Yeşil Pasaport İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? 2019

Yeşil Pasaport İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? 2019| Yeşil pasaport; bordo pasaporttan oldukça farklı özelliklere sahiptir. Çünkü, yeşil pasaport; en fazla beş yıl geçerlilik süresiyle verilen, bordo pasaporta kıyasla çok daha fazla dolaşım gücüne sahip olan bir pasaport türüdür. Hepimiz, yeşil pasaportun devlet memurlarına verildiğini duymuşuzdur. Ancak, bu açıklama biraz daha geniş kapsamlıdır. Çünkü, kamuda çalışan görevlilerin sadece %4’lük kısmı; yeşil pasaport almaya hak kazanabilir. Eğer, yeşil pasaportunuz varsa dünyadan toplam 160 ülkeye vizesiz veya kapıda, online vize alarak gitme şansınız vardır. Bu sayıdan da anlaşılacağı üzere, yeşil pasaportun dolaşım gücü, diğer pasaportlarla kıyaslanmayacak derecede fazladır.

Yeşil Pasaport Kimlere Verilir?

Yeşil pasaport; bir diğer ismiyle hususi pasaport; eski bürokratlara ve bazı kamu görevlilerine verilmektedir. Yeşil pasaporta başvurmak isteyen bir devlet memuruysanız, öncelikle belli bir kıdeme erişmelisiniz. Kıdemlerin, en düşük derecesi 13 iken en yüksek derecesi ise 1’dir. Mesleğe başlayan memurlar; eğitim sürelerine ve askerlik durumuna göre değişmek koşuluyla, memuriyetlerine farklı derecelerde başlarlar. Yeşil pasaport almaya ise, sırasıyla 1,2 ve 3. derecedeki kadrolu memurlar hak kazanır. Bunun dışında yeşil pasaport; TBMM eski üyelerine, eski bakanlara, 1,2 ve 3. derecede çalışan diğer kamu görevlilerine, kadro derecesi 1,2 veya 3 iken emekli olan veya görevden çekilen devlet memuru veya kamu görevlilerine, görev süresi boyunca geçerli olmak şartıyla il, ilçe ve büyükşehir belediye başkanlarına, 1.dereceyle emekli olan belediye başkanlarına, devlet sporcusu olan atletlere, eskiden devlet bankasıyken sonradan özelleştirilen Ziraat, Emlak ve Halk Bankası çalışanlarından özelleştirme öncesi yeşil pasaport hakkı elde edenlere, kadro karşılığı olmadan çalışıp 1,2 ve 3. dereceden emekli kesenekleri kesilen emeklilere, ihracat ile uğraşan bazı iş adamlarına verilmektedir.

Aile Sebebiyle Yeşil Pasaport Alınabilir Mi?

Yeşil pasaport sahibiyseniz, bazı aile bireyleriniz de yeşil pasaport sahibi olabilir. Bu aile bireyleri arasında eşiniz, 18 yaşın altındaki çocuklarınız, 25 yaşın altında olan okuyan veya iş sahibi olmayan çocuklarınız ve kaç yaşında olursa olsun engelli olan çocuklarınız yer almaktadır. Eşiniz hiç pasaport olmasa bile sizin sayenizde yeşil pasaport sahibi olabilir. Çocuklarınız ise eğitimleri devam ettiği ve bunu belgeleyebildikleri sürece 25 yaşına kadar anne veya babaları sayesinde yeşil pasaport sahibi olabilirler. Bunun dışında, engelli bir çocuğunuz varsa, bunu sağlık kurulu raporuyla belgeleyebildiğiniz takdirde çocuğunuzun yaşından bağımsız olarak ona da yeşil pasaport çıkarttırabilirsiniz.

Yeşil Pasaport İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Yeşil pasaport çıkartmak için ihtiyacınız olan ilk belge; İçişleri Bakanlığı’na hitaben yazılmış yeşil pasaport talep ettiğinizi gösteren yazıdır. Bu yazıyı, öncelikli olarak çalıştığınız kurumdaki yetkili kişiye onaylatmak zorundasınız. Bunun dışında, nüfus cüzdanınızın aslını ve fotokopisini başvuru sırasında bulundurmalısınız. Ayrıca, daha önceden alınmış pasaportlarınızın aslını, iki adet biyometrik fotoğrafınızı, defter bedelini ödediğinizi gösteren dekontu ve engelli veya reşit olmayan vatandaşların kanuni temsilcilerinden alınmış muafakatnameyi yanınızda getirmelisiniz. Harç bedeli bordo pasaportlara uygulandığından dolayı yeşil pasaport için harç ödemesi yapmanız gerekmez. Yeşil pasaport için yapmanız gereken tek ödeme, defter bedeli olan 108 TL’dir. Bu bedeli, anlaşmalı olan tüm bankalardan ödeyebilirsiniz. Gişedeki görevliye, pasaport defter bedeli ödemek istiyorum demeniz yeterlidir. Gerekli belgeleri hazırladıktan sonra başvuru işlemleri için İl Nüfus Müdürlüğü’nden randevu almak zorundasınız. Çünkü, yeşil pasaport başvurusu sadece İl Nüfus Müdürlüğü’ne yapılır. Bu işlemi tamamladıktan sonra, pasaportunuz başvuru sırasında İl Nüfus Müdürlüğü’ne verdiğiniz adrese ortalama 10 iş günü içerisinde ulaştırılacaktır.

Tatil kategorimizdeki Yurtiçi Otelleri, Turlar Ve Tatil Fırsatları başlıklı makalemizin de dikkatinizi çekebileceğini düşündük. İyi okumalar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı