Vücudumuz Dıştan Simetrikken Neden İç Organlarımızın Şekli ve Yeri Simetrik Değildir?

Vücudumuz Dıştan Simetrikken Neden İç Organlarımızın Şekli ve Yeri Simetrik Değildir?
Vücudumuz Dıştan Simetrikken Neden İç Organlarımızın Şekli ve Yeri Simetrik Değildir?

Dışarıdan bakıldığında son derece kusursuz ve asimetrik hiçbir şeyin bulunmadığı bir insanın anatomisi, takıntılı insanlar tarafından düşünüldüğünde çok büyük sorunlar ortaya çıkarılabilir. Organlarının boyutu birbiriyle uyumlu olmaması, bulundukları konum itibariyle vücudun genel yapısını da etkilemeleri için de artık simetrik olmasına gerek kalmayan organlar bulunuyor. Vücudumuz dıştan simetrikken neden iç organlarımızın şekli ve yeri simetrik değildir? Göz ve akciğerlerin vücudun geneline hitap edebilmesi için simetrik olması gerekirken, dalak ve mideni diziliminde de yerden tasarruf edilmesi yerine, konumuyla en az enerji ihtiyacıyla en yüksek verimin elde edilmesi isteniyor.

Gen Diziliminde Organların Yeri

Genetik olarak insanların Dünya gezegenindeki atmosfer basıncından beslenme şekillerine, yaşadıkları hayat biçiminden duruş pozisyonlarına kadar her türlü şey de organların yerini etkilemiştir. Kalbin tam olarak ortaya olması beklenirken aynı zamanda kalın ve hayati fonksiyonların sürdürülmesini sağlayacak kemiklerle korunduğunu anlamak mümkündür. Dizilime bakıldığında da komuta ve kara mekanizması vücudun en üstüne yer verilirken, yaşamsal tüm işlemlerin yapılmasını sağlayan organların da asimetrik olmaları, görevlerini yerine getirmelerinin önüne geçmiyor.

Hangi Canlılarda Organlar Asimetrik

Fareler, balıklar, kuşlar, kediler, köpekler ve daha pek çok farklı omurgalı canlının anatomisinde vücut simetrik durumda fakat iç bölümde de organların diliminde aynı durum söz konusu olmuyor. Yine de insan anatomisinin genel olarak yapısı incelendiğinde aslına bakıldığına simetriye ihtiyaç duyulmaz çünkü solunum için de beslenme için de boşaltım için de gerekli olan organlar sırasıyla yukarıdan aşağıya sıralanıyor. Yine de solunumun ve boşaltımın gerekli olan işlevini ortaya çıkarmasını sağlayan dizilimde de kalp tam olarak ortada olması beklenirken biraz daha sol kısımda olması, karaciğerin ve pankreasın konumları itibariyle değişik olmaları dikkat çekiyor. Vücudumuz dıştan simetrikken neden iç organlarımızın şekli ve yeri simetrik değildir? Her omurgalı canlıda aynı durumun söz konusu olmasının temelinde hayati fonksiyonların yerine getirilmesini sağlayan organların yaşam için belirli bölgelerde ve belirli kemiklerle korunduğu anlaşılabiliyor. Yine de omurgalı olmayanların bazılarında da iç organlarda olağanüstü bir asimetrik durum söz konusu olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *