Yurt Dışından Gelen Telefon Kaydı Nasıl Yapılır?

Yurt Dışından Gelen Telefon Kaydı Nasıl Yapılır?| Yurt dışından telefon satın alıp Türkiye’de kullanmak, çoğumuzun yaptığı işlerden birisidir. Bunun sebebi, Türkiye’de vergilerden dolayı cep telefonu fiyatlarının daha yüksek olmasıdır. Ancak, yurt dışındaki bazı ülkelerde vergi oranları düşük olduğu için o ülkelerden telefon alıp getirmek daha uygun olmaktadır. iPhone başta olmak üzere Samsung ve diğer pahalı cep telefonu modellerinin Türkiye satış fiyatları, diğer ülkelere kıyasla abartılı denecek şekilde yüksektir.

Yurt dışından telefon almak ne kadar kolaysa Türkiye’de o telefonu kullanmak da bir o kadar zor olmayan ama detay gerektiren işlemlere tabi olmaktadır. Siz, bir yolcu olarak yurt dışından gelirken beraberinizde telefon getirip Türkiye’de kayıt yaptırıp kullanabilirsiniz. Ancak, posta veya kargo yoluyla yurt dışından telefon almanız veya internet siteleri üzerinden yurt dışından telefon getirmeniz yasaktır. Böyle bir eyleme kalkışırsanız, gümrükte telefonunuza el konabilir. Ayrıca, iki katı oranında ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz. Yurt dışından sizin veya bir başkasının adına telefon getirebilirsiniz. Başka birisinin size getirdiği telefonu da kayıt ettirebilirsiniz. Bu noktada, önemli olan yurt dışından telefon gelmesi yani kimin getirdiğinin herhangi bir önemi yok!

Yurt Dışı Telefon Kaydı Bilgiler

Cep telefonunu, yurt dışından dönüşü 120 günü geçmemiş birisinin üzerine kayıt yaptırabilirsiniz. Her pasaporta, iki yılda bir olmak üzere yeni telefon kaydı yaptırabilirsiniz. Ancak, üzerine telefon kaydı yapacağınız pasaportun süresi 120 günü geçmişse, yurt dışına yeniden gidiş dönüş yapmanız veya yurt dışından dönüşü 120 günü bulmamış ve üzerine son iki yıldır telefon kaydedilmemiş birisini bulmak zorundasınız. Gelelim ana başlığımızın konusuna!

E-devlet üzerinden yapacağınız kayıtlarda sizden pasaport ile ilgili bir belge istenmez. Ancak, abone merkezinden kayıt yaptıracağınız zaman pasaport sahibi olan kişinin bizzat pasaportuyla gelmesi ya da yurt dışı çıkış ve dönüş makbuzuyla başvuru yapması gerekmektedir. Kayıt ettirmek istediğiniz telefonun vergisini ödemek zorundasınız. Telefon vergisini; bankalara ve vergi dairelerine nakit olarak ödeyebilirsiniz. Bununla birlikte, internet vergi dairesi üzerinden kredi kartıyla da ödeme yapabilirsiniz. Telefon harcı yatırmak istediğinizde; cep telefonunuzun 15 rakamlı IMEI numarasını, kayıt yapacağınız pasaport sahibinin adını ve soyadını, aynı zamanda TC kimlik numarası bilgilerini vermek zorundasınız. Telefonunuzu kayıt ettirmezseniz ancak 120 gün kullanabilirsiniz. 120 günün bitmesinin ardından telefonunuz BTK tarafından şebeke erişimine kapatılır. Kapatılan telefonun vergisi ödendiği zaman, telefon tekrar kullanıma açılır.

Yurt Dışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır?

Yasa doğrultusunda, telefon kayıt işlemi için pasaport sahibi olan kişilerin e-devlet sitesine veya abone kayıt merkezlerine başvuruda bulunması gerekiyor. Abone kayıt merkezine şahsen başvuru yaparsanız, pasaportunuzu götürmek zorundasınız. Pasaport ile birlikte, telefon harcının ödendiğini gösteren belgenin aslı ile başvuruda bulunmak zorundasınız. Aşamalardan bahsetmek gerekirse;

  • – İlk olarak, yurt dışı telefon kayıt harcı 170,70 TL’yi ödeyin.
  • – Ardından, e-devlet üzerinden belge gerekmeden kaydınızı yaptırın.
  • – E-devlet hesabınız yoksa abone kayıt merkezinden kaydınızı yaptırın.

Yurt Dışı Telefon Kayıt Harcı Nasıl Ödenir?

Bu harcı ödemek için vergi dairesine veya tahsilat yapan bankalara giderek yurt dışı telefon harcınızı yatırın. Günümüz itibariyle, telefon kayıt harç bedeli 170,70 TL olup bu paranın yatırılması ve ödendiğine dair makbuzun alınması gerekmektedir. Şunu da belirtelim; yurt dışı telefon vergi ödemesi yaparken ödeme mutlaka pasaport sahibi üzerine olmalıdır. Telefonun, pasaport sahibiyle birlikte gelmiş olması önemli değildir. Başka bir ülkeden veya başka bir zamanda gelmiş olması da önemli değildir. Kaydının yapılması istenen cihaza ait IMEI numarası başta olmak üzere pasaport sahibinin TC kimlik numarası, adı ve soyadı vergi dairesine veya bankaya verilmelidir. Pasaporta telefon işletme aşamasının ilk kısmı bu şekilde tamamlanmaktadır.

Pasaportsuz Telefon Kaydı

Gürcistan, KKTC ve Ukrayna; vizesiz ülkeler arasında olduğundan bu ülkelere pasaportsuz olarak gidip gelmek mümkündür. Bu yüzden, bu ülkelerden getirilen telefonların kaydı pasaportsuz olarak yapılabilmektedir. Kısacası; e-devletten kayıt yaparken pasaport yerine nüfus cüzdanı veya ID Kart seçeneğini seçmek zorundasınız. Pasaportum yok, telefon getirsem bile nasıl kayıt ettiririm diye düşünenler, bu ülkelere gidebilirler. Bu ülkelere uçak biletinizi alıp sadece kimlikle gidebilirsiniz. Dönüşte de, kayıt işlemlerinizi rahat rahat yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı