Yapıştırıcılar Neden Kendi Kaplarına Yapışmaz?

Yapıştırıcılar Neden Kendi Kaplarına Yapışmaz?
Yapıştırıcılar Neden Kendi Kaplarına Yapışmaz?

İlkokulda kâğıt veya karton yapıştırırken uhu yapıştırıcısı kullanmışsınızdır. Hatta ilerleyen yaşlarınızda Japon yapıştırıcısını da kırılan eşyalarınız için ya da başka sebeplerden ötürü kullanmış olabilirsiniz. İki maddenin birbirine yapışmasını sağlayan bu yapıştırıcıların tüplerini elinize alıp hiç düşündünüz mü “Yapıştırıcılar neden kendi kaplarına yapışmaz?” diye.

Yapıştırıcılar iki farklı yüzeyi kalıcı olarak birbirine yapıştırmak için kullanılan bir malzemedir. Kimyasal bağlar ya da elektrostatik kuvvetler yardımıyla iki yüzey bir arada tutulur. Yapıştırıcılar sertleşerek son şekillerini alırlar ve bu süreç fiziksel, kimyasal ve basınca duyarlı süreçlerle gerçekleşmektedir.

Sertleşen yapıştırıcıların sertleşmesine yardımcı olan kimyasal tepkime nem, ısı veya ışık gibi harici bir kaynağı gerektirmektedir. Örnek verilecek olursa, araba motorlarının montajında oksijensiz yapıştırıcılar kullanılmaktadır ve bu yapıştırıcılar oksijensiz ortamda gerçekleşmektedir.

Yapıştırıcıların Kendi Kaplarına Yapışmamalarının Nedeni

Günlük hayatta kullandığımız yapıştırıcılar çözücü işlev olarak genellikle su ve bazı kimyasal maddeler içermektedir. Bu kimyasal maddeler ve su, yapıştırıcıyı bulundukları tüpün içinde kullanılana dek sıvı halde tutma işlevi görmektedirler. Bulunduğu tüpten dışarı çıkan yapıştırıcı havayla temas eder ve içinde bulunan su buharlaşmaya başlar. Suyun buharlaşması sonucunda yapıştırıcı kuruyarak sertleşir. En kuvvetli yapıştırıcılardan biri ülkemizde de kullanılan ‘Japon yapıştırıcısı’ olarak kullandığımız yapıştırıcılardır.

Fiziksel bağlanma ile sertleşmiş yapıştırıcılarda sertleşme sürecinde maddenin kimyasal yapısında değişme görülmez. İçinde çözücü içeren bu yapıştırıcılarda sertleşme genelde organik veya su bazlı çözücünün buharlaşması sonucu gerçekleşmektedir. Oda sıcaklığında katı bir halde olan ve ısı sayesinde eriyerek etkileşim içine giren yapıştırıcılar soğuyarak katılaşmaya başlarlar.

Yapıştırıcı Çeşitleri Nelerdir?

“Yapıştırıcılar Neden Kendi Kaplarına Yapışmaz?” diye sorduktan sonra yapıştırıcı çeşitlerine de bakmakta yarar var. Silikon, uhu ve Japon yapıştırıcısı gibi yapıştırıcıları biliyoruz ancak bu bilinenlerin haricinde onlarca yapıştırıcı çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.

Polivinil Asetat Esaslı Yapıştırıcılar

 • Latex (Termoplastik)
 • Sodyum Silikatlar (Cam Suyu)
 • Holmelt (Eriyik)
 • Solvent Borne (Çözelti)
 • Macunlar
 • Dekstrinler
 • Boratlı Dekstrinler
 • Jelatin Sakızları (Jelly Gums olarak da bilinmektedir)
 • Hayvansal Zamk
 • Kazein

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *