Venüs Gökyüzünde Neden Parlak Görünür?

Venüs Gökyüzünde Neden Parlak Görünür?
Venüs Gökyüzünde Neden Parlak Görünür?

Gökyüzünde en parlak görünen gökcisimlerinden biri Venüs’tür. Venüs gökyüzünde neden parlak görünür? Gezegenin parlak olması güneş ışınını ne kadar yansıttığı ile alakalıdır. Dünyaya en yakın gezegen olarak da bilinir.  Dünya’ya en çok benzeyen gezegendir.

Venüs Neden Parlak?

Çobanyıldızı adı ile de bilinen Venüs Güneş Sistemi içerisinde yer alan gezegenlerden biridir. Sabahyıldızı, akşam yıldızı, Tan yıldızı gibi isimlerle de bilinir. Venüsün Güneş etrafında dönme hızı kendi etrafında dönme hızına göre çok daha fazladır.

Güneş sistemine uzaklık olarak ikinci sırada yer alır. En sıcak gezegenlerden biridir. Güneşe yakın bir konumda bulunur. Dünyanın yörüngesine bakıldığında ise Güneşe yakın bir konumda olduğu için sadece güneş doğmadan önce veya batınca görebilirsiniz.

Venüs’ün dışında Merkür, Mars, Jüpiter gökyüzünde çıplak gözle görülebilir. Bir gezegenin ne kadar parlak olduğunu güneşe ne kadar yakın olduğu ile ilişkilendiririz. Venüs Dünyaya en yakın ikinci gezegen olması bakımından oldukça parlak görünür.

Güneş ışığının en fazla ulaş tığı gezegen aslında Merkür’dür. Ancak bu gezegen ışınları yalnızca %10 kısmını yansıtabilme özelliğine sahiptir.  Venüs gökyüzünde neden parlak görünür? Venüs ise güneş ışınlarının büyük bir kısmını yansıttığı için bunun dışında Dünya’ya en yakın gezegenlerden biri olduğu için Güneş’ten ve Ay’dan sonra en parlak gökcismidir. Güneş ışınlarının yaklaşık %80’ini yansıttığı bilinen gezegen bu ışınların %20’sini soğurur. Bu nedenle yaklaşık 20 kilometre kadar sülfürik asitten oluşan tabaka güneş ışınlarının büyük kısmını yansıtır.

Venüs’te Hava Olayı

Atmosferi oldukça sıcak ve kalın olan gezegen Venüs gezegeninde nefes alabilmeniz imkânsızdır. Sahip olduğu atmosfer oldukça yüksek bir basınç uygulamaktadır.  Bunun dışında ise sıcaklık bakımından diğer gezegenlerin neredeyse 10 katı derecesinde bir sıcaklığa sahiptir. Atmosfer genelde sülfürik asit damlacık bulutlarından oluşmaktadır.  Venüs bulutlarına bakıldığında sülfür bileşiklerine oldukça fazla rastlanır. Venüs aşındırıcı bir kimya özelliğine sahiptir. Bu bakımdan da atmosfer yoğunluğu önemli bir yüzey ayrışmasına ve erozyonuna neden olmaktadır.Venüs sahip olduğu birtakım özellikler bakımından güneşe benzer. Güneş gibi yükselir ve batar.

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *