Vizesiz Yurt Dışı Turları Nelerdir?

Vizesiz Yurt Dışı Turları Nelerdir?| Bordo pasaportluysanız, vizeyle uğraşmadan istediğiniz anda bavulunuzu toplayıp gidebileceğiniz tam 102 adet ülke var! Burada vizeden kastettiğim şey; başvuru ve değerlendirme sürecinin olmamasıdır. Aslında, bu ülkeler arasında da vize uygulayanlar var ama vize işlemleri genel olarak form doldurmak ve harç ödemekten ibaret olan işlemler!

Kısacası, Schengen ülkeleri veya Amerika ülkeleri gibi önce başvuru yapmak, sonrasında kabul veya red edileceğiniz süreçleri beklemek zorunda değilsiniz. Vizesiz gidebileceğiniz ülkeler arasında bazıları, vize işlemlerini online olarak yapmanızı isterken, bazıları uçaktan indiğinizde vize gişesinde işlem yapmanızı ister, bazıları da hiçbir şey yapmadan elinizi kolunuzu sallayarak girmenize imkan tanır. Vizesiz olarak gidebileceğiniz 102 ülkeden hepsinin tatil için ideal olmadığını söylemem gerekiyor. Bu yüzden, genel olarak tur şirketlerinin düzenlediği vizesiz ülkelere yapılacak turları seçmenizde fayda var. Peki, vizesiz olarak nerelere gidebilirsiniz? Bunu öğrenmek istiyorsanız, bu yazıyı okumanızı öneririm.

Tatil İçin En İyi 10 Vizesiz Ülke

Yurt dışına turlar düzenleyen seyahat acentelerinin turlarının yaklaşık %30’luk kısmını vizesiz yurt dışı turları oluşturmaktadır. Vize vermek için bir sürü şart koyan Avrupa Birliği ülkelerinin aksine, vizesiz olarak tatile giderken girişte pasaportunuza damga vurulmasından ibaret olarak vize alabileceğiniz birçok ülke yer almaktadır. Ancak, vizesiz gidilen ülkelerde yurt dışı tatil yapmak istiyorsanız en az altı ay boyunca geçerli olabilecek bir pasaporta sahip olmalısınız.

1- Makedonya

Vizesiz olarak gidilebilecek olan ülkeler arasında en çok tercih edileni kesinlikle Makedonya’dır. Tur şirketleri sürekli olarak Makedonya’ya turlar düzenler. Çünkü, Makedonya’nın Üsküp, Manastır ve Ohrid şehirleri gören herkesi büyülemektedir. Balayı için vizesiz yurt dışı tur arıyorsanız kesinlikle Makedonya’yı düşünmelisiniz. Makedonya; hepimizin bildiği gibi batıda Arnavutluk, doğuda Bulgaristan, güneyde Yunanistan, kuzeyde ise Kosova ve Sırbistan ile komşu bir ülkedir. Ayrıca, Makedonya, yaklaşık 542 yıl Osmanlı hakimiyetinde kaldığı için her şehrinde Türk kültürüne ait izlere rastlayabilirsiniz. Makedonya; diğer Balkan ülkelerine de komşu olduğu için Bosna Hersek, Sırbistan ve Karadağ’ı kapsayan turlardan yararlanarak vizesiz ve güzel bir Balkan tatili yapabilirsiniz.

2- Filipinler

Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler arasında yer alan Filipinler; hızla büyüyen ekonomisiyle dikkat çekiyor. Filipinler’de bozulmamış beyaz kumsallara, yağmur ormanlarına, tropik bitkileri sayesinde harika manzaralar sunan adalara, doğa harikası sayılan ilginç yerlere, gelişmiş hizmet ve otel kültürüne, her çeşit yemeği bulabilme şansına ve en çok sevineceğiniz şey ucuz fiyatlara tanık olacaksınız. Deniz, kum, güneş ve iyi yemek istiyorsanız Filipinler tam size göre! Ayrıca, bu ülke Türkiye pasaportuna sahip kişilerden 30 günlük girişler için vize istemiyor.

3- Malezya

Asya kıtasının vizesiz ülkesi olarak bilinen Malezya’da başkent Kuala Lumpur’a, dünyanın en büyük Hindu tapınağı olan Batu mağaralarına, Çin mahallesine, diğer çok renkli Hindu tapınaklarına ve camilere hayran kalacaksınız.

4- Arjantin

Türkiye ile kıyaslandığında yarı yarıya daha ucuz olan Arjantin’de dünyaca ünlü Iguazu şelalesine, lezzetli etlere, tangolara ve tabiki futbol tutkusuna hayran kalacaksınız.

5- Arnavutluk

Vizesiz olarak seyahat edebileceğiniz Arnavutluk; kesinlikle çok ucuz bir ülke! Arnavutluk’ta turkuaz rengi denizi, tatil için elverişli adaları ve uzun kumsalları mutlaka görmelisiniz.

6- Maldivler

Balayı yapmak isteyenlerin en çok Maldivler turunu tercih ettiğini hepimiz duymuşuzdur. Bunun sebeplerinden birisi de, hiç şüphesiz Maldivler’in Türk vatandaşlarından vize istemiyor olmasıdır. Maldivler; tropikal ikliminden dolayı her mevsim, tatil için uygun şartlara sahiptir. Kartpostallarda gördüğünüz manzaralar, kumsallar ve denizi yakından da görmek için mutlaka Maldivler’e yolunuz düşmeli!

7- İran

Farklı bir tatil arayışı içerisindeyseniz, İran tam size göre! İran’ın görkemli sarayları, müzeleri, kalabalık ve büyük meydanları, huzur veren çok sayıdaki park ve bahçelerini vizesiz turlar sayesinde görebilirsiniz.

8- Güney Kore

Tercihiniz Güney Kore olacaksa, ideal mevsimin sonbahar olduğunu sizlere hatırlatmakta fayda var.

9- Ukrayna

Yurt dışı turu yapacaksanız vizesiz olarak tercih edebileceğiniz mükemmel bir ülke olarak dikkat çeken Ukrayna; zengin bitki örtüsü, termal suları ve ormanlık, dağlık alanlarıyla önemli bir turizm bölgesidir.

10- Tanzanya

Dünyanın en güzel yerlerinden birisi olarak bilinen Hint Okyanusu’ndaki yemyeşil bir ada olarak dikkat çeken Tanzanya’yı da vizesiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Tatil kategorimizdeki Yurtiçi Otelleri, Turlar Ve Tatil Fırsatları başlıklı makalemizin de dikkatinizi çekebileceğini düşündük. İyi okumalar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı