Türkiye’den Vizesiz Gidilen Ülkeler Nelerdir? 2019

Türkiye’den Vizesiz Gidilen Ülkeler Nelerdir? 2019| Yeni bir yer görme, yeni insanlar tanıma, farklı kültürlerle kaynaşma, kendini geliştirme ve hayata daha geniş bir pencereden bakma gibi hayallerin varsa bunu yapmak için mutlaka harekete geçmelisin. Yurtdışındaki ülkelere seyahat etmek kolay değildir. Maddi problemler başta olmak üzere birçok sıkıntı seni zorlayabilir. Bu sıkıntıların başında da gezmeyi seven çoğu kişinin korkulu rüyası olan vize problemi yer almaktadır. Sınır kavramının kalmadığı günümüz dünyasında vize kavramı herkese ters gelmektedir. Neden istediğim ülkelere, istediğim zaman ve şekilde seyahat edemiyorum diye düşünüyor olabilirsin. Ancak, güvenlik başta olmak üzere ülkelerin vize istemesinin birçok sebebi bulunmaktadır. Böyle bir ortamda, tek seçeneğin, pasaportun varsa, vize uygulaması olmayan, vizesiz ülkelerden birisine uçak bileti almak! Peki, Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler hangisi?  Onun cevabını ise bu yazıyı okuyarak bulacaksın.

Neden Vizesiz Ülkeleri Tercih Etmeliyim?

Hepimizin bildiği gibi vize işlemleri ve süreci, birçok kişinin seyahat etmesini zor hale getiren uygulamaların başında gelir. Sen de, vize ücretleri başta olmak üzere evrak toplama ve başvuru yapma süreçleriyle uğraşmak istemiyorsan yeni ülkeler görmek için tek yapman gereken şey vizesiz ülkelerden başlaman! İstersen, hemen yanı başımızdaki Avrupa’dan Ukrayna’yı ve Sırbistan’ı görebilirsin. Bununla yetinmeyip, mükemmel bir yaz tatili için sudan ucuz Karadağ’ı tercih edebilirsin. Sadece Avrupa kıtası değil, Asya ve Uzak Doğu’da da birçok ülkeyi vizesiz bir şekilde ziyaret edebilirsin. Sana ilk tavsiye edeceğim yerler; Maldivler, Tayland, Güney Kore ve Japonya olacak. Tüm bu ülkelerin dışında Amerika, Okyanusya ve Afrika’da da mutlaka görmen gereken bir sürü vizesiz ülke bulunuyor.

Vize İstemeyen Avrupa Ülkeleri

 • Andorra: Umuma mahsus yani bordo pasaport sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftırlar. Bununla birlikte; hizmet, hususi ve diplomatik pasaport sahipleri de 90 gün dahilinde vizeden muaf tutulurlar.
 • Belarus: Bordo ve hususi pasaport sahipleri; 30 gün süreyle vizeden muaftırlar.
 • Bosna Hersek: 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek şartıyla vizesiz gidilen ülkelerden birisidir.
 • Gürcistan: Kimlik ile vizesiz seyahat edilebilir. Bordo ve hususi pasaport sahipleri, bir yıla kadar olan seyahatlerinde vizeden muaftırlar.
 • Karadağ: Bordo ve hususi pasaport sahipleri; 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyecek şekilde vizesiz seyahat edebilirler.
 • KKTC: Vizesiz seyahat edilebilir.
 • Makedonya: Bordo ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları; 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaf tutulmaktadırlar.
 • Moldova: Bordo ve hususi pasaport sahipleri; 90 gün süreyle vizeden muaf tutulurlar.
 • Sırbistan: Altı aylık süreç içerisinde 90 günü geçmemesi şartıyla vizesiz gidilebilir.
 • Ukrayna: Bordo pasaport sahipleri, 60 güne kadar; hususi pasaport sahipleri ise 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaf tutulurlar.
 • Kosova: Bordo pasaport sahipleri; 180 günlük süreçte, 90 günü aşmaması koşuluyla, vizeden muaf tutulurlar.
 • Arnavutluk: Her altı içerisinde, ilk giriş tarihinden itibaren 90 günü geçmeyecek şekilde vizesiz seyahat etme şansı vardır.

Vize İstemeyen Asya Ülkeleri

Bahreyn, Doğu Timor, Endonezya, Ermenistan, Kamboçya, Makao, Maldivler, Nepal, Sri Lanka, Tayvan, Umman; sınır kapısında vize vermektedir. Filipinler, Güney Kore, Gürcistan, Hong Kong, Japonya, Kazakistan, Lübnan, Malezya, İran, Moğolistan, Singapur, Tayland, Ürdün, Suriye, Filistin vizesiz seyahat edilebilir. Irak, Tacikistan ve Kuveyt; kapıda vize vermektedir. Myanmar; online vize vermektedir. Katar için ise havalimanından 100 riyal karşılığında vize alınabilmektedir.

Vize İstemeyen Amerika Ülkeleri

Arjantin, Belize, Bahamalar, Bolivya, Brezilya, Ekvador, El Salvador, Guatemala, Haiti, Honduras, Kolombiya, Kosta Rika, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru, Şili, Uruguay, Venezuela, Barbados, Jamaika, Trinidad Tobago vizesiz olarak seyahat edilebilmektedir. Meksika için ise; ABD, İngiltere, Kanada veya Şengen vizesi olanlar vizesiz olarak seyahat edebilirken, geri kalanlar online vize almak zorundadır.

Vize İstemeyen Afrika Ülkeleri

Fas, Gambiya, Güney Afrika, Senegal, Tunus vizesiz olarak seyahat edilebilir. Fildişi Sahili, Kenya, Zimbabwe ve Ruanda online vize talebinde bulunur. Komorlar, Zambiya, Togo, Mozambik, Svaziland ise kapıda vize uygulaması barındırmaktadır.

Vize İstemeyen Okyanusya Ülkeleri

Tuvalu, Tonga, Palau; kapıda vize uygulaması yaparken; Fiji, Cook Adaları, Niue, Vanuatu Cumhuriyeti vizesiz olarak seyahat edilebilmektedir.

Tatil kategorimizdeki Yurtiçi Otelleri, Turlar Ve Tatil Fırsatları başlıklı makalemizin de dikkatinizi çekebileceğini düşündük. İyi okumalar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı