Sağlık

Zatürreden Korunma Yolları

Zatürreden Korunma Yolları| Bu hastalık Türkiye’de ve Dünya’da en sık ölüme neden olan hastalıklar arasında gösterilmektedir. Yaşlılarda,bebek ve çocuklarda,bağışıklık sistemi daha düşük insanlarda daha sık görülür ve öldürücü etkiye sahiptir.

Zatürre Nedir?

Zatürre‘yi basit bir şekilde tanımlayacak olursak, akciğer dokusunun zedelenmesi ve iltihaplanması diyebiliriz. Bakteri gruplarının (virüsler,mantarlar,parazitler) meydana getirdiği bir hastalıktır. Akciğerde bulunan hava keseciklerinde  enfeksiyon oluşmasıyla vücuttaki hava ve kan yollarında tıkanık ve kan birikmesi oluşur. Zatürre ilerlemiş ise kandaki oksijen seviyesi düşer ve solunum yetmezliği başlar.

Zatürre Neden Olur?

Genel olarak Zatürre vücudun herhangi bir yerinde bulunan mikropların akciğere ulaşmasıyla oluşur. Nadirende olsa hasta olan bir insandan sağlıklı bir insana geçebilir. Öksürük veya hapşırma sırasında ortaya çıkan kabarcıklar başka bir insana bulaşabilir. Kapalı alanlar,okullar,hastaneler bu hastalığın bulaşması için müsait ortamlardır. Nezle,grip kadar bulaşıcı olmasada herzaman risk faktörü mevcuttur.

Zatürre mikropları her insanda bulunabilir. Bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda belirtilerini göstererek şiddetli bir hastalık halina gelir. Bunun için bağışıklık sistemini güçlü tutmak çok önemlidir.

Daha önce ağır hastalık ve ameliyatlar geçirmiş insanlar risk taşımaktadır. İleri yaşlarda alkol ve sigara kullanımıda hastalığa yakalanma ihtimalini arttırır.

Zatürrenin Belirtileri Nelerdir?

  • Aniden ve hızlı bir şekilde yükselen ateş,üşüme,titreme.
  • Öksürük, iltihaplı balgam ve nefes alırken göğüs ağrısı.
  • İştahsızlık,halsizlik,kas ağrıları

Zatürre teşhis ve tedavisi yapılmaz ise ölümcül bir hastalık haline gelebilir. Hastalığın teşhisi sonrasında başlanan tedaviyle hastalığı yok etmek mümkündür. Hastane veya kliniklerde yapılan tedavinin yanı sıra hastanın durumuna göre evde tedavide mümkündür. Hastanın fizyolojik yapısı ve bağışıklık sistemine göre bazı zatürre hastalarının tedavisi kısa bazılarının ise uzun sürebilir.

Zatürreden Korunmak için neler yapılabilir?

  • Zatürre oluşumunu kolaylaştıran faktörler ortadan kaldırılmalıdır.
  • Şeker,kalp,böbrek,karaciğer ve akciğer hastaları daha dikkatli şekilde incelenmelidir.
  • Hastalıklar kolay veya zor diye ayırt edilmeden tedavisi yapılmalıdır.
  • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi,
  • Sağlıklı beslenme.
  • Kalabalık ve stresli ortamlardan uzak durulması ve maske kullanılması tavsiye edilir.
  • Her yılın Eylül ve Ekim aylarında bu hastalık için yapılan basit bir aşı insanları uzun süre bu hastalıktan korumaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu