Uçakta Koltuk Seçimi Nasıl Yapılır?

Uçakta Koltuk Seçimi Nasıl Yapılır?| Uçaklarda da otobüsler ve trenlerde olduğu gibi belirli bir oturma düzeni bulunmaktadır. Ancak her uçak firmasının kendisine özel olarak belirlediği bir oturma planı olduğu gibi tek koridorlu ve çift koridorlu uçak modelleri de bulunabilmektedir. Ayrıca uçaklar önden arkaya doğru gittikçe sınıf değişimi olan ve koltukların arasındaki mesafenin azaldığı alanlar olmaktadır. Yani uçağın ilk kapısından girildiğinde görülen koltukların arasındaki mesafe daha geniştir ve uyku koltuğu özelliği bulunabilmektedir. Ekonomi sınıfına gidildiğinde buradaki koltuk arası mesafeler daha az olabildiği gibi kanat kısımları da genellikle buralarda olmaktadır.

Uçakta kanat üstü koltuklar genellikle tercih edilmeyen bölgelerdir. Bunun nedeni ise kanat üstü koltuklar kanatlara rüzgarın çarpması nedeniyle oluşan gürültüden en fazla etkilenen alanlar olmaktadır. Aşırı gürültülü alanlar istemiyorsanız ya da uzun bir uçak yolculuğu yapacaksanız kanat üstü koltuklar seçmemeye dikkat etmelisiniz.

Uçakta Koltuk Seçimi Nasıl Yapılır?

  • Uçaklarda koltuk seçimi yaparken ilk olarak sınıfınızı seçmeniz gerekir. Eğer yüksek ücretler ödeyebilirseniz koltuk aralıkları geniş olan ve uyku koltuğu şeklinde de kullanılabilen uçak koltuk numaraları arasından seçim yapabilirsiniz.
  • Uçaklarda acil çıkış kapılarının yanında olan koltukların aralıkları oldukça geniştir. Bu nedenle bu koltukları seçebilirsiniz. Eğer acil çıkış kapılarına yakın olan yerlerde iki sıra koltuk varsa arka kısımda olanı seçmelisiniz. Çünkü acil çıkış kapısına yakın olan yerlerdeki ilk sıra koltuklar arkaya yatmamaktadır. İkinci sıradaki koltuklar arkaya yatabilmektedir.
  • Uçaklar önden arkaya doğru gidildikçe daralmaktadır. Koltuk genişlikleri aynı kalsa bile uçak genişliği azaldığından dolayı oturduğunuz yerde rahat etmeyebilirsiniz.
  • Uçağa binmeden 24 saat önce uçak modeli belli olmaktadır. Sizde uçak modeliniz belli olduktan sonra koltuk seçimi için ön bir araştırma yapabilirsiniz.
  • Uçaklarda orta koltuklar ve kanat üstü koltuklar rahatsız kabul edilen alanlar olarak görülmektedir. Bu nedenle uçaklarda orta koltuklardan ve kanat üstü koltuklardan uzak durmaya çalışın. Bunun yerine cam kenarı ve koridora yakın alanları seçmeye çalışın.
  • Uçaklarda en arka koltuklar arkaya doğru yatmadığından dolayı konforlu olmayabilir. Koltuğunuzun arkaya doğru yatmasını istiyorsanız en arka koltukları seçmemeniz gerekir. En arka koltukların yanında ikramlıkların hazırlandığı bölümler olduğundan dolayı buralarda gürültü olabilir.
  • Mutfak ve tuvalet alanlarına yakın kısımlarda uzun süre uçakta oturmak istemeyen kişiler sık sık gelebilmektedir. Buralarda yer ayırmanız halinde muhabbet eden insan sesleri duyabilirsiniz.
  • Uçaklarda en ön koltuklar ve en arka koltuklar mutfaklara ve tuvaletlere yakın olmasından dolayı sürekli olarak koku olan bölgelerdir. Buralarda mutfak kokuları rahatsız etmese bile tuvalet kokuları sizi de rahatsız edebilir.
  • Uçakta orta koltuklar genellikle yan kısımlarda oturan kişilerden dolayı sorunlu olabilecek alanlardır. Her iki tarafında dolu olması sizi biraz sıkabilir. Bu nedenle daha rahat alanlar tercih edebilirsiniz.

 

Uçakta Kanat Üstü Koltuk Seçiminde Neler Yapılabilir?

Uçakta kanat üstü koltuk seçimi yapmak zorunda kalmışsanız yanınızda kulak tıkayıcılar getirebilirsiniz. Özellikle uzun seyahatlerde işinize yarayacak olan bu tıkayıcılar ile kanat seslerini çok fazla işitmek zorunda kalmazsınız. Bununla birlikte kısa yolculuklarda kulaklığınızı takarak kanat seslerini bir nebze de olsa azaltabilirsiniz.

Kanat üstü koltuklar otobüslerdeki tekerlek üstü alanlar ile hemen hemen aynı özellikleri taşımasından dolayı pek tercih edilmiyor olsa da orta koltuklardan daha iyi konumdadır. Bununla birlikte otobüslerde tekerlek üstü alanlar genellikle sarsıntılı olur. Ancak uçak seyahatlerinde kanat üstü koltuk seçimi nedeniyle sarsıntıdan rahatsız olmazsınız. Sadece gürültü duyabileceğiniz bu yerde birkaç önlem ile sesten uzaklaşabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı