Uzayda Sesler Duyulur mu?

Uzayda Sesler Duyulur mu?
Uzayda Sesler Duyulur mu?

Küçüklükten beri insanların çoğunun uzaya merakı vardır ve bu merak izlediğimiz bilim-kurgu türündeki filmlerle daha da çok kamçılanmıştır. Uzayda gerçekleşen hadiseleri haberlerde merakla okumaktayız ve ne kadar okusak da, uzayda gerçekleşen olaylar hakkında ağzımız açık ve daima şaşırır bir şekilde kalırız. İnsan aklı uzayı ve evreni anlamaya çalışmak için dünyanın sonuna kadar büyük bir çaba içine girecektir ancak evreni ve kainatı anlayabilmek için yeterli zamanımız olacak mı, bu zaman gösterecek.

En çok merak edilen sorulardan biri de “Uzayda sesler duyulur mu?” sorusudur. Bu sorunun cevabını bilim adamları ‘hayır’ şeklinde açıklasalar da, bazı bilim adamları bu açıklamalara karşı çıkarak uzayda sesin duyulabileceği bazı “ihtimaller” olabileceğini söylemektedirler.

Ses Nasıl Oluşur?

Bir sesin etrafa yayılabilmesi için moleküllerin titreşmesi gerekir. Mesela bir insandan çıkan “efendim” sesi havada bulunan moleküller sayesinde insanın kulağına ulaşır. Ses tellerinin titreşiminin hava basıncında neden olduğu dalgalanmalar içkulağımızdaki elektrik sinyallerine dönüştürülür ve beyne iletilir. Kulağımıza gelen seslerin oluşum biçimleri bu şekildedir.

Uzayda Sesler Neden Duyulmaz?

Hepimizin hakkında sürekli bir şeyleri merak ettiği, sürekli gerçekleşen olayları bile hayretle karşıladığımız uzayda büyük bir boşluk vardır ve vakum gibidir. Bir vakumda ses dalgaları iletilemediği için uzayda ses olmaz. Uzay sessizdir.

Ses noktalarıyla ilgili en mühim nokta ses dalgalarının bir ortam boyunca hareket edebiliyor olmasıdır. Ortamda bulunan bireysel atomlar veya moleküller ses dalgasının yayılması için titreşirler ve böylelikle kulağımıza gelen o sesleri duymamıza yardım ederler. Eğer böyle bir ortam yoksa, -yani bireysel atomlar ve moleküller yoksa- ses dalgasını iletmeniz hiçbir şekilde mümkün değildir. Bir ortamda sesin yayılabilmesi için atomların ve moleküllerin olması gerekir. Uzayda vakum olduğundan, vakum hiçbir şekilde bu seslerin iletilmesine izin vermez.

Uzayda sesler duyulur mu diye merak etmemiz doğaldır çünkü uzay konusu doğal olarak tüm insanlığı ilgilendiren ve tüm dünyanın hakkında en çok bilgi elde etmek istediği, sırlarını ortaya çıkarmaya çalıştığı ve bunun için milyar dolar yatırımlar yapıldığı bir konudur.

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *