Yara İzleri Neden Kalıcıdır?

Yara İzleri Neden Kalıcıdır?
Yara İzleri Neden Kalıcıdır?

Dış etkenlerden dolayı meydana gelen hasar ve travmalardan dolayı, deri üzerinde yaralanma izleri oluşabilir. Bu izlerin kalıcı olmasında bazı faktörler etkilidir. Yara esnasında ve sonrasında yapılan bakım, darbenin şiddetti, deri yapısı ve çeşitli iç hastalıklar nedeniyle yaraların iyileşme süreci ve sonrasındaki unsurlar, deri görüntüsünü etkileyebilir. Yara izleri neden kalıcıdır sorusuna ise bilimsel bir yanıt vermek mümkündür. Bu izler, vücudumuzda oluşan yaraların aynı zamanda iyileşmesinin doğal bir durumudur. Deri üzerinde meydana gelen hasarın açık yara şeklinde açığa çıkması sonucunda, vücut kendi yapısı gereğince burayı iyileştirmek için çalışmaya başladı.

Yaranın ilk iyileşme süreci, kanın pıhtılaşması ile başlar. Kan pıhtısının yüzey bölümünün hava ile temas etmesi sonucunda da burada bir yara kabuğu meydana gelir. Bunun nedeni de yaranın hava nedeniyle sertleşmesidir. Darbe alan dokuların iyileşebilmesi için vücut, kendiliğinden kolajen adı verilen bir protein üretir. Bu protein, ilk olarak iyileşen bölgenin şişmesine neden olur. Kırmızı rengini de alan bu kısım zaman içerisinde soluklaşır ve üzerindeki şişlik iner. Fakat yaranın yukarıda belirttiğimiz gibi şiddeti ve gücüne göre, travma derinin daha alt bölümlerine de etki yaratabilir. Bu gibi durumlarda da iz oluşur.

Yara İzi Nasıl Onarılır?

Üst katman bölümünde derinin epidermis adı verilen bir tabakası yer alır. Burada kolajen proteini meydana gelir. Burada yaranın onarılması için de farklı bir tip protein üretimi gerekmektedir. Yani dış çeperde üretilen protein ile iç kısımdaki bölüm aynı değildir. İpe benzeyen bir yapısının olması nedeniyle düzensiz bir şekilde oluşan bu protein, yaranın iyileşmesi için tek yaşına yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlar da yara izi oluşur. Ancak günümüzde izlerin tedavisi için çeşitli yöntemler kullanılır. Plastik ceraahi bunlardan biridir. Özellikle çok büyük yararlarda, doku transferi ile bu açıkların ve izlerin kapatılması mümkün olabilmektedir.

Yaranın İç Yapısı

Yara izleri neden kalıcıdır ile ilgili bilimsel verilerin açıklanmasından sonra, izleri tedavi edebilmek için yaranın iç yapısını incelemek gerekir. Yara sürecinde güneş ışınlarından da uzak durmak gerekir. 

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *