Yeşil Olmayan Bitkiler Nasıl Fotosentez Yapar?

Yeşil Olmayan Bitkiler Nasıl Fotosentez Yapar?
Yeşil Olmayan Bitkiler Nasıl Fotosentez Yapar?

Yeşil olmayan bitkiler nasıl fotosentez yapar sorusu çok merak edilen sorulardan birisidir. Özellikle fotosentez konusunda bitkinin içerisinde bulunan yeşil pigmentler olarak bilinen klorofil aracılığıyla yapılmış olan fotosentez işleminin yeşil bitkiler dışında da yapılıp yapılmayacağı çok dikkat çekmektedir. Ancak, şunu söylemek gerekir ki, bu işlem yine de bitkiler tarafından gerçekleştirilmektedir.

Dünyanın her zaman en çok ihtiyacı olduğu oksijenin üretilmesi için kesinlikle en önemli nokta bitkiler tarafından üretilmesi gerçeği olarak bilinmektedir. Bitkilerin bu besinleri nasıl ürettiğini tam anlamıyla bulabilmek için yüz yıllardır bilim insanları çalışmalarını sürdürmektedir. Ancak, net olarak açıklanabilmiş değildir.

Yeşil Olmayan Bitkiler Hakkında

Fotosentezde bitkiler havada bulunan karbondioksiti alarak oksijen açığa çıkarırlar. Bu elbette akşam hava kararana kadar olmaktadır. Bu sayede oksijen üretimi sağlanmış olur. Bunu yapan aslında bitkilere de yeşil rengin verilmesini sağlayan klorofil denilen renk pigmenti olarak bilinir.

Son yıllarda yeşil olmayan bitkilerin fotosentez konusu sorulmaktadır. Ancak, aslında bilinmesi gereken öncelikli bilgi, bir bitkinin yeşil olmaması klorofil olmadığı anlamına gelmemektedir. Tüm bitkilerin yaprak bölümlerinde kesinlikle klorofil bulunmaktadır. Kızıl japon akçaağacı ile kızıl gürgen olarak bilinen bitkilerde mor, mavi, pembe ve kırmızı renklerinden antosiyanin ve sarı, kırmızı ve turuncu renklerini veren karotenoid ürünleri bulunmaktadır. Klorofilden daha fazla bulundukları için yeşil görünmezler. Klorofilin soğurma gerçekleştiremediği bazı dalga boyları bulunmaktadır. İşte burada enerji yakalayarak fotosentezi gerçekleştirmiş olurlar.

Fotosentezin Önemi

İnsan hayatının en önemli şekilde yaşam alanının oluşturulması için kuşku yok ki, oksijene ihtiyaç vardır. Aksi takdirde istenildiği gibi ortam oluşamamakta ve insan nefes alamaz duruma gelmektedir. Hatta bilim insanları özellikle gece yatılan ortamlarda bitki bulundurulmaması önerilmektedir. Çünkü, geceleyin, bitkiler de, solunum yapmaktadır. Bu durumda yatmış olduğunuz durumda, oksijen sizler için yetersiz duruma gelebilecektir. Tüm bu sebepler ışığında her zaman için fotosentez çok önemli bir bilim gerçekliğidir. Fotosentez olmadıktan sonra, insan yaşamanın devam etme gibi bir durumu bulunmamaktadır. Sizlere  tüm bu sebeplerle yeşil olmayan bitkiler nasıl fotosentez yapar konusunda da gerekli bilgileri aktarmaya gayret göstermiş bulunuyoruz. Kısacası aslında yine fotosentez gerçekleşmektedir.

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *