Diğer

Uçak Koltuk Numaraları – THY

Uçak Koltuk Numaraları – THY| Türk Hava Yolları tarafından sunulan seyahat hizmetlerinde farklı uçak modelleri ile hizmet verilmektedir. Bu nedenle her uçağın içerisindeki oturum planı ve numaralandırma değişebilmektedir. Uçak bileti aldıktan sonra koltuk seçimi yapabileceğiniz uçaklar bulunduğu gibi uçak bileti alırken seçim yapabileceğiniz uçak modelleri ile de karşılaşabilirsiniz. Genellikle uçuştan 24 saat önce belirlenen uçak modeline göre uçak koltuk numarası seçimi yapabilirsiniz. Uçakların içinde bazı koltukların ayak mesafesi fazla iken bazılarında ise rahat etmekte zorlanacağınız şekilde koltuklar bulunabiliyor. Ayrıca cam kenarı ya da koridor denilen kısımlarda koltuk seçmek bazen zor bir hal alabiliyor. Bu yüzden koltuk seçiminde dikkatli olmanız gerekir.

Uçak Koltuk Numaraları – THY

Uçak Koltuk Seçimi Nasıl Yapılır?

Türk Hava Yolları ile uçacaksanız koltuk seçimlerinde en iyi model Airbus A320 oluyor. Bu uçak modelinde en iyi koltuklar ise 1A sırasında oluyor. Hem pencere kenarı hem de oldukça geniş aralıklı olmasının yanında rahatlığı da oldukça fazla olan bu seçenek kısa uçuşlarda karşınıza çıkarsa tercihinizi bu koltuklardan yana yapabilirsiniz.

Türk Hava Yolları Airbus A320 modelinde oturmamanız gereken koltuklar ise 15-20 aralığındaki seçenekler oluyor. Uçağın kanat kısmında yer alan bu kısımlar aşırı derecede gürültülü olduğundan dolayı sorun yaşayabilir ve yolculuk esnasında gürültüden dolayı yerinizi değiştirmek isteyebilirsiniz.

Türk Hava Yolları Boeing 777 tipi uçaklarda koltuk seçimi yaparken 16-32 numaraları arası koltuk seçimi yapmanız halinde aralıkların geniş olması ve ikram servisi gibi seçeneklerden dolayı rahat edeceğiniz yerler olmaktadır. Bunun dışında koltuk olarak da konforlu olan bu kısımlarda daha rahat bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Türk Hava Yolları uçak modelleri içerisinde son kısımlara doğru koltuk seçimi yapmanız halinde koltuğunuz yeterince yatmadığı için sorun yaşayabilirsiniz. Ayrıca uçak içerisinde dağıtılacak olan ikramlıkların burada hazırlanmasından dolayı gürültü olabilir.

Güvenlik çıkışının en yakınındaki koltuklar geniş aralıklara sahip olmasından dolayı rahatça kullanabileceğiniz bir özelliğe sahiptir. Check-in numarasının verileceği zaman bu koltukları seçebilirsiniz.

Türk Hava Yolları Uçak Koltuk Numarası

Türk Hava Yolları tarafından sunulan uçuş hizmetlerinde koltuklar üçlü ve ikili şekilde sunulmaktadır. Bu koltuklardan cam kenarı ancak kanat yakınlarında olanlar fazla gürültülü olabilmektedir. Ayrıca koltuk sisteminde önden arkaya doğru gidildikçe koltuk aralıkları azalmaktadır. Tercih yaparken ön taraflardan seçim yapmak daha rahat olacaktır. En arkalara doğru gittiğinizde koltuk aralıklarının azalmasının yanında gürültülü bir ortam da bulabilirsiniz.

Türk Hava Yolları uçak koltuk numarası içerisinden kendi koltuğunuzu bulmaya çalışıyorsanız ilk olarak tren ve otobüs sistemlerinde olduğu gibi uçağın içerisinde bulunan sınıflardan hangisinde olduğunuzu bilmeniz gerekir. Uçaklar en fazla 4 sınıftan oluşur. Bunu 4 vagon ya da 4 peron şeklinde de anlayabiliriz. A, B, C ve D gibi farklı sınıflardan hangisine bilet almışsanız sizi o sınıfa alacaklardır.

Uçağınız için eğer koltuk numaralarınız belirtilmiş şekilde verilmişse ve yerinizi bulmanız gerekiyorsa uçağa biniş yapacağınız kartı kontrol etmelisiniz. Kartın üzerinde yeriniz belirtilmiştir. Uçağın içerisine girdikten sonra uçak koltuk numaraları ise hemen koltukların üzerindeki yerlerde yazar. Bu bilgilere dikkat ederek öncelikle hangi harf aralığında olduğunuzu ve kaçıncı koltukta olacağınızı bulmanız gerekecektir.

Uçağın içerisinde A,B,C, D, E, F gibi koltukları sütunlar halinde ayıran yapılar vardır. Her sütunda belirli numaralar ve harflendirmeler bulunacağı için yerinizi birkaç araştırma ile bulabilirsiniz. Tek koridorlu uçaklarda yer bulmak kolay olurken gövdesi geniş olan ve çift koridor sisteminin bulunduğu uçaklarda koltuk numarası ararken kabin görevlileri tarafından yönlendirilmeniz gerekebilir. Çünkü bu uçak modelleri oldukça geniştir ve oturma planı karışık olduğundan dolayı yerinizi bulmanız oldukça zor bir hal alabilir.

Türk Hava Yolları uçak koltuk numarası ararken sorun yaşamanız halinde size yardımcı olacak görevlileri çevrenizde görebilirsiniz. Bunun yanında uzak mesafelerde çift koridorlu uçaklar daha sık kullanılırken yakın mesafelerde tek koridorlu uçaklar kullanılabilmektedir. Uçak içerisinde hızlı bir şekilde yerinizi bularak bagajınızı yerleştirmeniz gerekir. Siz yavaş hareket ettiğinizde arkanızda oldukça kalabalık bir insan yığınının sizi beklediğini fark edebilirsiniz. Bu nedenle bagaj işlemlerinden hemen sonra uçaktaki yerinizi almalısınız. Online olarak uçak bileti alacağınız zamanlarda koltuk numaranızı kendiniz seçebileceğiniz için online uçak bileti almanızı öneririz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu