Otomobil

Volkswagen Yine Gücünü Gösterdi

Volkswagen Yine Gücünü Gösterdi| VW rakiplerini 400 bg’lik Golf ile avlamayı planlıyor…Volkswagen markası R400 ismini verdiği 400 bg üreten Golf ile birlikte en kuvvetli hatchback otomobile sahip olma iddiasında ısrarcı olduğunu gösterdi. Volkswagen’in R departmanı tarafından geliştirilen bu ultra güçlü Golf aslında markanın mühendislik gücünün ne denli büyük olduğunu ve gamının ne kadar esnek olduğunu kanıtlamak adına yapıldı. Bana kalırsa bunu kısa zamanda herkese kanıtlamış olacaktır. Golf R baz alınarak yapılan bu yeni konsept R400, Mercedes A45 AMG, BMW M235i ve yakında gelecek ikinci jenerasyon Audi RS^’ü hedef alıyor.

2.0 lt. turbo motor 400 bg üretiyor

Golf R’ın turbo 2.0 dört silindirli benzinli motoru, daha da güçlendirilmiş versiyonuyla Golf R400’de yeniden karşımıza çıkıyor. 400 bg’yi 7000 d/dak’da ve 450 Nm torku da 2000 d/dak ile 6000 d/dak arasında veriyor.  Büyük oranda elden geçirilen bu motor Golf R’a göre 100 bg ve 70 Nm fazlasına sahip. Karşılaşma yapmak adına Mercedes A45 6000 d/dak’da 360 bg üretiyor. Aynı orandaki  450 Nm’lik torku daha dar bir aralık olan 2250 d/dak ile 5000 d/dak arasında veriyor.

Golf R400 konsepti yeni hızlı hatchback’lerin geleceğini gösteriyor

Motorun vurucu performansı en yükseğe çıkarmak adına Volkswagen’in son altı ileri manuel vites kutusu ile yine son versiyon  4Motion dört çeker sistemi tercih edilmiş. Bu kombinasyon da Golf R’dan alındı ve ayrıca ileri çift kavramalı otomatik opsiyonu sunulacak. Elektro mekanik  4Motion sistemi ön ve arka aks arasında sürekli olarak dağıtım yapıyor.

Eldeki gücün tamamı gerektiğinde öne veya arkaya aktarılabiliyor. Bu, Volkswagen’in EDS ve XDS+ elektronik diferansiyel kilitlerinin kombinasyonuyla yönetiliyor. Diğer yandan R400’ün çok fonksiyonlu ESP sistemi Spor özelliğinde elektroniklerin sürüş heyecanını kesmeyecek şekilde çalışmasını sağlıyor.

Bu aracın yapılan çalışmalara rağmen hafif olduğunu söylemek güç. Yine de 1420 kg’lık ağırlığı, Golf R’dan 56 kg ve A45’ten ise 135 kg daha hafif.

0-100 hızlanması 3.9 sn

Volkswagen, R400’ün 100 km/s’ye 3.9 sn’de ulaştığını belirtiyor; bu rakam Golf R’dan 1.0 sn ve A45’ten ise 0.7 sn daha iyi. Maksimum hız 280 km/s ile sınırlandırılmış ama bu kaldırıldığında 305 km/s’ye çıkacağı belirtildi.

Güç ünitesi gibi süspansiyonlar da büyük ölçüde Golf R’dan alınmış. Önde aynı şekilde MacPherson ve arkada çok kollu yapı bulunuyor. Normal Golf modellerine göre 20 mm daha alçak. Dinamik şasi kontrol sistemi ise Konfor, Normal ve Spor modlarında kullanıma izin veriyor. 19 inç’lik jantların üzerinde 235/35 ölçülerinde lastikler bulunuyor.

Dışarıda karbon fiber ayna kapakları ve ince eşikler görünümü güzelleştirirken arkada ise karbon fiber spoyler ve güzel detaylarıyla birlikte incelikle çalışılmış tamponlar dikkat çekiyor. Farlardaki sarı çizgiler hem önde hem arkada LED detaylarla destekleniyor. Ayrıca yine arkada da sportif sarı renkte bir R400 logosu kullanılıyor. Yine arkada çift egzoz, otomobilin agresif tarzını ve gücünü simgeliyor.

Çin’de bu aracın tanıtımını yapan Volkswagen resmi olarak otomobilin ne zaman geleceği konusunda bir açıklama yapmak istemedi. Bununla birlikte bu konseptin gelişiminden sorumlu olan R departmanından aldığımız bilgiler, markanın bunun için çok fazla beklemeyeceğini işaret ediyor. VW markasının performans modelleri açısından böyle bir atılım yapmış olması, daha farklı modellerin geleceğini gösteriyor.

Ayrıca bu tür otomobillerin son zamanlarda artan rekabeti, yollara son derece özel ve kuvvetli hatchback’lerin çıkmasını sağlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu