Uzayda Kullanılabilen Tükenmez Kalemlere Neden İhtiyaç Duyuldu?

Uzayda Kullanılabilen Tükenmez Kalemlere Neden İhtiyaç Duyuldu?
Uzayda Kullanılabilen Tükenmez Kalemlere Neden İhtiyaç Duyuldu?

Uzay araştırmaları günümüzde pek çok soruya vakıf olan ve çeşitli soruların yanıtlarının arandığı geniş bir çalışma ve araştırma alanıdır. Gelişmiş ülkeler, bilimsel yönden ilerlemek ve her açıdan büyüme sağlamak için uzay araştırmalarına büyük önem veriyor ve bu konu üzerinde çalışma yapmak için çeşitli kurumlar kuruyor. Uzayda kullanılabilen tükenmez kalemlere neden ihtiyaç duyuldu sorusu ise son zamanlarda yine bilim çevrelerinde cevabı merak edilen sorular arasında geliyor.

Tükenmez kalemler, yapı itibariyle içerisinde mürekkep bulundurur. Bu mürekkepler ise kütlenin çekiminden dolayı akar ve kalemin uç kısmındaki bölüme ulaşır. Dönebilme kabiliyeti olan bu bölüm sayesinde mürekkep, kalemin ucunda düzenli bir akış gösterir. Buradaki bilye, mürekkebi tutar. Uzay ortamında yani ağırlıksız bir ortamda düşünmemiz gerekirse, ağırlıksız bir yerde mürekkep, kendi akışını sağlayamaz. Bunun için de uzayda kullanılmaya uygun olan özel mürekkepli kalemler üretilmiştir. NASA bu konuda çalışmalar yapan ilk kurumdur.

Uzayda Kullanılan Mürekkepli Kalemin Özellikleri

Tükenmez kalemler, uzay çalışmalarında verileri not alabilmek için gerekli olan bir araçtır. Oldukça basit bir ihtiyaç olarak görülse de içerisindeki mekanizmanın yer çekimine göre işlemesinden dolayı uzay ortamında kullanılabilir hale getirilmesi gerekir. NASA’da yapılan çalışmalar ile birlikte yaklaşık 5 milyon dolar harcanarak, uzayda kullanılabilen tükenmez kalem çalışmaları yapmıştır. Ancak Ruslar, daha hızlı ve pratik bir zekâ geliştirerek uçlu kalem veya kurşun kalem kullanmayı düşünmüştür. Amerikalıların kurşun kalemi tercih etmeme nedeni ise buy maddenin kolay kırılabilmesi ve içerisindeki grafit tozları nedeniyle yanıcı bir etki oluşturma tehlikesinin var olmasıdır. Amerika Birleşik Devletleri Uzay Araştırma Enstitüsü NASA’da tükenmez kalem ile ilgili ilk araştırma yapan kişi ise Paul Fisher’dir.

Uzayda Tükenmez Kalem Nasıl Çalışır?

Uzayda kullanılabilen tükenmez kalemlere neden ihtiyaç duyuldu sorusu yanıtlandıktan sonra burada bu kalemlerin nasıl bir yöntemle çalıştırılacağı da merak ediliyor. Temel olarak sistemde şamandıra ve basınçlı gaz sistemi kullanılıyor. Şamandıranın gazla birlikte mürekkebi ayırması, gazın da mürekkebi itmesi ile kalemi kullanmak mümkün olabiliyor. 

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *