Sağlık

Varis Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Varis Nedir? Belirtileri Nelerdir?| Varisli damarlar tıp açısından pek ciddi bir sorun olarak algılanmaz. Ancak görünüşleri endişeye yaratabilir ve dolaşım sistemiyle ilgili tromboz gibi daha ciddi bir sorunun habercisi olabilirler. Varis genellikle bacaklarda görülür ve biçimsel bozukluklara yol açabilir. Genellikle sert, yumru yumru ve mavidirler; çünkü damarların çeperleri genişler ya da bükülür. Ayrıca ağrı, ağırlık, deride hasar, ülser ve ayak bileklerinde şişme gibi belirtilere neden olabilirler. Bunlar başka sağlık sorunlarının belirtileri de olabileceğinden, doktorunuzla konuşmanız gerekir.

Varis Nedir Nasıl Oluşur?

Kadın ve erkeklerin varise yakalanma olasılıklarının aynı olduğu düşünülmektedir. Rahatsızlık aile bireylerinde sürme eğilimi gösterir ve bu, kan damarlarında genetik bir zayıf-lığa işaret eder. Varis, işi gereği uzun süre ayakta duran kişilerde daha yaygındır. Varis gebelik sırasında ve gebeliğin sonucu olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca, kilolu ve aşırı şişman kişilerde görülür.

Etkilenen Damarlar. En çok etkilenen damarlar, deriye en yakın olan yüzeysel damarlardır. Özellikle, bacağın iç kısmından kasıklara doğru uzanan uzun saphena yeni ve bacağın dışından ayak bileğinden dize kadar görülebilen kısa saphena venidir. Toplardamarlarda dolaşan kanın çoğu yukarı doğru akmak zorundadır.

Atardamarlardaki kanla aynı biçimde pompalanmadıklarından, kanın ancak kapanana kadar geçmesine izin veren ve sonra yeniden açılan kapakçıklar olmasaydı, yerçekiminin etkisiyle kan geri akardı. Varisin, damar çeperlerinin zayıflaması ve şişmesi sonucu, bu kapakçıkların düzgün çalışmamasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Kan birikip damarı çarpıtır ve bir kapakçıktan diğerine akışı yavaşlatır.

Varis Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi Zamanı. Çoğu insan varislerinin giderilmesini estetik amaçla isterse de bazıları deride değişiklik (yaygın olarak egzama ve/veya deride kararma ya da renk değişikliği gibi genellikle ülserle sonuçlanabilen değişiklikler) olunca doktora başvurur. Varisli damarlarda kanama olması (çok yaygın görülmese de), bacaklar-da aniden başlayan ağırlık duygusu ve şişkinlik, tedavi zamanının geldiğinin işaretleridir.

Varisli Egzama

Varisli Egzama. Varisten etkilenen herhangi bir bölgeye giden kan miktarı azalır ve dolayısıyla deri, besin yönünden daha az zengin kan alır. Bu bölgede egzama oluşabilir. Oluşan pul pul leke ve kabarcıklar, kortikosteroid merhemlerle tedavi edilebilir ve şişlikleri azaltmak için destekleyici (varis) çorap giymeniz önerilebilir.

Gebelikte Varis

Gebelikte Varis. Gebeliğin ortalarından sonuna kadar en yaygın dile getirilen şikayetlerden biri varistir. Ceninin başı pelvis damarlarına baskı yapar ve bu, kanın bacaklarda toplanmasına ve toplardamar çeperlerine baskı yapmasına neden olur. Kilo almaktan ve uzun süre ayakta durmaktan kaçınmanız önerilir. Uyurken bacaklarınızı yukarıda tutmanız yardımcı olabilir ve günlük egzersiz dolaşımı iyileştirir. Art arda yaşanan her gebelik varis riskini artırır. Hemoroit de (genellikle basur olarak bilinir) kabızlığa eğilimli gebe kadınlar için bir sorun olabilir.

Hemoroit, dışkı çıkarmak için ıkınmanın sonucu olarak, anüs kanalı damarlarında varis oluşmasıdır. Ikındığınızda, kan en alt damarlara baskı yapar ve gerilmelerine neden olur. Diğer toplardamarların aksine, anal kanaldaki kan damarlarının kan akışını düzenleyen kapakçıkları olmadığından, biriken kan hemoroite dönüşür. İçte olabileceği gibi, anüsten yayılırsa, dışarı da sarkabilir. Herhangi bir merhem ya da fitil kullanmadan önce, doktorunuza başvurun. Lif içeriği yüksek besinler almak ve bol bol su içmek, kabızlığın yardımcı olabilir.

Hemoroitler doğumdan sonra da sorun olmayı sürdürürse, bölgeye yayılmasını önlemek için bir kimyasal enjekte edilerek indirilebilir ya da elastik bir bantla bağlanabilirler. Ciddi durumlarda (hemoroitlerin büyük olduğu ve tedaviye yanıt vermediği ya da kanadığı durumlarda), kansızlık (anemi) oluşabilir.

Gebe olun ya da olmayın, anüste oluşan kanamaları ya da dışkıdaki kanı doktorunuza bildirmeniz önemlidir. Anüs, rektum ya da kolonun incelenmesi için proktoskop ya da kolonoskopi ile başka araştırmaların yapılması gerekebilir.

Kendi Başınıza Yapın. Fırsat buldukça kısa yürüyüşler yapın ve her defasında birkaç kez olmak üzere topuklarınızı art arda yerden kaldırıp indirin. Bu, kanın hareketini sürdürmesini sağlayan “kas pompasını etkinleştirir. Kan dolaşımını hızlandıran egzersiz her yaştaki kadınlara ve gebelere yararlıdır. Aşırı kiloların varis oluşmasına katkıda bulunduğu düşünülmektedir. Kilonuzu boyunuza göre normal aralıkta tutarsanız, varise yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

Bacaklarınızı, bedeninizle aynı düzeye ya da daha yukarı kaldırıp destekleyerek, ağırlık ve ağrıyı azaltabilirsiniz. Bir sandalyede hareketsiz biçimde uzun süre oturmanın belirtilerin kötüleşmesine neden olacağını unutmayın. Gün boyunca özel varis çorapları giymek damarları sıkıştırmaya yardımcı olur ve rahatsızlığı giderir. Bu çorapların gece giyilmesi önerilmemektedir.

Varisin Tedavi Yöntemleri

Tedavi Yöntemleri: Sağlıklı ve derin damarlar kan akışını sağlayabildiğinden, kötü etkilenen yüzeysel damarlar genel ya da epidural blok anestezisiyle sıyrılabilir. Bu yapılmadan önce, kan akışını biçer’ ve cerrahın varisli damarları belirleyip işaretlemesini sağlayan bir Doppler ultrason tekniği kullanılarak, damarlarınızın durumu değerlendirilir. Ameliyatın ardından, zamanla kaybolacak bazı berelerle ağrı ve rahatsızlık görülür. Birkaç gün kan akışına yardımcı varis çorabı giymeniz gerekecektir. Sertleştirme terapisi (skleroterapi) olarak bilinen iğne tedavisi, özellikle diz altındaki küçük damarlarda etkili olabilmektedir.

Varisin İğne Tedavisi

İğne tedavisi, etkilenen damara, damar çeperlerinin birbirine yapışmasını sağlayarak kan akışını engelleyen bir madde enjekte etmeyi kaplar. Damar çöker ve ardından kan yakındaki damarlara yönelir. Küçük örümcek damarları ciddi bir sağlık sorunu olarak görülmemektedir; ancak, lazer ameliyatı ya da skleroterapi ile dağlanabilirler.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı