Yaşam

Yurt Dışı Telefon Kayıt Ücreti Nedir? 2019

Yurt Dışı Telefon Kayıt Ücreti Nedir? 2019| Yurt dışından Türkiye’ye telefon getirirken sıkıntı yaşamanız normaldir. Çünkü, oradan getirdiğiniz telefonları burada kaydetmeniz gerekir. Bununla birlikte, yurt dışından getirdiğiniz telefonları kaydetmeden ancak belli bir zaman kullanabilirsiniz. Yurt dışından gelen cep telefonunu Türkiye’de kullanabilmeniz için, kayıt işlemleriyle birlikte vergi işlemlerini de yapmanız gerekmektedir. Bu bir yasal zorunluluktur. Yasaya göre, cep telefonunun verilen süre içerisinde harcını ödemeli ve IMEI numarası kaydını yapmak zorundasınız. Bu iki adımı nasıl yapacağınızı ve yurt dışından gelen telefonunuza ne kadar kayıt ücreti ödeyeceğinizi bu yazıda bulabilirsiniz.

IMEI Kayıt Harç Ücreti

Bu kayıt ücretleri her yıl BTK tarafından belirlenmektedir. Yurt dışından getirilen cep telefonunun IMEI kayıt işlemleri sürecinde pasaport sahibinin adı ile bankaya yatırılan ve BTK tarafından IMEI Kayıt Harç Ücreti olarak sizden alınacak ücret her yıl güncellenmektedir. Bununla birlikte, kayıtlarını toplu olarak yaptıran kurumsal kullanıcılar tıpkı bireysel kullanıcılar gibi kendileri için ayrı olarak belirlenen Toplu IMEI Kayıt Ücreti üzerinden ödeme yapmak zorundadır. Bireysel kullanıcı iseniz, şu an için BTK’ya ödemeniz gereken harç ücreti 170.70 TL’dir. Kurumsal firmalar için ise bu ücret daha farklıdır. Toplu olarak telefon getiren ve IMEI kayıt işlemlerini yaptırmak isteyen kullanıcılar; bireysel kullanıcılara kıyasla daha az kayıt ücreti öderler.

Ödeme ve Kaydı Hangi Kurumlara Yapmalısınız?

Yurt dışından getirdiğiniz telefonunuzu yurt içinde kullanabilmeniz için yapmanız gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Bunlardan ilki, yukarıda da bahsettiğim gibi cep telefonu harcı olarak bilinen vergiyi ödemenizdir. Bu vergiyi, Gelir İdaresi Başkanlığı’na ödemek zorundasınız. Bununla birlikte, harcı ödedikten sonra Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na IMEI numarası kaydınızı yaptırabilirsiniz. Fakat, bu işlemleri yaptırmak için adı geçen bu kurumlara kişisel olarak gitmeniz veya arayıp bulmanız gerekli değildir. Çünkü, kayıt ve ödeme işlemlerini internet üzerinden yapabilirsiniz. İnternet üzerinden bu işlemleri yapmak daha pratiktir. Bunun için, internet bankacılığı kullanıyorsanız, e-devlet kapısı üzerinden e-devlet sistemine girerek tüm işlemlerinizi bir defada bitirebilirsiniz. İlk kez giriş yapacaksanız, e-devlet şifrenizi, postanelerden alabilirsiniz.

Telefon Kaydını Ne Kadar Sürede Yapmalısınız?

IMEI kaydınızı yapabilmeniz için pasaport sahibi olarak sizin Türkiye’ye giriş tarihiniz üzerinden 120 günün geçmemiş olması gerekir. Bununla birlikte, pasaportunuzun son iki yıl içerisinde farklı bir cep telefonunun kaydında kullanılmamış olması bir zorunluluktur. Yurt dışından getirdiğiniz telefonları, yurt içinde maksimum 120 gün boyunca kayıt ettirmeden kullanabilirsiniz. Bu sürenin geçmesinin ardından telefonunuzun kaydı yapılamaz. Ayrıca, cep telefonunuz Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından şebeke erişimine kapatılır. Bununla birlikte, yurt dışı telefon kaydını ilk kez yapmıyorsanız, işlem yapmaya başlamadan önce e-devlet sistemine girerek yurt dışı telefonu kayıt hakkınız olup olmadığını sorgulamanız gerekir.

Kayıt Sürecinin Aşamaları

Yurt dışından getirdiğiniz cep telefonunuzu kayıt ettirmek için yapmanız gereken ilk adım cep telefonu harcını ödemektir. Bu harç ücreti, BTK tarafından 170.70 TL olarak belirlenmiştir. Ancak, bu ücret her yıl güncellenmektedir. Bu yüzden, BTK’nın sitesini sürekli olarak takip etmelisiniz. Bu ödemenin, pasaport sahibi adına yapılması gerekmektedir. Pasaport sahibi, siz olmalısınız. Eğer, başkasının telefon getirmesi ve kullanması için pasaportunuzdan faydalanmasına imkan verdiyseniz bu durumun sizin yasal sorumluluğunuz altında olduğunu unutmayın. Yurt dışı cep telefonu harcınızı; internet üzerinden e-devlet sitesini kullanarak ödeyebilirsiniz. E-devlet sitesine girdiğiniz zaman size bu konudaki aşamalar adım adım anlatılacaktır. Bununla birlikte, internet bankacılığı kullanmıyorsanız banka şubelerine veya vergi dairelerine bizzat başvuru yaparak ödemenizi halledebilirsiniz. Ayrıca, vergi dairelerinin internet adresi üzerinden de bu harcı ödeyebilirsiniz. Bu harcın ödenebileceği bankalar, Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmiştir. Hangi bankalara bu ödemelerin yapılabileceğini Maliye Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

Harç ödemesi, pasaport sahibinin TC kimlik numarasına yapılmaktadır. Bu yüzden, pasaport sahibinin kimlik numarası ve kayıt yapılmak istenen telefonun IMEI numara bilgileri gerekmektedir. IMEI numarası; telefonunuzun seri numarasıdır. Bu numarayı öğrenmek için, *#06# yazıp arama tuşuna basmak yeterlidir. IMEI numarasına telefonun ayarlar kısmından erişmek de mümkündür. Harcınızı ödedikten sonra, e-devlet üzerinden sisteme kendi bilgilerinizi girerek telefonunuzun kayıt işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Telefon kaydınızın yapılıp yapılmadığını yine e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu