Yanardağlar Nasıl Sınıflandırılır?

Yanardağlar Nasıl Sınıflandırılır?
Yanardağlar Nasıl Sınıflandırılır?

Yanardağlar nasıl sınıflandırılır konusunda sizlere hızlı şekilde bilgi vermeye çalışalım. Yanardağların farklılıkları magmadan gelen sıcak lavları yeryüzüne çıkarmaları ile ortaya çıkmaktadır. Magma bilindiği gibi, dünyanın merkezinde bulunan ve lavların olduğu çok yüksek sıcaklıkta bir merkezdir. Magmada bulunan sıcak lavlar belirli bir zaman sonra yüzeye çıkmak ister. Yanardağların patlaması olarak nitelendirilen bu durumlarda, sıcak lavlar, genelde deprem ve sarsıntılarla, aynı zamanda da yüksek bir ses ile ortaya çıkarlar. Bunun yanı sıra, lavların saçılmasının yanı sıra, küller ve gazlar da yüzeye çıkmaktadır. Aslında yanardağlar bu magmadan gelen sıcak alevlerin dünyaya çıkmalarını sağlayan yerkabuğunun açıklarıdır da denilebilmektedir.

Yanardağ Sınıflandırmaları

Yanardağ sınıflandırması ise, yapılarına ve bulunmuş oldukları yerlere göre yapılmaktadır. Çeşitli isimlerde sınıflandırılırlar. En çok bilinen ve kolayca ayırt edilebilen sınıflandırmalar ise, Kalkan yanardağlar, kül koni yanardağları ve bileşik yanardağlar olarak bilinmektedir.

Öncelikle sizlere kalkan yanardağlarından bahsedelim. Kalkan yanardağı olarak bilinen yanardağlar, savaşçı kalkanlarına benzer görüntülerden dolayı bu şekilde adlandırılmaktadır. Akışkanlığı çok yüksek olan lavların yeryüzüne çıktığı bu tip yanardağlarda, eğim azdır. Ancak, yüzeye çıkan lav bir anda dağılım göstermektedir. Kalkan yanardağı tipi yanardağa da en iyi şekilde bilinen örnek, Amerika'da Hawai'de bulunan ve adı Mauna Lua olan yanardağdır. Yüzlerce kilometre karelik alana yayılmaktadır. Ayrıca, Tamu Massif isimli yanardağ da Pasifik Okyanusunun dibinde bulunmaktadır.

Kül Koni Ve Bileşik Yanardağlar

Bileşik yanardağlar adından da anlaşılacağı üzere, bileşik, katmanlı ve yüksek yanardağlardır. Lav akışı için çok fazla katman olduğu için değişiklik göstermektedir. Bununla ilgili örnek vermek gerekirse, Japonya'da bulunan Fuji Dağı ile Filipinler'de bulunan Mayon Yanardağı örnek olarak verilebilir.

Kül Koni yanardağlar için ise, şunu söylemek gerekir ki, lav içermezler. Adından da anlaşılacağı üzere aslında külden oluşurlar. Lav içermezler derken, şunu da bilmek gerekir ki, bazılarında az miktarda da olsa lav bulunabilmektedir. Genel anlamda yamaçları dik ve kraterleri küçük olarak bilinen yanardağlardır. Yanardağlar nasıl sınıflandırılır ile ilgili olarak bu tarzda üç sınıf bulunmaktadır. Bu sınıflara uygun olarak yanardağlar çevrelerinde de ciddi anlamda korku salabilmektedir.

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *