarak yeniden anne rahmine transfer edilmesi anlamına geliyor.

Ancak günümüzde alışıla gelmiş yöntemlerin dışında sadece babadan alınan sperm örneklerinin anne rahminde yer alan yumurtalara enjekte edilmesi yöntemleri de uygulanıyor. Bu yöntem günümüz şartlarında sıklıkla kullanılan bir yöntem olarak biliniyor. Bu yöntemde anne adayından yumurta alınmadan sadece babadan alınan spermlerin transferi gerçekleştiriliyor. Diğer yöntemlere göre daha hızlı ve güvenli olmasından dolayı bu yöntem en çok tercih edilen yöntemler arasında yer alıyor. Bu yöntem sadece ülkemizde değil dünya genelinde birçok ülkede sıklıkla uygulanan bir yöntemdir.

Tüp Bebek (İVF) Yöntemleri Nasıl Uygulanıyor?

Tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olmak isteyen çiftlere birçok yöntem uygulanabiliyor. Bu yöntemlerin başında gelen Ivf yönteminde anneden alınan her yumurtanın yanına yaklaşık olarak 50 bin adet sporm konularak bu işleme başlanıyor. Sonraki aşamada ise 50 bin spermden birisinin kendi başına yumurtayı döllemesi bekleniyor.

Döllenme sayesinde yumurta hücreleri bölünme gerçekleştirerek embriyoyu meydana getiriyor. Oluşan embriyolar yaklaşık olarak iki ya da üç gün laboratuvar şartlarında gözlem altında tutularak büyümesi sağlanıyor. Bu yöntem genellikle tüpleri tıkalı olan kadınların gebelik durumunun oluşması için uygulanan bir yöntem olarak dikkat çekiyor.

ICSI Yöntemi ve Özellikleri

Icsı yönteminde toplanan yumurtaların çevresinde bulunan hücreler embriyolog tarafından ayrıştırılır. Bu konuda özel üretilmiş çok hassas mikroskoplar sayesinde yumurta tespit edilerek tutulur. Bu işlem sonrasında ise yumurtanın içine sperm akıtılır. Ivf yönteminde olduğu gibi bir gün emriyonun bölünmesinin gerçekleşmesi beklenir.

Bu yöntem genellikle erkekler ile alakalı bir yöntemdir. Özellikle sperm sayısı az ve sperm hareketleri yavaş olan erkeklerin bu durumundan dolayı gebelik durumunun oluşmamasına bağlı olarak uygulanıyor.

Tüp Bebek Uygulamaları Kimlere Yapılır?

Tüp bebek yöntemleri tam anlamı ile nedeni belirlenemeyen kısırlık sorunu yaşayan insanlarda uygulanıyor. Birçok tetkik yapılmasına rağmen belli bir neden tespit edilemeyen durumlarda tıbbi anlamda bir çözüm söz konusu kalmamış ise tüp bebek yöntemi uygulanarak çiftler bebek sahibi olabiliyorlar. Tüp bebek yöntemi aynı zamanda her iki tüpü tamamen tıkalı olduğundan doğal yolla gebe kalamayan kadınların bu durumlarından dolayı uygulanıyor. Bazı kadınlar yumurtalar orijinal özelliğini kaybederek bozulabiliyor.

Bu durum sonradan oluşabildiği gibi genetik nedenlerden dolayı da gerçekleşebiliyor. Böyle bir durumun yanı sıra kadınlarda bulunan ve çikolata kisti adı verilen olumsuz durumlar nedeni ile doğal yoldan gebe kalma durumu söz konusu olamıyor. Bu sorunları olan kişiler tüp bebek yöntemleri eşliğinde bebek sahibi olabiliyorlar.

Erkeklere Dayalı Sorunlar

Tüp bebek yöntemleri sadece kadınlardan değil erkeklerden kaynaklanan nedenlerden dolayı da uygulanıyor. Özellikle erkeklerin sperm kalitesi gebelik durumuna direk etkisi söz konusu. Sperm kalitesi ve sayısı düşük olan aynı zamanda sperm hareketlerinin yetersiz olması durumunda doğal yolla gebe kalma durumu yüksek ihtimalle olmuyor.

tup-bebek-nedir-tup-bebek-tedavisi-kimlere-uygulanir

Bu nedenden dolayı da tüp bebek yöntemleri uygulanıyor. Aynı zamanda erkeklerde görülen servikal sorunlar da tüp bebek yöntemlerinin uygulanması için geçerli neden olarak görülüyor.

Tüp Bebek Yöntemine Başvuranlara Yapılan Uygulamalar

Birçok çift anne ve baba olma özlemi yaşıyor ve bu özlemlerini doğal yöntemler ile gerçekleştiremediklerinden tüp bebek merkezlerine başvuru yapıyorlar. Bu nedenle başvuru yapan çiftler ile uzman hekimler ön görüşme yapıyorlar. Uzmanlar çiftlere bu konuda daha önce yapılan uygulamalar hakkında bilgiler veriyor.

Daha sonra ise çiftlere çeşitli tetkikler yapılıyor. Yapılan tetkiklerin neticesine göre çiftlere uygun olan tedavi yöntemleri tespit edilir ve bu tedavi yöntemleri en ince ayrıntısına kadar uzman doktor tarafından çiftlere aktarılır. Sonraki aşamada ise anne adayı için jinekolojik muayene ve ultrason yöntemi aracılığı ile anne adaylarının üreme organlarının fizyolojik yapıları değerlendiriliyor.

Yapılacak uygulama hakkında çiftler sürekli bilgilendiriliyor. Yapılan tetkikler neticesinde uygulamaların ne derece başarılı olacağı ya da olmayacağı konusunda bilgilendirmeler yapılıyor. Bu aşamadan sonra ise gerekli bir takım hazırlıklar yapılarak tüp bebek uygulamasına başlanıyor.

Tüp Bebek Uygulamalarının Aşamaları Nelerdir?

Tüp bebek yöntemi 4 aşamadan meydana geliyor. İlk aşama yumurtaların geliştirilmesi aşamasıdır. Bu uygulamada yumurtaların uyarılması için iğneye benzeyen hormon ilaçları uygulanıyor. Böylelikle sayıca fazla yumurtanın olgunlaşması sağlanır. İkinci aşama ise yumurtaların toplanması aşamasıdır. Bu aşamada anne adaylarına genel anestezi yapılarak olgunlaşan yumurtalar toplanır.

Üçüncü aşama ise toplanan yumurtaların laboratuvar ortamına alınarak baba adayından alınan spermler ile birleştirilerek döllenme aşamasına geçilmesi sağlanır. Son aşamada ise döllenmiş olan yumurtalara ait hücrelerin bölünerek embriyo haline gelmesi beklenir. Embriyo haline gelen hücreler bu aşamada annenin rahmine transfer edilerek anne rahminde yumurtanın büyümesi sağlanır.

Tüp Bebek Tedavisinde Karşılaşılan Sorunlar Nelerdir?

Tüp bebek tedavisi esnasında bazı sorunlar ile karşılaşmak da mümkün hale gelebiliyor. Anne rahmindeki yumurtaların kullanılan ilaçlar ile yeterince büyümesinin sağlanması istenmiş olsa da bazı durumlarda yumurtalarda büyümeler ve olgunlaşmalar meydana gelmeyebiliyor. Bu sorun tedavi süresince en sık karşılaşılan sorunların başında geliyor. Böyle bir durum ile karşılaşma durumunda tüp bebek tedavi hizmetleri iptal ediliyor.

Çünkü anne adayının yumurta rezervleri tedavi için uygun değildir ve uyarılma işlemi sağlanamamıştır. Karşılaşılan bir başka sorun da olgunlaşan yumurtaların toplanamaması sorunudur. Yapılan ultrason işlemlerinde yeteri sayıda olgun yumurta görünmesine rağmen bu yumurtaları meydana getiren hücrelerin yeteri sayıda olmaması gibi sorunlarla da karşılaşmak mümkün olabiliyor.

Karşılaşılan en büyük sorunlardan birisi de yumurtaların olgunlaşması için anne rahmine transfer edilen ilaçların yan etki yaparak anne adaylarında karın şişliği ve bağırsak sorunlarının meydana gelmesidir. Böyle bir durum ciddi sorunlar meydana getirebiliyor. Doktorun gerekli görmesi halinde anne adayı hastanede tedavi altına alınabiliyor. Değişik nedenlerden dolayı meydana gelen sorunlar nedeni ile transfer işleminin gerçekleşmemesi de yaşanılan bir diğer sorunlardan birisidir.

Bu durum nadir olarak görülen bir sorundur. Eğer ki tüp bebek yöntemi uygulamasından anne adayında kanama durumu meydana geliyorsa gebelik durumunun gerçekleşmemesi ihtimalini yükseltebiliyor.

Tüp Bebek Yönteminden Sonra Hamilelik Durumu Ne Zaman Anlaşılır?

Embriyo transferinin uygulanmasından sonraki 12 ve 14. günlerde anne adayına iki defa gebelik testi yapılır. Gebelik testi için kan tahlili yapılarak kesin sonuçlara bakılır. Eğer ki bu testler neticesi negatif ise anne adayına yapılan progesteron tedavisi sonlandırılır. Birkaç gün sonra görülen adet durumu ile birlikte tüp bebek yöntemi sonlandırılır.

Eğer ki hamilelik testi pozitif bir sonuç veriyorsa anneye uygulanan progesteron tedavisi uygulamasına devam edilir. Yapılan testlerden bir hafta sonra hamilelik kesesi görülmeye başlıyor. Hamilelik kesesinin görülmesinden bir hafta sonra da bebeğin kalp atışları duyulabiliyor. Bu süreçte uzman doktorun önerisi ile düşük olmamak şartı ile progesteron tedavisine devam edilir.

Tüp Bebek Yöntemi ile Sağlanan Gebelikte Yaşanan Sorunlar

Gebelik testi için yapılan kan tahlilinde yükselme görülmesine rağmen bu yükselme belli bir süre sonra kendiliğinden düşebiliyor. Bunun neticesinde ise hamilelik kesesi oluşmuyor. Bu duruma kimyasal gebelik adı veriliyor. Tüp bebek yöntemleri ile sağlanan gebeliklerde görülen düşük ihtimali norma gebeliklerdeki düşük ihtimalinden daha fazladır.

tup-bebek-nedir-tup-bebek-tedavisi-kimlere-uygulanir

Tüp bebek yöntemi ile oluşan gebeliklerde düşük ihtimali % 20 ile % 25 arasında değişiklik gösteriyor. Bu nedenle tüp bebek tedavisi süresince anne adaylarına progesteron tedavisi devam ettiriliyor. Bu sorunların yanı sıra tüp bebek yöntemlerinde çoğul gebelik riskleri de fazla olabiliyor. Bu durumun oluşma riski ise % 30 olarak değerlendiriliyor. Bebek sayısında artış gözlemlenmesi erken doğum riskini ve aynı zamanda bebekte oluşabilecek olumsuzluk risklerini de artırıyor. Bu yöntemle oluşturulan gebeliklerde çoğul gebelik riskinin en aza indirilmesi için yasal olarak embriyoların sayısı azaltılmıştır.

Tüp bebek yöntemlerinde nadir de olsa dış gebelik riski söz konusudur. Bu risk % 3 ile %5 olarak değişiyor. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar neticesinde bu yöntemin uygulanması ile birlikte çok az sayıda kromozom anomalisi sorunları da görülebiliyor. Bu riskin oranı ciddi anlamda sperm bozukluklarında ve tesa adı verilen teknikler ile temin edilen spermler ile oluşan gebelikler de biraz daha yüksek olma ihtimali olabiliyor. Sağlık bir şekilde bu yöntemin uygulanabilmesi için yapılacak yöntemler ile ilgili detaylı bilgiler elde edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu