Yanardöner Renkler Nasıl Oluşur?

Yanardöner Renkler Nasıl Oluşur?
Yanardöner Renkler Nasıl Oluşur?

Yanardöner renk cisimlerin yansıttığı ışığın gözde oluşturduğu duyum ve renklerde parlayan janjana yanardöner renk denir. Yanardöner renklere doğada oldukça fazla rastlanılır. Yanardöner renkler nasıl oluşur? Farklı katmanlardan oluşan renklerin göz yanılmasına uğrayarak güneş ışınlarının da etkisiyle elektromanyetik dalgaların iç içe girmesi ile yanardöner renkler meydana gelir.

Renkler Nasıl Oluşur?

Üzerinde yaşadığımız evren birbirinden çeşitli sayısız tonlara sahip renklerden oluşmaktadır. Yeşil çimenlerden mavinin her tonuna sahip denizlere kadar etrafımız renklerle bezenmiştir. Doğada oluşan bu renkler dışında öyle renkler bulunur ki göz kamaştırır. Parlak tonlar, yanardöner yansımalar ile oluşan bu renkleri görebilmemizin birinci şartı ışıktır. Karanlıkta her şey siyahtır. Fakat cisimlerin üzerine ışık düştüğünde yansıyarak gözümüze gelen bir kompleks sistem içerisinde elektrik sinyallerine dönüşerek görme sinirlerinin de yardımıyla beynimize iletilir. Beyin sinyalleri kısa süreliği bellekten uzun süreli belleğe iletir ve bu şekilde renkleri algılarız.

Doğada Oluşan Yanardöner Renklere Örnek

Doğada bin bir çeşit kelebek vardır. Bu kelebekler çeşit çeşit türlerden ve renk dokularından oluşur. Kelebeklerin üzerinde yer alan renklerde pula benzer ve katmanlanmış dokulara sahiptir. Katmanlar arasında yer alan renkler arasında güneş ışınlarının yansıması ile yanardöner ve parlak bir renk olarak görünürler. Tavuz kuşları içinde aynı şeyi söylemek mümkündür. Tavuz kuşlarının tüyleri herkese tarafından parlaklığı ve renk çeşitliliği ile bilinir. Kanatlarında oluşan bu canlılığın ve parlaklığın sebebi sadece pigmentler değildir. Araştırmalara göre yanardöner renkler tüylerde bulunan kristal yapı sebebi ile ışınların birbirlerini güçlendirmesi ile ve renklerin birbirine geçmesi sonucu ortaya çıkmaktadır.

Kelebek türüne örnek vermek gerekir ise Afrika çatalkuyruğu etrafına müthiş bir renk yayar. Kanadında oluşan renkler 30 milyon yıldan beri yüzbinlerce puldan meydana gelerek renk dalgaları yayar. Bu pulların içerisinde yer alan flüoreoresan pigmentleri ışınlar ile birleşince yanardöner bir yapı oluştur. . Yanardöner renkler nasıl oluşur? Pigmentlerin UV denilen dalgaları emmesi sonucu kelebekler mavi ve yeşil tonlarında ışıldayarak yanardöner bir görünüm kazanırlar. Kelebeklerin sahip olduğu katmanlı yapıya fizik biliminde Dağıtılmış Bragg Yansıtıcısı denir.  

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *