Vize Başvurusu İçin Seyahat Planı Hazırlamak

Vize Başvurusu İçin Seyahat Planı Hazırlamak| Seyahate çıkacağınız ülke eğer size vize uygulaması zorunlu tutuluyorsa, yapmak istediğiniz seyahat ile ilgili birçok evrakla birlikte seyahat planı da isteyeceklerdir. Özellikle eğer Schengen ülkelerine yani Avrupa Birliği ülkelerini ziyaret etmeyi düşünüyorsanız bu seyahat planı sizden özellikle istenmektedir. Bu seyahat planı dediğimiz belge ise en genel tanımı ile ülkeye hangi tarihte giriş yapıldığı, hangi tarihte çıkılmasının planlandığı, seyahatiniz boyunca nerelere gideceğiniz hangi şehirlerde olacağınız ve nereleri ziyaret edeceğiniz gibi bilgilerin yer aldığı belgedir. Bu belgeyi kendiniz uygun biçimde yazabilirsiniz fakat eğer uğraşmak istemiyorsanız ve bir tur ile yurt dışına çıkmaktaysanız o zaman size verilen tur planını seyahat planı olarak konsolosluk yetkililerine iletebilirsiniz.

Birçok seyahat planı örneği yer almaktadır. Örnekleri inceleyip o çerçevede istenilenleri yazmak gerekir. Gerekli düzenlemeler yapıldı, ad soy ad yazıldı, her şeyi belirttikten sonra hiçbir eksik kalmadığından emin olun ve en son imzalamayı unutmayın. Vize başvuru maalesef bizleri çok uğraştıran bir durumdur. Bu vize başvurusunda sizlerden istenen evrakların ve tarihlerin birbirine uyması çok önemlidir. Konsolosluğun evrakların arasından karar vermesini sağlayacak en önemli evrak seyahat planı olmaktadır. Konsolosluk bu belge ile nereye gitmek istediğinizi, ne zaman gitmek istediğinizi, ne zaman döneceğinizi, nerelere gidileceğini, nerelerde konaklanacağını, hangi ulaşım araçların kullanılacağını, her türlü soruyu bu belgeye bakarak anlayabilecek. Bu yazımızda vize başvurusunda istenen seyahat planı nasıl hazırlanır başlığında madde madde bilgilendirme yapacağız.

Seyahat planı hazırlamak

Seyahat edeceğiniz ülkede kaç gün kaç gece kalacağınızı planlı bir şekilde tarihleri de uyumlu olacak şekilde açıklamalısınız. Üstelik giriş yapacağınız otel isimleri adres ve telefonlarının bulunduğu evrakları da belirtmeniz gerekiyor. Ayrıca göstereceğiniz otel rezervasyonunda kişi veya kişilerin isim ve soyadlarının geçmesi çok önemli bir noktadır. Eğer ki başvurunuzu grup ile yapacaksanız tura katılacak kişilerin de isim listesinde bulunması gerekir. Yapılan plana göre kişinin veya grubun hangi ulaşım araçları ile seyahat edeceğinin belirtilmesi gerekmektedir. Başvuruyu yaparken seyahat için konaklamayı seçtiğiniz otellere ait rezervasyon evraklarını da hazırlamayı unutmayın. Bu konu da rezervasyonların düşmemesine çok dikkat edin. Çünkü konsolosluk rezervasyonun belirtildiği oteli aradığında ve belirtilen isimde ve tarihlerde herhangi bir rezervasyona rastlamazsa o zaman konsolosluğu yanıltmadan ve seyahat planının sahteliğinden vize başvurusu ret cevabını alır.

Seyahat Planı Hazırlarken En Çok Yapılan Hatalar

Başvuruları yaparken gitmeyi planladığınız ülkeler için bir planınızın olması gerektiğini elbette ki biliyorsunuz. Fakat bazen bu planı uygularken çok fazla hata yapılmaktadır. Bu yazımızda yapılan bu hatalara değinmek istedik. İşte seyahat planı hazırlarken yapılan hatalar:

Geçersiz olan otel rezervasyonları:

Vize başvurusu yaparken seyahat planında otel rezervasyonlarının geçersiz olması ret cevabı almanıza neden olur.

İnandırıcı olmayan çelişkili seyahat planı:

Konsolosluklar sizin hangi ülkede seyahat edeceğinizi gideceğiniz şehirde kaç gün konaklama yapacağınızı seyahat planınıza göre takip eder. Siz bu planı hazırlarken, birbirinden çok alakasız ve çok uzak ülkeler de konaklama yapıp seyahat edeceğinizi belirtir iseniz doğal olarak konsolosluk bu isteğinizi mantıklı bulunmayacak ve inandırıcı olmayan seyahat planı olarak görülecektir.

Yeterli para bulunmayan banka hesapları:

Vize başvurusu yaparken seyahat planında gösterdiği oteller de yapacağı harcamalar için banka hesabınızda yeterli para bulunmalı aksi halde yetersiz paranın görülmesi konsolosluğun dikkatinden kaçmayacak ve yeterli bulunmayacaktır.

Çalıştığınız kurumdan izin alınmaması:

Eğer ki bir iş yerinde çalışıyor iseniz ve vize başvurusu yapıyorsanız konsolosluk seyahat süresi boyunca sizden çalıştığınız iş yerinden seyahat planında yer alan tarihler için geçerli izin belgesi olmasını talep etmektedir. Eğer belirttiğiniz seyahat tarihlerinde izinli olmadığı veya farklı tarihlerde izinli olduğunu göstermeleri durumunda konsolosluk buna takılacak ve ret cevabını verecektir

Seyahat tarihlerinde ki çelişki:

Belirlemiş olduğunuz seyahat planı kapsamında bulunan tarihlerin bir uyum içinde olması ve çelişmemesi çok önemlidir. Yaptığınız plana göre gidiş dönüş tarihleri ve konaklama tarihlerinde çelişki bulunmaması çok önemli bir noktadır.

Rezervasyonlarda herhangi bir isim geçmemesi:

Vize başvurusu yaparken sunacağınız otel rezervasyonlarında isim ve soyadlarının bulunması çok önemli bir noktadır. Aksi takdirde bu durumda vize başvurunuz kabul edilmez.

Tatil kategorimizdeki Yurtiçi Otelleri, Turlar Ve Tatil Fırsatları başlıklı makalemizin de dikkatinizi çekebileceğini düşündük. İyi okumalar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı