Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler Hangileridir?

Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler Hangileridir?| Yeşil pasaportun vize sorununu ortadan kaldıran büyük bir kolaylık olduğunu hepimiz bir yerlerden duymuşuzdur. Yeşil pasaport; bordo pasaporttan daha farklı özelliklere sahiptir. Çünkü, yeşil pasaport, en fazla beş yıl geçerlilik süresine ve çok daha fazla dolaşım gücüne sahip olan bir pasaport türüdür. Yeşil pasaport almak istiyorsanız anne veya babanızdan birisi devlet memuru olmak veya devlet memurluğundan emekli olmak zorunda!

Yeşil pasaport; devletin kamuda çalışan ve kamudan belirli derecedeki kadrodan emekli olanlara sunduğu bir ayrıcalıktır. Yeşil pasaport sayesinde yurt dışında birçok ülkeye vizesiz seyahat etmek mümkün hale gelebilir. Bordo pasaport sahibi olanlar gerçekten çileli bir vize süreci yaşarlar. Ancak, yeşil pasaport sayesinde vize istemeyen birçok ülkeye sadece otel rezervasyonu ve uçak biletiyle gidebilirsiniz. Yeşil pasaporta vizesiz veya kapıda, online vize ile kolayca gidilebilecek onlarca ülke bulunmaktadır.

Yeşil Pasaporta Vizesiz Afrika Ülkeleri

Afrika; dünyanın hala keşfedilmemiş en güzel topraklarına ev sahipliği yapmaktadır. Afrika’da hala daha keşfedilmeyi bekleyen uçsuz bucaksız ovalar, turkuaz rengi denizler, dünyanın en vahşi doğal hayatını barındıran doğal parklar yer almaktadır. Bu sebeplerden dolayı; Afrika; çoğu kişinin en çok merak ettiği kıta olma özelliğine sahip! Sen de yeşil pasaportu olanlardan vize istemeyen Afrika ülkeleri kimlerdir diye merak ediyorsan bu listeye bir göz atmanı öneririm. Botsvana, Cibuti, Cezayir, Gana, Kamerun, Moritanya ve Tanzanya; yeşil pasaportu olanlardan vize istemiyorlar. Bununla birlikte; Fas, Güney Afrika Cumhuriyeti, Libya, Mauritius, Şeyseller, Svaziland, Tunus ve Zambiya ülkeleri hem yeşil hem bordo pasaportu olanlardan vize istemiyor. Mısır ülkesi, sadece yeşil pasaportlulardan vize istemezken, bordo pasaportlular vize almak zorundadır. Kenya; yeşil pasaportlulardan vize istemezken, bordo pasaportlular e-vizeye 50 dolar ödeyerek girebilirler. Sudan ise yeşil pasaportlulardan vize istemezken, bordo pasaportlular sınırda 105 dolara vize alabiliyorlar.

Yeşil Pasaporta Vizesiz Asya Ülkeleri

Asya kıtası; büyüleyici tapınakları, güleryüzlü insanları, el değmemiş doğası, lezzetli yemekleri ve sevimli çocuklarıyla her gidenin bir daha gitmek isteyeceği ülkeler barındırıyor. Bunun dışında, Asya ülkeleri, birçok Avrupa ülkesine kıyasla daha ucuzdur. Asya kıtasındaki yeşil pasaporta vizesiz ülkeler; Bahreyn, Bangladeş, Çin, İsrail, Kuveyt, KKTC, Pakistan, Tacikistan, Türkmenistan, Vietnam, Umman ve Yemen’dir. Bununla birlikte; Azerbaycan, Doğu Timur, Ermenistan, Filipinler, Gürcistan, Hong Kong, Irak, İran, Japonya, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, Güney Kore, Lübnan, , Maldivler, Malezya, Makau Özel İdare Bölgesi, Singapur, Suriye, Tayland, Moğolistan, Tayvan ve Ürdün; hem yeşil pasaportlulardan hem de bordo pasaportlulardan vize istememektedir. Endonezya; yeşil pasaportlulardan vize istemezken, bordo pasaportlular sınırda 25 dolara vize alabilirler. BAE, Kamboçya ve Sri Lanka da; yeşil pasaportlulardan vize istemeyen ancak belirli bir ücret karşılığında bordo pasaportlulara da vize veren Asya ülkeleri arasındadır.

Yeşil Pasaporta Vizesiz Avrupa Ülkeleri

Schengen vizesi, hepimizin sıkıntı yaşadığı bir vize türüdür. Schengen vizesinde bir sürü evrak topladıktan sonra vizeyi alamamak ciddi anlamda can sıkıyor. Schengen vizesi alamadıysanız, vizesiz Avrupa ülkelerine kaçabilirsiniz. Özellikle yakın yerleri tercih ederseniz büyük avantaj sağlarsınız. Avrupa kıtasında ve özelliklerde Balkanlarda vize istemeyen birçok ülke var. Birçok Avrupa ülkesinin de gerçekten çok güzel olduğunu düşündüğümüzde, geriye yeşil pasaportlulardan vize istemeyen Avrupa ülkeleri kimlerdir diye araştırmak kalıyor. Ancak, sen hiç araştırmadan bu yazıyı okuyarak o ülkelerin kimler olduğunu öğrenebilirsin. Yeşil pasaportlulardan vize istemeyen Avrupa ülkeleri; Andorra, Makedonya, Estonya, Beyaz Rusya, Bosna Hersek, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Fransa, Arnavutluk, Hollanda, İsviçre, Hırvatistan, İspanya, İtalya, Karadağ, KKTC, Kosova, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Romanya, İsveç, Macaristan, Malta, Finlandiya, İzlanda, Moldova, Polonya, Monako, Lihtenştayn, Norveç, Portekiz, San Marino, Çek Cumhuriyeti Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Yunanistan, Avusturya, Almanya ve Ukrayna’dır.

Yeşil Pasaporta Vizesiz Güney Amerika Ülkeleri

Yeşil pasaportlulardan vize istemeyen Güney Amerika ülkeleri; Arjantin, Uruguay, Brezilya, Paraguay, Peru, Ekvador, Kolombiya, Trinidad Tobago, Bolivya, Şili, Venezuela’dır. Yeşil pasaportlulardan vize istemeyen Orta Amerika ülkeleri ise; Meksika, Dominik Cumhuriyeti, Jamaika, Honduras, Kosta Rika, Küba ve Panama gibi ülkelerdir.

Yeşil Pasaporta Vizesiz Okyanusya Ülkeleri

Yeşil pasaportlulardan vize istemeyen Okyanusya ülkeleri; Fiji, Mikronezya, Palau Cumhuriyeti, Tuvala ve Vanuatu gibi ülkelerdir.

Tatil kategorimizdeki Yurtiçi Otelleri, Turlar Ve Tatil Fırsatları başlıklı makalemizin de dikkatinizi çekebileceğini düşündük. İyi okumalar!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı